Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Zastupitelé jednali o petici nájemníků

Zastupitelstvo městské části Praha 6 se dnes na svém mimořádném zasedání zabývalo peticí nájemníků z obecních bytů.


náhled souboru

Zastupitelé schválili nakonec usnesení, ve kterém žádají Vládu České republiky, aby v co nejkratší době předložila Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR návrh zákona o sociálním bydlení.

Zároveň zastupitelé uložili radě městské části, aby připravila pro sestavení rozpočtu na rok 2010 analýzu výše příjmů z nájmů bytů a nebytových prostor v bytových domech ve vlastnictví městské části a nákladů spojených s údržbou a rekonstrukcemi těchto bytů a nebytových prostor za roky 2004 - 2008.

Petice, kterou podle zástupce nájemníků Jakuba Votruby podepsala téměř tisícovka lidí, požadovala snížení nájemného. Kvalita bydlení prý neodpovídá ceně nájemného. Radnice snižování nájemného nepřipravuje. Dosud zastavila deregulaci, vyplácí peněžní pomoc na úhradu deregulovaného nájemného a nabízí výměny bytů z "větších do menších".

Zastupitelé snižování nájemného v obecních bytech považují za diskriminační vůči nájemníkům u soukromých vlastníků. Obecní byty se naopak snaží postupně opravovat. Letos opraví 14 domů; příští rok mají přijít na řadu např. čtyři dvojdomy v ulici Nad Kajetánkou. Kompletní rekonstrukce včetně změny vytápění a vybudování výtahu jednoho z nich bude stát 41,5 milionů korun.

V opravovaných domech radnice nájemníkům odpouští první měsíc nájemné v plné výši, v dalších měsících pak 40 procent při úplných a 20 procent při částečných rekonstrukcích. Invalidům, seniorům, samoživitelkám starajícím se o zdravotně postižené dítě a nově od dubna také rodinám, jež mají alespoň jedno dítě do tří let, jejichž příjmy jsou nižší než 250 procent životního minima, radnice na nájemné přispívá. Přijít si můžou až na 20.000 korun ročně, a to nájemníci nejen v obecních, ale i v soukromých bytech. Za první čtvrtletí vyplatila radnice na úhradu deregulovaného nájemného částku 100 tisíc korun. Z 39 žadatelů jich bylo 24 od soukromého vlastníka a jen 15 z obecních bytů. Praha 6 vlastní 85 domů, v kterých je 1400 bytů.Martin Šalek
tiskový mluvčí MČ Praha 6
msalek@praha6.cz
tel.  220 189 957
mob.  602 316 908
ICQ 199–901-370--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/zastupitele-jednali-o-petici-najemniku-2009-06-12 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.