Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Vojska se utkala na Bílé hoře

Na sedm stovek účinkujících se o víkendu na Vypichu u obory Hvězda už pošesté utkaly "na život a na smrt" v rámci rekonstrukce památné bitvy na Bílé hoře.


náhled souboru

Už pošesté uspořádala plzeňská skupina historického šermu Rytíři koruny české mimořádně výpravnou rekonstrukci bitvy na Bílé hoře z roku 1620. Podívaná, na kterou zamíří každým rokem mnoho návštěvníků z celé republiky, uchvátila především rodiny s dětmi. Oceňují ji ovšem i historici. Akce se uskutečnila v sobotu i neděli na Bělohorské pláni u zdi obory Hvězda.

Organizátoři přivezli stovky bojujících z celé Evropy a připravili kilogramy střelného prachu a pyrotechniky, aby byla atmosféra bitvy co nejreálnější.

Po oba dva dny byl připraven celodenní program, v areálu bylo možné navštívit mnoho vojenských ležení obou armád, nasytit a napojit se v mnoha dobových krčmách či koupit výrobek na čistě dobovém tržišti.

Přes den zde hrály historické hudební skupiny. Diváci mohli vidět například ukázky z výcviku vojáků, vystoupení tanečnic, svůj válečný um předvedli i dělostřelci.

Samotnou "bitvu", tedy velké představení za účasti několika stovek účinkujících, doplněné hudbou a pyroefekty, připravili organizátoři tak, aby se co nejvíce podobala skutečné historické události.

Na návrší Bílé hory nedaleko Prahy proti sobě stanula 8. listopadu 1620 vojska českých stavů na jedné straně a spojená vojska Katolické ligy a císařské armády na straně druhé. Bitva na Bílé hoře byla sice krátká, stala se však zlomem pro České země. Mnoho lidí muselo uprchnout za hranice a 27 českých pánů skončilo na popravišti. Český stát na jejím základě vstoupil do cizího nového soustátí rakouského a zůstal jeho příslušníkem 298 let.

Fotogalerie z bitvy ZDE

Martin Šalek
mluvčí Prahy 6
msalek@praha6.cz
mob.  602 316 908
tel.  220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/vojska-se-utkala-na-bile-hore-2010-09-22 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz