Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Vítání dětí po vzoru dávných rituálů

Na základě ankety mezi občany proběhl v Praze 6 letos v květnu první obřad Vítání dětí po roce 1989. Včera a dnes přivítala městská část dalších 300 novorozenců.


náhled souboru
Vítání nově narozených dětí už ztratilo punc umělého komunistického svátku. Krátce po listopadu 1989 ho mnohé městské části zrušily jako přežitek minulého režimu. Postupně se ale k němu vrátily.

"O Vítání dětí jsme jednali už dříve, ale měli jsme s tím tak trošičku problém. Nechtěli jsme tento obřad dělat formou, jakou jsme zažili v éře minulého režimu," řekl starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. I proto radnice Prahy 6 připravila mezi občany anketu, aby se jich zeptala, zda si obnovení této tradice přejí. V anketě se vyjádřilo téměř 1300 respondentů a 50 procent občanů nepovažovalo rituál vítání dětí za přežitek.

Radnice se proto rozhodla tento obřad obnovit. Stalo se tak poprvé v Praze 6 od roku 1989. “Nebylo jednoduché připravit tento rituál tak, aby nepřipomínal éru minulého režimu, ale naopak respektoval pravidla obřadu, tak jak byl původně zamýšlen v dějinách. Původně se jednalo o tzv. přechodový čili iniciační obřad, jehož základem bylo vítání či přijímání dětí do společenství. Ovšem nejen dítěte, také v určité míře i matky a případně otce, po specifické době těhotenství a šestinedělí,“ vysvětlil zastupitel Oldřich Kužílek, autor scénáře Vítání dětí právě v Praze 6.

Rituál Vítání dětí v Praze 6 vychází ze skutečných rituálů v dávné minulosti. A to nejen svou symbolikou, ale i výtvarnou a materiální formou. Při Vítání dětí Společenství, zastoupené a symbolizované radnicí, slibuje novému dítěti, že k němu bude chovat úctu a bude připraveno mu pomoci. I proto bylo za místo tohoto obřadu zvolena Písecká brána, která opět symbolizuje vstup do obce. Slib a poskytnutí pomoci ze strany společenství, opět symbolicky, provádí starosta podáním ruky matce a přeložení stuhy dítěti (obdoba obřadu dalajlámy, jenž klade stuhu okolo krku). Rodiče dostávají také dárky, např. knihy, vzpomínkové listy, ale i brožuru s praktickými informaci z Prahy 6 o dětských hřištích, lékařích, potřebných institucích či volnočasových aktivitách.

"Vítáním dětí chceme dát lidem najevo, že vnímáme důležitou událost v jejich osobním životě a že je pro nás důležité, aby obyvatelé získali vztah k místu, kde žijí," řekl starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa a dodal: „Vítání dětí od letošního roku bude v Praze 6 probíhat vždy čtyřikrát do roka s dětmi narozenými během tří měsíců.“

Co si o Vítání občánků v Praze 6 myslí občané si můžete přečíst ZDE
Martin Šalek
tiskový mluvčí MČ Praha 6
msalek@praha6.cz
tel.  220 189 957
mob.  602 316 908
ICQ 199–901-370--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/vitani-deti-po-vzoru-davnych-ritualu-2008-12-02 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.