Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Pro občany ›› Ptejte se ›› Volná diskuse ›› detail/podstránka

Různé (uzavřeno) :  Stará diskuse (uzavřeno)

centrum Dejvice
Autor: Lucie (IP zapsáno)
Datum: 28.11.2007 22:48

Dobrý den,
jen jsem slyšela, že se v Dejvicích chystá nějaké obchodní centrum. Už mám těch obchodních center dost a nevím, proč by se měla zastavit každá zelená plocha. A

Re: centrum Dejvice
Autor: Lucie V. (IP zapsáno)
Datum: 29.11.2007 13:19

Milá Lucie,
souhlasím s Tebou a starosta Chalupa odpovídal několika lidem v sekci otázky a odpovědi. Bohužel ve smyslu že to je výhodné, občany žádané a podobně. Tohle centrum Dejvice by mělo zřejmě být na té zelené ploše na Kulaťáku, naproti Šolínově ulici, před vysokými školami. Je to naprostý děs, zelenou plochu vybagrují, zalijí betonem a pak se tam postaví další svatostánek konzumu, hyper-super-meganákupní něco. Přitom pár stanic autobusem odsud je nákupní centrum Šestka. A pár stanic odsud se má stavět nákupní centrum na Vypichu. A ještě menší kousek odsud ze úspěšné staví další ocelovo-skleněné megadílo knihovny, které vyrostlo - jak jinak - na původně slunném, tichém, zeleném plácku. Je to hnus, když uvážíme, že vítězí zájmy investorů, stavebních firem a ty jsou podporovány radnicí. Nevím, kdyby bylo referendum občanů Prahy 6, jestli by opravdu většina lidí chtěla další nákupní centrum namísto zelené plochy. A Kulaťák - jedno smogem z nejzamořenějších míst v Praze dostane další barák tak, aby se tam ty zplodiny hromadily. A aby se doprava ještě více zhustila - předpokládám, že správný nakupovač si zajede do obchodního centra autem, že. Tahle politika stavět a stavět a stavět a rejžovat za to prachy se mi vůbec nelíbí. Nevím, co je pro člověka přirozenější - chodit po trávníku mezi stromy nebo jezdit eskalátorem z jednoho butiku do druhého???

Re: centrum Dejvice
Autor: J. Kvintus (IP zapsáno)
Datum: 02.12.2007 21:22

Nejen pro obě Lucie:
Možná si vy dvě doma (asi někde v Praze 6)stloukáte máslo, pěstujete len a bavlnu, ovce na vlnu a ze získaných vláken si tkáte látky a šijete šaty. Možná si doma sestrojujete pračky, rádia a televize. No prostě jste absolutně soběstačné a sami si vypěstujete a vyrobíte vše, co potřebujete k životu. Ale my ostatní, co nežijeme v prvobytně pospolné společnosti, si to holt musíme někde kupovat. Tak se prostě vyvinula dělba práce.
Na tom pozemku mezi kulaťákem a vysokými školami byla plánována zástavba už na začátku minilého století (viz Engelovy projekty), kdy Dejvice - malou to tehdy osadu - obklopovala pole. Asi z nedostatku financí k zastavění zatím nedošlo a proto tam je ten rádoby park. Nevzhledný, špinavý, plný smetí a výkalů psů i lidí. Občas nás z té plochy "potěší" anarchistické techno, či radniční big beat a ohňostroj.
No, to já bych tam opravdu raději viděl ten "svatostánek konzumu".
Lucie V píše, že vítězí zájmy investorů a stavebních firem a to že je špatné. Špatné by to bylo, pokud by se jednalo o investici či stavbu za veřejné peníze, tedy za peníze nás všech, jako je tomu např. v případě naprosto nepotřebné Národní knihovny za minimálně 5 mld Kč a po mém soudu opravdu sporné Národní technické knihovny, či zrůdné olympiády v Praze. Pokud ale nějaký privátní investor chce od ČVUT koupit pozemek za (můj odhad) 150 milionů korun, za další stovky milionů tam chce něco postavit a provozovat, pak to nic špatného není. To proto, že v tomto případě vítězí zájmy občanů! Nebo si dámy myslíte, že ten investor a porovozovatel by tam chtěl utopit stovky a stovky svých milionů za něco, o co by lidé - občané neměli zájem a nechodili by tam a neutráceli by tam peníze za věci, které potřebují a chtějí? Vy takovými lidmi opovrhujete a nazýváte je "nakupovači" a místa v nichž si věci, které oni považují za věci usnadňující a zpříjemňující jim život kupují, nazýváte pejorativně "svatostánky konzumu". No, vy, které do takových "svatostánků" nevkročíte, protože si vše vypěstujete a vyrobíte doma, nebo si pro to pošlete služebnictvo, ty obchody na kulaťáku asi nepotřebujete. My ostatní ale ano.

Re: centrum Dejvice
Autor: Lucie V. (IP zapsáno)
Datum: 03.12.2007 09:14

Pane Kvintusi, myslím, že používáte demogogii místo argumentů. Jednak nikdo nemluví o tom, že není potřeba nakupovat. Ano, ale není k tomu potřeba hyper super mega nákupní centrum na každém rohu.
Na začátku minulého století určitě nebyla taková doprava a zatížení hlukem, prachem atd. ani tolik zastavěných míst jako je teď, proto je určitě vhodné uvažovat i v kontextu současných podmínek, ne podle toho, co se naplánovalo před sto lety. A že je ten park nevzhledný? No bodejť by nebyl, když se o něj nikdo nestará kromě sekání trávy. Přestože tedy nestloukám doma máslo stále si myslím, že volná plocha, parčík je potřebnější než další svatostánek konzumu.

Re: centrum Dejvice
Autor: Honza (IP zapsáno)
Datum: 04.12.2007 11:13

Opravdu nechapu co je na tom miste pro zastavbu pekneho. Kdyby tam byly stromy tak nereknu. Ale je tam pouze trava plna vykalu od psu (o odpadcich ani nemluvim) takze opravdu nechapu co na teto volne plose ma byt krasneho. Uprimne jsem se divil, ze se tento pozemek uz davno na neco smysluplneho nevyuzil. Pokud Lucie nechodite nakupovat, nejezdite autem apod. doporucuju Vam se hlavne odstehovat z mesta nekam k lesu. Tam budete mit pouze prirodu, muzete si tam pestovat zeleninu a psat moudra o opovrhovani konzumni spolecnosti ;-)

Re: centrum Dejvice
Autor: M.S. (IP zapsáno)
Datum: 04.12.2007 16:52

Národní knihovna že je nepotřebná? Cože? Naopak, právě na tom místě by mohla stát, přímo u stanice metra Dejvická, přímo u areálu vysokých škol! To by bylo možná lepší místo než na Letné!

Re: centrum Dejvice
Autor: J.Kvintus (IP zapsáno)
Datum: 04.12.2007 22:27

Pro M.S.
Ano, nová budova Národní knihovny je nepotřebná a zbytečná!
1) po odstěhování technické knihovny do nové budovy se v Klementinu uvolní obrovské prostory. (To by je ale nesměl pan ředitel Ježek chtít zašmelit na - podivné "komerční" účely typu Disneyland v Karlově ulici)
2) Dnes NK ročně přibývá 120 000 titulů. Skladují totiž každý v ČR potištěný papír, který má formu knížky či periodika - doslova každý!
(všechny noviny vč. lokálních periodik typu Šestka a Zpravodaj z Horní Dolní, Viewega, Steelovou........) Proboha proč? Zejména v době, kdy takové perly lze digitlizovat pro potřeby (?) budoucích generací. Nežijeme již v době Guttenbergově či Krameriově! No a navíc při pokračujícím skladování všeho, co se v Čechách a na Moravě vytiskne,
bychom museli minimálně co 20 let stavět nové a nové knihovny.

Re: centrum Dejvice
Autor: marta (IP zapsáno)
Datum: 04.12.2007 23:39

Digitalizace bude jednou zastaralá. Přijdou nové technologie. Knihy přetrvávají věky.

Re: centrum Dejvice
Autor: Vlachi (IP zapsáno)
Datum: 10.12.2007 23:45

Dobrý večer všem,
všichni se tady dotahujete o to,jestli postavit nové centrum nebo ne.I já jsem proti výstavbě.Praha 6 byla,nevím jak je to teď,považována za nejzelenější část Prahy.No tímhle tempem tomu tak brzy nebude,pokud už se tak nestalo.Kdyby bylo vypsáno referendum,myslím si,že by neprošlo.Všude kam se podíváte je nějaké takové centrum všude jsou ty samé obchody.Nebo si myslíte,že tam bude něco nového?To už jsou všichni tak líní dojet někam,kde už něco podobného stojí?Chcete vyjít z bytu a rovnou vejít do nákupního centra??

Re: centrum Dejvice
Autor: Tono (IP zapsáno)
Datum: 12.12.2007 15:11

Dobré jitro nebo večer,
nejvíc mě pobavila "marta", že digitalizace bude jednou zastaralá. Možná jo, možná se vše vejde do jednoho kozího smrknutí, ale to neznamená, že bychom dnes, kdy nic lepšího nemáme, neměli digitalizovat. Knihy totiž přetrvávají věky pouze potud, pokud nejsou rozmáčeny nebo spáleny. Digitální obraz mohu uložit na stovkách míst zároveň. Jinou otázkou je, zda se má skutečně vše archivovat, to by bráno do důsledku znamenalo archivovat i veškerý webový prostor, což je neproveditelné. A že by si někdo četl Viewega v roce 2300 je představa komická.
Dobrá je taky "Lucie", co nechápe rozdíl mezi předměstím roku 1900 a metropolí 21. století. Probůh kde jinde chcete stavět veřejné budovy než na hlavním náměstí čtvrti???
Takže plně souhlasím i s Honzou a s Kvintem.
(No a už jste jistě poznali, že úplně nejchytřejší na světě v Evropě jsem já.)

Re: centrum Dejvice
Autor: J.Kvintus (IP zapsáno)
Datum: 12.12.2007 19:07

Pro Vlachi a Lucii:
Kdybych byl onou příslovečnou tetičkou z Orlických hor, tak bych si po přečtení vašich příspěvků myslel, že Praha 6 je plná obchodních domů (jsou tu přeci "na každém rohu") a vyrazil bych sem na nákupy. No to bych si dal(a)! Našel bych jen jeden, uprostřed křižovatky až někde v Ruzyni.Vrátil bych se domů, protože v Poličce u Věků bych nakoupil lépe.
Prostě a jednoduše: Praha 6 má obyvatel jako pořádné krajské město (100 000 duší!), ale "svatostánek konzumu" je tu jeden. Takže jaképak "na každém rohu".
Na pozemku na Bořislavce se pořád nic neděje, asi proto, že již několikátý vlatník pozemku je zase asi nějaký podvodný švorcák, nebo se čeká až se tam dotáhne metro, protože pod tou novou budovou bude do něj vstup. Možná je tam ale sysel obecný, nesmírně to důležitý element bořislavského ekosystému.
Na Vypichu se taky ještě nekoplo. Už dávno tam mohla stát nejen pěkná budova, ale i park s mnoha stromy (viděl jsem někde počítačovou vizualizaci). To by ale nějací "zelení" pošuci a ekoteroristé nesměli na tom zanedbaném pozemku objevit před lety (nebo ji tam spíše donést) nějakou ještěrku či brouka a proti stavbě neustále protestovat a podávat jedno zdržující podání za druhým. (skoro bych se vsadil, že i na tom stavebním pozemku u kulaťáku objeví nějakou takovou potvůrku, či dokonce v rámci "předběžné opatrnosti" nám budou tvrdit, že by tu mohl hnízdit moták pochop a poštvou na nás EU s její imbecilní Naturou 2000. Kulaťák a okolí bude vyhlášeno "ptačí oblastí" a my lidé se budeme muset vystěhovat.
Pan Vlachi píše o pozemku u kulaťáku, jakoby to byla nějaká Stromovka. No kdyby tam byl letitý anglický park, taky bych se asi také ošíval. Ale je to jen nevzhledná, mizerně zatravněná, pokálená plocha s roštím. Až jí konečně její vlastník - ČVUT - prodá, získá stovky milionů. No a vy si nepřejete aby České vysoké učení technické získalo spoustu peněz? To je pořád řečí o nedostatku peněz "na vzdělání", ale když je ta slovutná škola má získat prodejem svých (pro ni zcela nepotřebných pozemků), tak to zase NÉ. Krom toho, jsem někde slyšel či četl, že součástí té nové stavby mají být i prostory právě pro ČVUT.
(Minule jsem odhadl cenu toho pozemku na 150 milionů korun. Přiznávám, že jsem se sekl. To je totiž přibližná hodnota pozemku, na němž stálo to hrůzostrašné tržiště (Pro Lucii: polní kaple konzumu?). Pozemek mezi kulaťákem a školami je ale několikanásobně větší a tedy i podstatně dražší)

Re: centrum Dejvice
Autor: Tono (IP zapsáno)
Datum: 14.12.2007 09:59

Polní kaple konzumu! Dobrý!!!

Re: centrum Dejvice
Autor: pepek (IP zapsáno)
Datum: 16.12.2007 22:15

nevím nevím, na stránkách šestky lze najít vizualizace toho centra a ta architektura mi přišla příšerná, jenom další business krychle, navíc podprůměrná.
obhajovat stavbu tím, že stávající podoba parku je neutěšená není na místě, může se přeci investovat do jeho obnovy. A taky mi přijde, že si protiřečí radniční záměr udržet v Dejvické (ulici) maloobchodníky a tím zachovat její charakter bulváru (?) a postavit shopping mall naproti.

Re: centrum Dejvice
Autor: rita (IP zapsáno)
Datum: 18.12.2007 00:33

Presne tak. Dalsi Palladium. Nechapu, jak se nekomu muze libit nakupovani v techto supermega monstrech. Navic netreba dodavat, ze podivame-li se na zapad od nasich hranic, muzeme videt, ze tyto mamuti nakupni centra (v centrech mest) jsou uz davno prezite. Znamena to tedy, ze za par let se bude premyslet, jak opustena monstra za draho prestavet na neco uzitecnejsiho. Ale architektonicky paskvil uz tu zustane...

Re: centrum Dejvice
Autor: Lucie (IP zapsáno)
Datum: 18.12.2007 10:00

Pan Kvintus se zřejmě vyžívá v tom, že zesměšnit někoho znamená ukázat, že já (tj. Kvintus) mám pravdu. No pravda je taková, že nejsem babka z Orlických hor, nestloukám doma máslo a s tou kaplí konzumu, to jste mi fakt strašně vtipně natřel... Podívejte se pane Kvintusi, moje životní filosofie a Vaše jsou úplně rozdílné, já ovšem nemám zapotřebí shazovat Váš názor tím, že bych se pokoušela dělat z vás blbečka. Na to si myslím stačíte sám těmi řečmi, co tu vedete. Prostě podle mého názoru je nepotřebné stavět nákupní centrum, které bude plné stejných obchodů jako jsou v celém městě, stačí si zajet pár stanic metrem (pardón, vy asi autem, resp. i to je zbytečné, nejlepší je mít to hned u nosu, že jo...) Zelená plocha je podle mě pro většinu lidí příjemnější a přirozenějsí než barák plný butiků. Mezi takové lidi vy se ovšem nepočítáte, protože vy umíte životní hodnoty jen přepočítávat na peníze a profity.

Re: centrum Dejvice
Autor: Černá (IP zapsáno)
Datum: 18.12.2007 10:00

Jako v mnoha jiných diskuzích na jiná témata je to nakonec o střetu životních programů nebo filozofií.I když možná je to trochu nadnesené, ale je to o tom, zda víc aut,pro auta nové a nové silnice a dopravní stavby, zda víc turistů, kteří přilétají, tedy zvyšování kapacity letiště a stavba nové přistávací dráhy, zda víc zboží k nakupování, tudíž víc obchodů a soustředěných do stále větších a bombastičtějších nákupních center... to všechno je trend doby. Já osobně se toho trochu obávám a říkám si, kam až to dojde a jestli nedopadneme všichni jako ta rybářka v pohádce o zlaté rybce a taky mě to docela vyčerpává ,takže se snažím o střídmější přístup , aspoň abychom neměli v jedné domácnosti X televizí, několi aut , do obchodu jdu raději do menšího v okolí, i když je to asi o trochu dražší než se autem hnát do supermarketu a tak podobně.Ale celkově se tím nic moc neovlivní .

Re: centrum Dejvice
Autor: Vladimir (IP zapsáno)
Datum: 19.12.2007 01:13

jsem pro obchodni centrum na Kulataku. Totiz moznosti nakupu jsou na Praze 6 oproti jinym castem dosti chabe. Sice je tu Sestka, ale ta je az u letiste. Mezi Kulatakem a letistem je pak uz je Cervenak. Proc by mela z teto neustesene situace tezit v sirokem okoli jedina rakouska Billa?

Re: centrum Dejvice
Autor: M. (IP zapsáno)
Datum: 20.12.2007 13:54

Hmm, zato po výstavbě centra bude - z nyní již patrně utěšené - situace "těžit" kromě rakouské Billy i jedno britské Tesco. Vidíte v tom nějaký zásadní rozdíl?

Ano, kulaťák byl architektem (Engenelem?) navržen tak, že všechny jeho strany budou zastavěné v podobném stylu. Na onom volném place měla vyrůst budova podobná budově GŠ AČR stojící naproti přes Evropskou. Ovšem ve 20. letech architekt nepočítal, že kulaták bude plynová komora, kterou bude projíždět 60 tisíc aut denně. V tom případě by mu jistě i on nechal nějaký volný prostor na odvětrání, jaký tam do dnes zůstává vlastně omylem.

Re: centrum Dejvice
Autor: M. (IP zapsáno)
Datum: 20.12.2007 13:55

Omluva za překlep, samozřejmě "Engelem".

Re: centrum Dejvice
Autor: Rys (IP zapsáno)
Datum: 20.12.2007 16:48

Zjevně se názory liší. (Dokonce i u nás doma. Já bych se bez toho obešel, synek zajásal a tázal se zda není nějaká petice na podporu nákupního centra.) Shoda panuje v tom, že současný stav toho místa nevyhovuje nikomu. Ač se jedná o zeleň každý kdo má kde bydlet se tím úsekem snaží projít co možná nejrychleji. Podle mého to není důvod k rušení (to by byla opravdu divná filosofie), ale povznesení na nějakou opravdu užitečnou oddychovou zónu by stálo prostředky, které ČVUT asi nemá. Pozemek nepatří obci a proto asi ten rozdíl mezi úpravou Kulaťáku a tohoto parku. Takže to nejspíš skončí dalším megashopem. Zuřit nebudu, ale osobně bych rád viděl na Kulaťáku také veřejný měřič kvality ovzduší, který by snímal aktuální situaci ve výšce dětské hlavy. Násobky překročení povolených limitů by pak ukazoval počtem lebek, nebo dětských rakviček, ať víme v čem chodíme.
Když už je řeč o požírání zeleně zástavbou, docela mi přijde drsné co se kuje v Lysolajích. Podle zápisů z jednání tamního zastupitelstva se tam mění územní plán jak na běžícím páse. VIP bydlení (co Čech to VIP) v Houslích, supermarket apod. (http://www.praha-lysolaje.cz)
Investoři mají v této době zelenou, čím víc se toho postaví, tím víc se sem nastěhuje lidí z celé Evropy a výstavba se zastaví asi až na hranicích. Tak to dopadne pokud bude jediným kritériem finanční výhodnost.

Re: centrum Dejvice
Autor: Novy (IP zapsáno)
Datum: 08.01.2008 17:30

Chápu, že se mnohým nelíbí nepořádek v parku na Kulaťáku.
Stačilo by do parku něco investovat a věnovat trochu péče (třeba ČVUT společně s m.č.P6) a mohl by zde být krásný centrální park, ve kterém by mohli posedět jak studenti, tak důchodci či lidé čekající na dopravu. Kam dnes mohou jet v Dejvicích matky s kočárky? Budou naše děti vyrůstat v nákupních centrech? Je sice možné, že kdysi byl tento prostor určen pro zástavbu, ale v té době nebyly pro zástavbu určeny stovky pozemků, které jsou nyní "zabetono(vá)vány" nejrůznějšími objekty.
Pro obchodní dům rozumných rozměrů by stačil prostor bývalého tržiště. Velké obchodní monstrum navíc zhorší již tak špatnou dopravní situaci.

Re: centrum Dejvice
Autor: petr (IP zapsáno)
Datum: 21.01.2008 15:38

tono, kvint a spol.. evidentne nejdal byli v brne a proto vsechno vedi a znaji a jsou agresivni ...doporucuji si zaplatit treba letenku do Londyna nebo zajet do Vidne (neni to tak drahe jeden vikend misto v nakupnim centru vyjde stejne a mozna Vas vice obohati no i kdyz nevim smiling smiley )) a nechodit po nakupech a hledat co je kde levne, ale koukat vnimat kolik maji parku a zelene a jak ty mesta vlastne funguji a jak se tam lidem zije...pak mozna tono a spol pochopi, ze i mesto muze byt zelene ciste a zaroven si muzete jit koupit lednici smiling smiley i kdyz to samozrejme je vzdy hlavne o lidech a jak mesto vypada jak je ciste a zda se v nem zije dobre to je vizitka predevsim obyvatel ....ale pokud chcete videt opak hruzy spiny a smradu doporucuji Milano.... A ten pan co pise, ze tam je bordel atd.. ono to tam zkultivovat by nebylo tak drahe jako stavba te budovy smiling smiley (ostatne tady jde jenom o jednu vec a to je - Kellner PPF ) misto je velice lukrativni a Chalupa to vymyslel tak jak uz vsichni vime a plan je oblbnout par lidicek co jim na to skoci a jeste se budou do krve hadat jaky je to super projekt smiling smiley a nakonec tam stejne budou jenom kancelare a budeme zase moc psat jak Kellner postoupil na zebricku smiling smiley a konec pohadky: vznikne na kulataku kazdy rok Kellneruv karneval pod zastitou starosty Chalupy a financni podpory Prahy 6 a to najednou panove tono a spol zacnou mit problem, kde si koupit masky ... no budou si je muset asi vyrobit doma smiling smiley nebo jet do nakupniho centra, protoze v Dejvicich je asi nekoupi smiling smileyBohužel, nemáte oprávnění přispívat ani odpovídat v tomto fóru.


© 2021 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  Nastavení cookies |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/forum/read.php?1,10224 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.