Praha 6 překročila stotisícovou hranici

Díky přírůstku obyvatel Praha 6 o 600 lidí překročila 100.000 hranici.

Pokud by šestá pražská část byla samostatnou obcí, patřila by po Praze, Brně, Ostravě, Plzni a dalších pražských obvodech (Praze 4, 8 a 10) mezi nejlidnatější města Česka.

Ze statistik vyplývá, že nejstarší populace žije v Praze 4 a 6, kde je obyvatelům v průměru 44,6, respektive 44,5 roku. V průměru nejmladší složení pak mají okrajové části jako Kolovraty (35,4), Praha 13 (37,1), Libuš (37,1) nebo Kunratice (37).

Počet lidí v Praze stoupá, jen Praha 1 a sídliště Jižní Město se stále vylidňují. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu za loňský rok. Od roku 2001 do konce minulého roku ubylo v Praze 1 deset procent obyvatel, tedy 3500 lidí. Na Jižním Městě ve stejném období to byly 2000 lidí, tedy úbytek o 2,5 procenta.

Pokles obyvatel Prahy 1 pokračoval i v roce 2008, kdy se zde počet lidí snížil o téměř 300. Obyvatelé přitom loni ubyli z 52 městských částí pouze šesti pražským obvodům, většinou ale pouze v řádu jednotlivců. Jen na Jižním Městě zaznamenali pokles o téměř 350 lidí.

Zatímco Prahu 1 a 11, Petrovice, Velkou Chuchli, Lochkov a Běchovice obyvatelé v roce 2008 opouštěli, další městské části zaznamenaly prudký nárůst populace. Nejvíce se lidé stěhovali na okraj Prahy. Praze 22 vzrostl počet lidí v loňském roce o více než 20 procent na 6812, v Březiněvsi o téměř 19 procent, v Čakovicích pak o 16 procent.

Počet obyvatel v Praze se loni zvýšil o zhruba 21.000, v hlavním městě tak nyní žije asi 1,23 milionu lidí. Drtivou většinu přírůstku má na svědomí migrace. Do metropole se v roce 2008 přistěhovalo více než 19.000 lidí, především ve věku od 15 do 29 let. "Zejména koncentrace pracovních příležitostí v Praze má značný vliv na zvyšující se počty přistěhovaných osob, a tím i pozvolný nárůst počtu obyvatel ve věkových skupinách produktivního věku," píše se ve statistice ČSÚ.

Díky tomu zvolna klesá věkový průměr hlavního města, což je opačný trend než v českém celostátním průměru. I tak ale zůstává průměrný věk Pražana výrazně vyšší než v celém Česku. Zatímco na konci roku 2008 bylo průměrnému obyvateli metropole 41,6 roku, průměrnému Čechovi pak 40,5 roku.

(podle ČTK)

Další zajímavá data a fakta v pražském statistickém bulletinu