Na Evropské ulici začalo fungovat měření dojezdových dob

Od minulého týdne začal plnohodnotně fungovat systém měření dojezdových dob na ulici Evropská. Systém monitoruje dopravní situaci mezi Divokou Šárkou a Vítězným náměstím na 5,3 km dlouhém úseku.

Systém pracuje na principu měření doby jízdy detekovaných vozidel a výpočtu pravděpodobného času jízdy. Výstupy tohoto nového telematického systému dojezdových dob poskytují dopravní informace pro:

• Informační tabuli před začátkem měřeného úseku
• Řídícímu celoměstskému dopravnímu systému DIC–Praha-řízení dopravy, systém RDS-TMC pro navigace
• Statistické vyhodnocení dopravními inženýry
• Plánované využití v dispečinku Prahy 6 – on-line zobrazování dojezdových dob
• Plánované využití pro zobrazení dopravních údajů občanům na internetových stránkách

Zkušenosti z provozu na ulici Evropská byly získávány v rámci pilotního provozu se statistickým sběrem dopravních informací už od začátku roku 2009. Zařízení poskytovalo různé statické výstupy. Např. statistika z květnového pondělí ukázala, že nejhustější dopravní provoz na Evropské do centra je v 8.40, kdy zpoždění je obvykle 8 minut. Zařízení okamžitě detekuje i velmi vážné dopravní stavy jako třeba 30. dubna, kdy zpoždění bylo 45 minut a doprava se úplně zastavovala.