Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Nová tvář Vítězného náměstí: Zastupitelstvo Prahy 6 podpořilo koncepční studii

Budoucnost Vítězného náměstí nabírá jasnějších obrysů. Zastupitelstvo Prahy 6 dnes podpořilo koncepční studii řešení daného místa, která vzešla jako vítězný návrh ze soutěže vypsané Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Současně se zastupitelé usnesli na podmiňujících stavbách k revitalizaci Vítězného náměstí.


náhled souboru

Projednávaná koncepce, za níž stojí studio Pavel Hnilička Architekti, se zaměřuje na dopravní situaci na Vítězném náměstí a zlepšení kvality života v dané lokalitě. Cílem je přeměnit Vítězné náměstí – jinak také „Kulaťák“, jak rádi říkají nejen obyvatelé Prahy 6, ale všichni Pražané – z rušné dopravní křižovatky na místo vhodné pro posezení pod stromy, kulturní akce a pravidelné trhy.

Zastupitelstvo Prahy 6 dnes podpořilo záměr hlavního města Prahy na celkovou rekonstrukci Vítězného náměstí, včetně návrhu podchodu pod náměstím do Dejvické třídy.

„Jsem rád, že navržený koncept respektuje velkorysé urbanistické řešení profesora Engela a zachovává tradiční charakter Vítězného náměstí jako okružního místa, které však bude oživeno středovým pylonem a výraznou obvodovou zelení v podobě vysázených stromů. Za přínos pro širší území pak považuji i podzemní obchodní pasáž, která nabídne možnost přímého vstupu do metra bez nutnosti přecházení rondelu,“ říká Jakub Stárek, statutární místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj a veřejný prostor.     

S novou podobou náměstí vznikne nové řešení zdejší dopravy. „Podporujeme návrat předválečného řešení tramvajové trati do okružní stopy, které zkrátí přestupní vazby mezi tramvají a metrem. Předpokládáme, že se tím vyřeší i „špunt“, který se dnešním stavem tvoří při vjezdu do Svatovítské ulice a výjezdu z ní. Kromě dalších podmínek je nutné zamyslet se nad parkováním. Parkovacích míst by totiž při realizaci návrhu ubylo, a proto je třeba hledat náhradu, např. novými místy při výstavbě v severozápadním kvadrantu náměstí,“ vysvětluje Jiří Lála, místostarosta Prahy 6 pro dopravu.

V rámci dnešního usnesení k Vítěznému náměstí zastupitelé schválili požadavek na realizaci podmiňujících staveb. Zastupitelstvo tak požaduje v předstihu vybudovat komunikaci Evropská–Svatovítská jako „dopravní obchvat“ Vítězného náměstí. Stejně tak zastupitelstvo požaduje v předstihu prodloužit tramvajovou trať z Malovanky na Strahov a realizovat tramvajovou trať ze Suchdola, případně dočasně ukončit autobusový provoz v Podbabě.

Dokončení revitalizace samotného Vítězného náměstí se plánuje na rok 2023, celkové náklady jsou předběžně odhadovány na 500 milionů korun. --- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/vitezne-namesti-ziska-novou-tvar-zastupitelstvo-prahy-6-podporilo-koncepcni-studii-2020-11-27 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.