68. výročí Slovenského národního povstání

Ve čtvrtek 30. srpna 2012 se uskutečnilo slavnostní shromáždění u příležitosti 68. výročí Slovenského národního povstání.

Slavnostnímu shromáždění v sále Ministerstva obrany ČR předcházela pietní vzpomínka u Pomníku zahraničních letců na náměstí Svobody v Praze 6. Následně účastníci položili věnce a kytice na Vítězném náměstí u Památníku československých zahraničních vojáků padlých na bojištích II. světové války.

Součástí shromáždění byla také minuta ticha nejen za oběti Slovenského národního povstání, ale i na toto pondělí zesnulého generála Tomáše Sedláčka

Povstání na Slovensku vypuklo 29. srpna 1944 a i přesto, že skončilo porážkou povstalců, stalo se jednou z nejvýznamnějších kapitol evropského protinacistického odboje. Zúčastnilo se ho na třicet národů, Čechů byly na tři tisíce.