69. výročí Slovenského národního povstání

V úterý 27. srpna se v Praze 6 hned na několika místech uskutečnila slavnostní shromáždění u příležitosti 69. výročí Slovenského národního povstání. Za městskou část Praha 6 se pietních aktů zúčastnil Mgr. Jan Záruba, místostarosta Prahy 6.

Slavnostnímu shromáždění v sále Ministerstva obrany ČR předcházela pietní vzpomínka u Pomníku zahraničních letců na náměstí Svobody v Praze 6. Následně účastníci položili věnce a kytice na Vítězném náměstí u Památníku československých zahraničních vojáků padlých na bojištích II. světové války.

Povstání na Slovensku vypuklo 29. srpna 1944 a i přesto, že skončilo porážkou povstalců, stalo se jednou z nejvýznamnějších kapitol evropského protinacistického odboje. Zúčastnilo se ho na třicet národů, Čechů byly na tři tisíce. Po jeho skončení následoval brutální teror. Devadesát obcí a osad bylo vypáleno, po ukončení války bylo odkryto přes dvě stě masových hrobů. Umírali nejen partyzáni, ale docházelo i k masakrům civilistů, žen a dětí.

ČTĚTE TAKÉ: Historie – Slovenské národní povstání – ZDE!