Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Začátek stavby další části vnitřního okruhu Prahy se odkládá

Zahájení výstavby další části vnitřního automobilového okruhu v Praze mezi Malovankou a Pelc-Tyrolkou se o něco odkládá. Podle loňských předpokladů se mělo začít stavět v únoru, nyní se hovoří o dubnu.


náhled souboru
Důvodem zpoždění jsou odvolání ekologických sdružení proti dvěma hlavním stavebním povolením. Námitky sdružení nyní podle ředitele magistrátního investičního odboru Jiřího Tomana posuzuje ministerstvo dopravy. Pokud jim nevyhoví a dodrží správní lhůty, stavba by se mohla zahájit začátkem dubna, řekl Toman.

Severozápadní část okruhu bude největší investicí města, bude stát zhruba 25 miliard korun. Úsek bude dlouhý asi 6,4 kilometru, z toho 5,5 kilometru silnice povede v tunelu pod Letnou a pod Stromovkou. Součástí stavby budou čtyři mimoúrovňové křižovatky na Prašném mostě, na Letné, v Troji a u mostu Barikádníků.

Mezi Holešovicemi a Trojou vznikne nový most pro automobily a tramvaje. Pod Letnou budou navíc podzemní garáže zhruba pro 840 automobilů, na Prašném mostě pro 490 vozidel.

Proti hlavním povolením se odvolala tři sdružení. Podle právního zástupce dvou z nich Petra Kužvarta silnice zavede do samého centra města na hranici památkové rezervace a na dohled Hradu tranzitní dopravu. Podle něho se musí nejprve postavit severozápadní část vnějšího automobilového okruhu. "Pak by byl prostor uvažovat o jiných trasách vnitřního okruhu, aby obcházel centrum v patřičné vzdálenosti, aby stahoval dopravu z centra," řekl Kužvart. Kritizuje také to, že město je investor a samo si stavbu schvaluje. "To je v právním státě naprosto neuvěřitelná situace," soudí právník. Schvalovací řízení by měl vést jiný úřad, například Středočeského kraje, dodal.

Magistrát však na stavbě trvá. Tvrdí, že zejména na Letné se sníží počet projíždějících automobilů, a to zhruba o třetinu. Po dostavbě okruhu bude také možné omezit provoz na takzvané severojižní magistrále v centru města. Měl by být hotov v roce 2011, možná o rok dřív. Vnitřní automobilový obchvat je nyní dokončen od Štěrboholské radiály přes Jižní spojku, Dobříšskou ulici a tunel Mrázovka po severní vyústění Strahovského tunelu. Kromě severozápadní části okruhu je ještě nutné postavit severovýchodní úsek.

(podle ČTK)Martin Šalek
tiskový mluvčí ÚMČ Praha 6
msalek@praha6.cz
 220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/zacatek-stavby-dalsi-casti-vnitrniho-okruhu-prahy-se-odklada-2007-03-07 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz