Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Žena poprvé vede Prahu 6

Dnes byla zvolená po odchodu Tomáše Chalupy novou starostkou Prahy 6 pro období 2010-2014 Ing. Marie Kousalíkova (ODS). Získala 30 hlasů z přitomných triačtyřiceti členů zastupitelstva.


náhled souboru

PRAHA 6.CZ přináší exkluzivně první rozhovor s novou starostkou Marií Kousalíkovou:

Starostka Kousalíková: Těším se na týmovou práci

Jak těžké bylo rozhodování přijmout nominaci na funkci starostky?
Bylo to hlavně rozhodování rychlé. Deset dnů jsem zvažovala pro a proti. Měla jsem sice trochu pocit, že těch proti je více, ale nakonec zvítězilo jedno velké PRO – tato nabídka je totiž pro mne obrovská výzva. A výzvy já mám ráda, stejně tak, jako mám ráda práci a jako mám ráda Šestku. Hrozně se těším, až se na ni vrátím. Práce na magistrátu je jiná, individuální, každý má své povinnosti a o ty se musí postarat sám, sám za ně nese odpovědnost. Spolupráce velkého týmu, kolektiv, který rozhoduje a pracuje společně, to mi chybělo. Na šestkové radnici byla naopak týmová práce vždycky základním stavebním kamenem. Jsem týmový hráč a věřím, že můj tým bude fungovat bezchybně.

Jako místostarostka Prahy 6 jste spravovala obecní majetek, na magistrátu jste se věnovala školství. Čemu se budete věnovat v Praze 6?
Starosta se vlastně musí zabývat vším. Je hlavou úřadu a nese největší odpovědnost – za všechny resorty, za všechny své lidi. Během minulých období jsem řešila finance, majetek, školství, volný čas i sociální oblast. V tuto chvíli je gesce starosty provizorně přerozdělena, na prvním jednání rady budeme mluvit o stabilním rezortním určení.

Usedáte do židle po starostovi, který měl v Praze 6 silnou pozici. Neobáváte se srovnání?
Obava je asi silné slovo. Je úplně přirozené, že okolí bude srovnávat, i já srovnávám, dělá to každý. Vím, že po tak silných osobnostech, jakými byli Pavel Bém a potom Tomáš Chalupa, budu ve velice těžké pozici, že je laťka nasazena vysoko. Na druhou stranu jsem úplně někdo jiný, jsem starší, jsem žena. Myslím si, že každý dovedeme do komunální politiky přinést to svoje a dát jí něco nového. Cítím, že mám dost sil, zkušeností a odhodlání na to, abych byla dobrou starostkou.

Na co navážete v práci Vašeho předchůdce?
Ve většině věcí bude muset být kontinuita zachována. Odvedená práce, problémy, které se zde řešily, způsob, jakým se řešily, to, jak jsme se chovali k občanům, otevřenost a vstřícnost úřadu, to jsou některé faktory, které pomohly získat úspěch ve volbách. Tato městská část byla dobře vedená a tímto směrem já budu pokračovat.

Co si přejete zlepšit?
Budeme se snažit více uchopit sociální problematiku, o to se koneckonců snažil už bývalý starosta Chalupa. Této oblasti bych se ráda věnovala více, protože i když tu máme domy seniorů a domy s pečovatelskou službou, stejně si myslím, že seniorům něco dlužíme, že si zaslouží ještě něco navíc. V minulých dvou letech jsem organizovala volnočasové a sportovní setkání se seniory spolu s pražským domem dětí a mládeže. Všem se to moc líbilo. Neznamená to ale, že nevnímám potřeby mladých lidí a dětí. Mám pět vnuček a trávím s nimi podle možností volný čas. I proto vím, že další dětská hřiště a další místa ve školkách jsou nezbytností.

Kromě starostky Prahy 6 jste zároveň zastupitelkou hlavního města a též uvolněnou předsedkyní výboru pro vzdělávání. Kterou z těchto funkcí si ponecháte?
Zůstanu zastupitelkou hlavního města, protože jsem dostala od občanů poměrně silný mandát, který chápu jako závazek. Nadále chci pracovat i v čele výboru a to bez nároku na odměnu. Ráda bych dokončila některé započaté projekty a kampaně, a chtěla bych si ponechat vliv na školskou politiku hlavního města.

Tomáš Chalupa byl střešovický patriot. Jaká část Prahy 6 je nejbližší Vám?
Do Prahy 6 jsem přišla v roce 1963, když jsem sem přijela studovat a bydlela jsem na kolejích. Řadu let bydlíme v domečku na Petřinách, kde se mi to moc líbí. Krásná je třeba obora Hvězda, kam často chodíme s vnučkami nebo jen sami s manželem a holemi pro Nordic Walking.

Bude přínosem Praze 6 žena v jejím vedení?
Nikdy jsem nebyla příznivkyní genderového přístupu v politice. Bez ohledu na to, zda je to muž nebo žena, by se měl jedinec posuzovat podle schopností, vědomostí a znalostí. Jsem ze staré školy, kdy se žena věnovala dětem a rodině, ale doba je jiná a i ženy vnímají politiku trochu jinak, více srdcem a ne tak pragmaticky jako muži. A to srdce je v politice nezbytné.

V komunální politice se pohybujete již 17 let. Co se Vám na této práci líbí?
Komunální politika je spjata s lidmi a nejtěsnější kontakt je právě v obcích. Řešíte konkrétní problémy a lidé samotní vám pomáhají už tím, že na problémy sami poukazují. Ne vždy máme všichni stejné názory na věc, ale právě nejednotný pohled na věc je důležitý a posouvá vše kupředu. Nesnáším věčné hudrání, jak je všechno špatně – když se vám něco nelíbí, změňte to. Přijměte odpovědnost, snažte se udělat víc, než jen kritizovat. Poslouchejte ostatní, pokuste se pomoct, dokázat, že politika není zákonitě jen špinavost. Tím se řídím a řídit budu.

Fotogalerie z volby starostky na facebooku ZDE

Martin Šalek
tiskový mluvčí Prahy 6
msalek{zavináč}praha6{tečka}cz
tel.  220 189 957
mob.  602 316 908--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/zena-poprve-vede-prahu-6-2011-02-25 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.