Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Pro občany ›› Ptejte se ›› Volná diskuse ›› detail/podstránka

Doprava :  Volná diskuse

Zóny placeného stání - aktuální stav?
Autor: budinm (IP zapsáno)
Datum: 13.12.2010 23:49

Dobrý den,

zajímá mě, zda budou na Praze 6 slibované modré zóny. Poslední informaci jsem zaznamenal v časopise Šestka v roce 2009 (že možná do konce roku budou). Nyní je konec roku následujícího a po modrých zónách jako by se slehla zem (nebo jsem něco přehlédl?).

Re: Zóny placeného stání - aktuální stav?
Autor: rita (IP zapsáno)
Datum: 15.12.2010 11:16

Modre zony tu dosud nejsou, ale modri ptaci se drzi stale az neuveritelne houzevnate..

Re: Zóny placeného stání - aktuální stav?
Autor: rita (IP zapsáno)
Datum: 11.07.2011 22:37

Navrativsi se pani Kousalikova v jedne ze Sestek prislibila zavedeni rezidencniho stani tusim od roku 2012.

Re: Zóny placeného stání - aktuální stav?
Autor: pkorys (IP zapsáno)
Datum: 03.08.2011 16:24

Nevím, co si od parkovacích zón (rezidenčního stání) kdo slibuje, ale večer, kdy se vracím z práce domů, tak mám problém vůbec někde zaparkovat. A to i přesto, že už je většina tzv. přespolních pryč. A za trest, že bydlím v Bubenči, tak ročně zaplatím 700,- Kč. Co bych nakonec pro "svou obec" neudělal, že. Je to jen další daň na zalátání obecního rozpočtu, nic víc.

Re: Zóny placeného stání - aktuální stav?
Autor: tono (IP zapsáno)
Datum: 02.09.2011 16:35

Nezbývá mi než souhlasit. Placené zóny přeci nejsou samospasitelné a problém nevyřeší. V naší ulici je přes den míst k parkování habaděj, večer se pak parkuje i na chodniku. Problém není s přespolními řidiči, ale s nedostatkem parkovacích míst. Budu platit ročně 700,- Kč za to, že nebudu moci zaparkovat pred svým domem stejně jako dřív. Už někdo vysvětlil, proč vlastně by měli rezidenti za parkování v zónách kde bydlí platit? Proč by nemohla být parkovací karta pro rezidenta zdarma, no dobře za jednorazový poplatek při vystavení...? Proč by nemohli za parkování v zónách platit jenom přespolní? Vždyť já vlastně nevím co si za těch 700,- Kč kupuji. Parkovací místo to není, snad jen naději, že parkovací místo večer najdu, ale tu mám již nyní. Tak proč?

Re: Zóny placeného stání - aktuální stav?
Autor: Josef Jůza (IP zapsáno)
Datum: 04.09.2011 12:45

"Už někdo vysvětlil, proč vlastně by měli rezidenti za parkování v zónách kde bydlí platit?"
Podle mého názoru za to, že parkují na pozemku, který není jejich a na kterém je nedostatek místa.
Pokud má město sloužit prvotně lidem, kteří tu bydlí, a ne jako odkladiště motorových vozidel, je třeba nějaké regulace. Současný systém placených zón ale má tu slabinu, že se zaplacená částka neodvíjí od doby, kdy vozidlo místo na ulici zabírá (po dobu, kdy někdo parkuje ve Zličíně či Zapadlé Lhotě, nezabírá místo v Bubenči), a tu nelogičnost, že ten, kdo nezabírá místo celoročně, ale párkrát do měsíce v případě potřeby přijede k domu vypůjčeným autem, zaplatí víc, než ten, kdo užívá plochu veřejné komunikace celoročně. Když existují lidé, kteří mohou zaparkovat jinde, ale u svého domu stojí trvale proto, aby si drželi místo, protože nezaparkují, až budou potřebovat, a na druhé straně jiní zaplatili v naději, že zaparkují, a platí službu, které se nedočkají, není něco v pořádku. A jak k tomu přijdou ti, kteří parkují na svém pozemku? Za plochu zabranou autem, kterou tak nevyužijí k jiným účelům, platí daň z nemovitosti, zatímco ten, kdo parkuje na cizím (veřejném), ji ušetří? Platit za zabírání veřejného prostranství parkujícím vozidlem by se podle mého názoru platit mělo, a to závisle na době, kdy je příslušná plocha obsazena, a (jen) tolik, aby se dosáhlo rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. Lépe za parkování platit a mít místo k dispozici, když je potřeba, než je mít teoreticky zdarma nebo za levný paušál, ale nejisté.

Re: Zóny placeného stání - aktuální stav?
Autor: tono (IP zapsáno)
Datum: 09.09.2011 18:29

Vážený pane, píšete, že za parkování na Praze 6 se má platit "Podle mého názoru za to, že parkují na pozemku, který není jejich a na kterém je nedostatek místa"
Víte, to by bylo na opravdu delší diskusi, ve které bychom mohli diskutovat za co platit a za co nikoliv. Pokud byste chtěl být důsledný, tak byste musel připustit, že komunikace nepatří ani Praze 6. Z čeho se finacuje stavba a údržba silnic, chodníků a komunikaci? Z daní občanů, tedy nás všech. Proč mám navíc platit další (v zásadě nepřímou daň) za hypotetické parkovací místo? Mne spíše děsí to, co všechno se ještě bude dále zpoplatňovat. Platíte například chodníkovné? Vždyť vám také chodník nepatří! Tak plaťte, každý den jej přeci užíváte, ošoupáváte svými podrážkami atd. Kdy se začne platit za zaparkovaná kola na chodníku před samoobsluhou? Za používání kolečkových bruslí? Abychom se jednou nedivili!

Re: Zóny placeného stání - aktuální stav?
Autor: rita (IP zapsáno)
Datum: 11.09.2011 02:25

Ano, jsem pro. At jsou zony pro rezidenty, ale zadarmo. Na to ale asi urady neuslysi sad smiley

Re: Zóny placeného stání - aktuální stav?
Autor: Josef Jůza (IP zapsáno)
Datum: 20.09.2011 18:52

"Z čeho se finacuje stavba a údržba silnic, chodníků a komunikaci? Z daní občanů, tedy nás všech."
Vážený pane, chodníky používáme poněkud rovnoměrněji, navíc i kdybychom na ně vyšli všichni rozmístěni dle místa bydliště, v zásadě se na ně vejdeme. Navíc obdobou placení za parkování vozidla by v případě bylo placení za to, když si budete nechávat své boty na ulici. To u nás není zvykem, ale proti případnému zpoplatnění stejnou sazbou za zabranou jednotku plochy jako u parkujících aut bych nenamítal.
Provozovatelé aut parkujících na ulici tvoří určitou poměrně velkou menšinu. Zbytek buď auto nemá, nebo parkuje na svém.

Re: Zóny placeného stání - aktuální stav?
Autor: mikulik (IP zapsáno)
Datum: 18.11.2011 12:41

Nechápu proč voláte po parkovacích zonách? Je to totální pitomost. Jen si vzpomeňte, až k vám přijdou na návštěvu příbuzní, známí. Kde budou parkovat? Myslíte, že si budou kupovat parkovací lístek? Berte všichni v potaz, že parkovací kartu dostanou jen ti, co mají trvalé bydliště, takže pokud někdo pronajímáte byt, rozlučte se s pronájmem, žádný nedostanete. Co se týče nakupování a služeb musím připomenout, že je zkrátka dost lidí přestane využívat . Časem jich pár zkrachuje a z vašeho oblíbeného obchodu se stanou nebytové prostory k pronájmu. Takže myslete. Co se týče nedostatku parkovacích míst, projděte se po své ulici a zamyslete se, jestli by se tam náhodou nedalo parkovat třeba jinak a tím pádem se tam vešlo více aut. A začněte po radnici chtít, změnu parkovacích míst!!! Místa je dost a chodník nepotřebujete přeci 3 metry široký. V zimě taky nejsou odházené celé 3 metry.

Re: Zóny placeného stání - aktuální stav?
Autor: rita (IP zapsáno)
Datum: 20.11.2011 18:02

A co chudaci ridici sluzebnich dodavek, kteri s nimi parkuji pres noc doma. U nas v ulici je jich nekolik (obaly.cz, tonera, atd.). Na sluzebni vozy je tusim v placenych zonach jiny sazebnik, podstatne drazsi...
Ad zmena parkovcich mist. Samozrejme, ze leckde se parkuje zbytecne velkoryse. Dalo by se sikmo na chodnik. Uz jsem s radnici komunikovala ohledne Kafkovy ulice. Chodniky tu jsou opravdu nadmerne siroke. Bylo me receno, ze Generalni stab armady je zasadne proti tomu, aby vozy v jeho blizkosti parkovaly celem k nemu smiling smiley)
Pred mnoha lety, v dobe socialismu, zde rezidentni stani zajistovala jednoducha znacka - dopravni obsluze vjezd povolen. A bylo to.

Re: Zóny placeného stání - aktuální stav?
Autor: Josef Jůza (IP zapsáno)
Datum: 27.11.2011 18:10

1. Jak plyne z mých předchozích vyjádření, nedomnívám se, že by šlo o pitomost, naopak. Jinou otázkou je, že současná pravidla parkovacích zón nepovažuji zdaleka za vhodná. Zvýhodnění lidí s trvalým pobytem je neúměrně velké, a tím, že poplatek není úměrné době, po kterou zabírají místo, nemotivují k tomu, aby parkovali třeba na vlastním, ale méně pohodlně. Úplná zvrácenost je, že ten, kdo zabírá místo téměř trvale, zaplatí méně, než člověk také s trvalým pobytem, který si vypůjčí auto a zabere jím místo několikrát do roka, když ho na něco opravdu potřebuje. Příbuzní a známí si samozřejmě zaplatí; lépe zaplatit a moci zaparkovat, když to je opravdu potřeba, než zadarmo nemít možnost zaparkovat ani v případě skutečné potřeby. Motorizovaným poskytovatelům služeb se obvykle platí za dopravu tolik, že zdražení o cenu za parkování vyjde na pár procent.

2. Pokud je chodník 3 metry široký a opravdu tam nemusí být (jsou místa u obchodů a zastávek, kde i ty tři metry jsou málo, i když parkování potřebný řidič se na věc dívá jinak než ten, kdo se prodírá davem na zbytku), je správnou cestou jeho zúžení a vytvoření parkovacích míst i stavebně. I povolené parkování na chodníku je zrádná věc: jednak stírá relativní větší bezpečí chodce na chodníku (už mnohokrát jsem byl svědkem ohrožení zejména dětí a starých lidí vozidly, jejichž řidiči vjeli na chodník parkovat, a divil bych se, kdyby ostatní diskutující nic takového nevídali), jednak i při vyznačení povoleného částečného stání na chodníku se najde nemálo bezohledných jedinců, kteří nenechají dost místa k průchodu po zbytku chodníku (křiklavým příkladem je Bubenečská, kde se občas narazí na auta najetá až téměř ke zdi).

3. Parkování služebních dodávek a náklaďáků v obytných čtvrtích je nešvar, který se právě podílí na nedostatku místa pro parkování normálních uživatelů. Služební dodávky ať parkují ve firmě, a pokud je někdy tak nutné parkovat u bydliště na městském pozemku, ať za to zaplatí podstatně více. To je příklad správně fungující regulace placením stání.

4. Ještě někdo tu psal, že vedení radnice svým přístupem k parkování nehájí zájmy obyvatel. Kritizujete za to členy rady, které jsem sice nevolil a na řadu věcí mám opačný názor než oni, ale v tomto případě se s nimi shodnu. Tady se věc má tak, že část obyvatel, mezi kterou zjevně patříte a ke které patří i někteří z mých přátel, ale o níž si i podle skladby názorů mých známých nemyslím, že je většinová, si přeje rozšiřovat parkovací místa i na úkor chodníků a zeleně. Jiná část, kam patřím i já, je toho názoru, že město má být především městem pro lidi a ne pro auta, tedy že není přípustné, aby "přemnožená" motorová vozidla vytlačovala všechno ostatní.
U postoje radnice k otázce parkování se tedy věc nemá tak, že by nehájila zájmy voličů, ale že se přiklání k zájmům jiné části voličů, než ke které patří ti, kdo svou výhrady vyslovili.

Re: Zóny placeného stání - aktuální stav?
Autor: mikulik (IP zapsáno)
Datum: 14.12.2011 08:23

Dobře voláte po zonách placených, tak si uvědomte, že v té vaší parkovací zoně chcípne brzo pes. Obchodníci zkrachují, protože k nim nikdo nepojede, protože nebude mít kde parkovat. Takže vám přeju šťastnou cestu někam na Šestku, až vám něco bude chybět doma a vy to neseženete, protože ten obchodník to prostě zavřel. Těším se, až k vám přijede návštěva a bude chtít u vás přespat, ti budou platit. Připravte se, že případní řemeslníci, které si na nějaou práci objednáte, vám parkovéné pěkně započítají. Místo řvaní po zonách máte řvát, aby se rozšířil systém parkování. Na co potřebujete chodníky široké 4 metry? 1,5 metru vám může stačit. Kočárek po nich snadno projede.

Re: Zóny placeného stání - aktuální stav?
Autor: rita (IP zapsáno)
Datum: 17.12.2011 13:56

mikulik> podle vseho byste mel rvat s nami..

Re: Zóny placeného stání - aktuální stav?
Autor: mikulik (IP zapsáno)
Datum: 19.01.2012 08:26

Nerozumím. Je třeba vyvinout SPOLEČNĚ tlak jak na Prahu 6, tak i 5 a 7. Tím, že napíšete nějakému pitomému zastupiteli, to je jako hodit kámen do vody. Musíme na to jít jinak, v každém případě tyhle lidi ani strany nevolit a to v žádných volbách. Ono zavést parkovací zony, to je ten nejjednodušší trik, jak se ukázat před voliči, že někdo něco udělal a snažit si tak snadno udržet své teplé místečko. Je to jenom o tomhle, vždyť všichni ostatní lidi jsou těmhle ksindlům úpně víte kde.

Re: Zóny placeného stání - aktuální stav?
Autor: ST (IP zapsáno)
Datum: 29.06.2012 10:00

Dobry den, pripojuji se do diskuze, protoze cely system placenych zon v Praze mi pripada jako dalsi tahani penez z kapes danovych poplatniku. Autem po Praze jezdim jen proto, abych vozila predmety, ktere se MHD tezko dopravuji a nebo do mist, kam bych se MHD dostavala jen velmi dlouho. Pokud jsou zony po jednotlivych obvodech, stava se auto velkou pritezi a ne pomocnikem. Sidlo firmy mame na Praze 6, na Praze 5 si jiz platime stani pred provozovnou. Proc tedy mam platit dalsi poplatky za auto, ktere evidentne na dvou mistech najednou stat nemuze ? Jsem velkam zastancem toho, za by Praha byla rozdelena jen na centrum a zbytek Prahy. Ne na obvody. To je holy nesmysl. Pokud za zakazniky jezdim po cele Praze, mam snad platit kazdemu obvodu ? Navic nedostatek parkovani je problem likvidace ploch pro parkovani a nedostatku odstavnych parkovist pro navstevniky. Prikladem je stav na Hradcanske - po rekonstrukci zde zmizelo pomerne pouzivane parkoviste u metra. Misto nej jsou zde pasy, ktere zjevne nemaji zadny ucel - ani ten okrasny. Rovnez na Dejvicke se objevuji stale nove domy na mistech, kde se drive dalo zaparkovat - a to je to konecna metra. Pokud se konecna nekdy v budoucnu posune - parkovani zde pry z nedostatku financi rovnez nebude. Zavedeni zon v okamziku, kdy je Praha 6 jiz 4 roky jednim velkym stavenistem take neni zrovny domyslena zalezitost. Podle mne by se zastupitelstvo melo zasadit o to, ze se zadna dalsi stavba nerozjede, dokud ty stavajici nebudou dokonceny. A zamerit se na skutecny rozvoj mesta a ne jen vybirani dalsich a dalsich poplatku.

Re: Zóny placeného stání - aktuální stav?
Autor: icholin (IP zapsáno)
Datum: 08.07.2012 21:25

Zajímalo mě mě několik otázek:
- Dostanou parkovací karty i ti rezidenci, kteří si musel ke svým nově vystavěným jednotkám zajistit i parkovací místa? to by je pak mohli komerčně pronajímat a pakrovat na parkovací místa na ulici.
- jste příznivci parkovacích karet? A jste si jisti, že před Vaším domem nebude zrovna vyhrazeno placené stání - viz Jug. partyz., Pobabská, Dejvická, Eliášova apod.
- A co Vaše návštěvy děti, sourozenic, kteří Vác budou moci navštěvovat pouze do 18.00 hod., aby mohli zaparkovat na modrých zónách? Proč se naši radní nepouží z ostatních MČ Prahy. Není to diskriminace ostatní obyvatel Česka? Povezete svou babičku do Horní Horní od lékařeš a nebude tam moci zaparkovat, protože nemáte kartu a placené místa budou obaszená.
- Víte jaký je i asi záměr? Se zavedením zón se zvýší počet trvale žijících obyvatel na Praze 6, protože kdo chce zaparkovat, musí zde mít trvalé bydliště. Ćím víc obyvatel, tím větší měsíční odměny radních.A nakonec, náklady na zóny si zaplatíme my, rezidenti a zisk z toho bude mít firma na odtahy. Jako na Praze 7, 3 ... Ty se mohly přetrhnout, odtahovaly i ve 3 hod. v noci.
- Dělal někdo nyní průzkum jak je to se zájmem? radnice pořád vychází z ankety z roku tuším 2009 a pol. zadání.
-Chceme vůbec tyto zóny placeného stání?

Re: Zóny placeného stání - aktuální stav?
Autor: bacalak (IP zapsáno)
Datum: 12.02.2013 07:58

Co říkáte na tohle [praha.idnes.cz] takhle to dopadne i u nás na Praze 6. Jenom radnice bude ráda, že lidi musí platit a bude mít peníze zadarmo.

Re: Zóny placeného stání - aktuální stav?
Autor: ST (IP zapsáno)
Datum: 12.02.2013 12:14

Jen malou poznámku ke článku - parkovací zóny nezaručí, že zaparkuji. Jen mi v dané lokalitě auto neodtáhnou, pokud kartu zaplatím. Ale pokud je více aut, než majitelů, či trvale hlášených obyvatelů, místo mi parkovací karta stejně nezajistí. Domy jsou většinou 4 až 6 patrové, minimálně dva byty na patře - lehce lze odhadnout, kolik míst by před domem mělo být, že... 3 nebo 4 jsou asi dost málo a pár náměstí to nezachrání.

Re: Zóny placeného stání - aktuální stav?
Autor: budinm (IP zapsáno)
Datum: 12.02.2013 23:14

Pod tíhou logických argumentů a zkušeností z jiných částí Prahy uznávám, že jsem se mýlil, když jsem po modrých zónách volal. Pokud by bylo nyní nějaké "lidové hlasování", byl bych také proti.Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci.


© 2020 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/forum/read.php?14,10869,10914,quote=1 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz