Alternativní program pro rodiče s dětmi v době stávky

Odboráři dnes ustoupili od zítřejší blokády Evropské ulice, takže pro osobní dopravu by Praha 6 měla být průjezdná, pokud nevzniknou někde jinde tzv. živelné blokády. To by způsobilo potíže při pohybu do práce či do škol rodičům dětí v Praze 6. Krizový štáb Prahy 6 proto připravil opatření pro rodiče těch dětí, kteří nemohou zůstat s dětmi doma a kteří budou mít problém se dostat do svých škol.

„Nejlepším řešením pro děti pro období stávky je být s rodiči doma. Ne vždy to ale jde, proto jsme připravili systém opatření, které jsou v našich silách, aby na naše občany stávka dolehla co nejméně," řekla starostka Marie Kousalíková.

„Chápeme, že rodiče, kteří nemohou zůstat doma a ani doma nechat své dítě, musí tuto situaci nějak řešit. Domluvili jsme proto několik základních škol a sportovních a volnočasových areálů, které jsou v docházkové vzdálenosti z různých míst v Praze 6," vysvětlil radní Prahy 6 Ondřej Balatka, který má na starosti školství.

Radnici se podařilo domluvit 8 zařízení, které se o děti dokáží postarat. Je to opatření pro ty rodiče, kteří se nebudou schopni dostat do svých škol a přesto budou chtít se svými dítětem někam dojít či dojet (pokud jim to dopravní situace dovolí). Jedná se o Stadion mládeže na Kotlářce, koupaliště Petynka, Dětské dopravní hřiště na Vypichu, Dům dětí a mládeže Bílá hora a čtyři základní školy - Náměstí Interbrigády, Pod Marjánkou, Dědina a Červený vrch.

Dítě musí vždy přivést i vyzvednout rodič nebo zákonný zástupce a podepsat tzv. Dohodu o předání dítěte do dočasné péči. Formulář si rodiče mohou dopředu stáhnout z webu Prahy 6 (příloha v této aktualitě) nebo ho obdrží přímo na místě. (pozn. v případě, že organizace má vlastní formulář, je třeba akceptovat její verzi). Je také potřeba přemýšlet nad tím, jak se dítě během dne občerství. Proto je potřeba dítě vybavit svačinou a pitím, případně penězi pro nákup občerstvení (bufet na Stadionu mládeže Kotlářka nebo koupaliště Petynka).

Pečovatelská služba, Léčebna dlouhodobě nemocných, rozvor obědů seniorům i radnice je i v době stávky dopraváků v Praze 6 zajištěn.

Ve středu 15.6. (8 – 18 hod.) i ve čtvrtek 16.6. (8 – 16 hod.) bude na radnici Prahy 6 fungovat i bezplatná krizová infolinka  800 100 290 určená pro dotazy ohledně situace v Praze 6 během stávky a také ohledně možností umístění svých dětí jinam nežli do své spádové školy. Mimo určené hodiny bude na této infolince záznamník, kde je možné zanechat vzkaz s kontaktem a pověřený pracovník následně tazatele kontaktuje. Dotazy je možné posílat také emailem na vpivonka{zavináč}praha6{tečka}cz.

Seznam míst, které ve čtvrtek (16.6.) nad rámec zajistí program dětem:

Vhodné pro občany Dejvic, Bubenče, Hanspaulky, Hradčan

1/ Stadion mládeže Kotlářka
ul. Na Kotlářce 1
Režim: 8 – 15 hod., možnost nákupu občerstvení v místním bufetu. Kapacita de facto neomezená. K dispozici nafukovací hala i venkovní sportovní areál.

2/ ZŠ Nám. Interbrigády
ul. Ant. Čermáka 6
Režim: 8 – 14 hod., Kapacita pro 40 dětí. Možnosti sportovních aktivit uvnitř i venku.

Vhodné pro občany Břevnova, Střešovic, Petřin, Bílé hory

3/ Koupaliště Petynka
ul. Otevřená 4
Režim: 7 – 21 hod., možnost nákupu občerstvení v areálu. Kapacita pro cca 1500 lidí. Volný vstup pro školáky. Zde není pedagogický dozor, proto vstup volný pouze v doprovodu učitelů nebo rodičů či zákonných zástupců.

4/ ZŠ Pod Marjánkou
ul. Pod Marjánkou 2
Režim: 8 – 14 hod., Kapacita pro 50 dětí. K dispozici venkovní sportovní areál.

5/ Dětské dopravní hřiště na Vypichu DDM
ul. Na Vypichu 1a - těsně vedle obory Hvězda
Režim: 8 – 14 hod., Kapacita pro 30 dětí. K dispozici dopravní hřiště a také areál Hvězda a jeho předpolí.

6/ Dům dětí a mládeže Bílá hora
ul. U Boroviček 1
Různé režimy, podle využitých možností:
Klub 6 – kapacita pro 20 dětí, 8 – 18 hod.
hřiště – kapacita pro 20 dětí, 8 – 14 hod.
Výtvarná dílna – kapacita pro 15 dětí, 10 – 14 hod.

Vhodné pro občany Veleslavína, Vokovic, Červeného vrchu

7/ ZŠ Červený vrch
ul. Alžírská 26
Režim: 8 – 14 hod., Kapacita pro 20 dětí. K dispozici venkovní sportoviště a bazén.

Vhodné pro občany Liboce, Ruzyně, Dědiny

8/ ZŠ Dědina
ul. Žukovského 6
Režim: 8 – 14 hod., Kapacita pro 100 dětí. K dispozici venkovní sportoviště.

Provoz základních škol ve čtvrtek 16. června 2011
(informace pochází z jednotlivých základních škol)
škola provoz výuka stravování program družina
J.A.Komenského plně v provozu ano ano ano ano
Nám. Svobody plně v provozu ano ano ano ano
E. Destinnové omezený provoz "hlídání" ano ano
Marjánka omezený provoz ne ne ano ne
Pod Marjánkou ne - ředitelské volno ne ne ne ne
T.G.Masaryka omezený provoz do 11,40 h. ano   ano
Na Dlouhém lánu omezený provoz částečně zjednodušené ano omezeně
Petřiny-sever omezený provoz 2/3 pedagogů ano ano ano
Červený vrch omezený provoz ano zjednodušené ano ano
Bílá omezený provoz   ano   ano
Interbrigády plně v provozu ne ano náhradní
Dědina omezený provoz částečně ano náhradní ano
Petřiny-jih plně v provozu ano ano   ano
Norbertov plně v provozu ano ano   ano
Hanspaulka plně v provozu ano ano   ano

Vysvětlivky:
plně v provozu = jako v jiné dny
omezený provoz = přizpůsobeno počtu dětí a pedagogů, příp. náhradní program
částečná výuka = podle přítomných pedagogů, příp. časově přizpůsobená
zjednodušené stravování = jednoduchá jídla
náhradní program = sport, vycházky, výlety
družina omezeně = více tříd pohromadě, popř. ve zkráceném režimu

Aktuální dopravní informace budou k dispozici na www.ropid.cz nebo na infolince Dopravního podniku 296 19 18 17.

Živý náhled na silniční dopravu v Praze v době stávky (16.6.2011) ZDE