Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

V Praze 6 se lidé cítí bezpečně

Krádeže automobilů a vykrádání aut patří mezi faktory, které nejvíce ovlivňují kriminalitu v Praze 6. Vyplývá to z policejní zprávy o bezpečnostní situaci v tomto území za loňský rok. Pozitivní však je, že počty případů klesají. I tak obyvatelé hlavního města považují Prahu 6 za nejbezpečnější městskou část. To je jeden ze závěrů průzkumu pocitu bezpečí, který mezi obyvateli Prahy provedl magistrát.


náhled souboru
Praha 6 je obyvateli metropole dlouhodobě považována za nejbezpečnější městskou část. To je jeden ze závěrů průzkumu pocitu bezpečí, který mezi obyvateli Prahy provedl magistrát koncem loňského roku a předtím v roce 1999 a 1997.

„Je to příjemné zjištění. To, jak se lidé v Praze 6 cítí, je velmi důležité. Rozhodně bych však výsledek průzkumu nepřeceňoval. Nejpalčivějším problémem jsou stále krádeže a vykrádání motorových vozidel. Dochází k poklesu případů, otázkou ale je, zda policejní čísla nejsou zkreslená tím, že řada lidí už na to, aby vykradení auta nahlásila policii, zkrátka rezignovala,“ komentoval průzkum starosta Tomáš Chalupa.

Pražané se nejvíce obávají kapesních krádeží
Praha 6 se na prvním místě z hlediska bezpečí ocitla ve všech třech etapách průzkumu. Druhým nejbezpečnějším obvodem je v současnosti podle dotázaných obyvatel Praha 10, za ním následuje Praha 1. Zatímco na šestce je podle názoru obyvatel nejbezpečněji, na opačném konci pomyslného žebříčku skončila Praha 9. Podle průzkumu magistrátu Pražany z hlediska bezpečnosti trápí nejvíce drogy, pouliční kriminalita a kriminalita v prostředcích hromadné dopravy. Nejvíce Pražanů se stejně jako před šesti lety obává kapesních krádeží. Následuje obava z vykradení bytu, vykradení vozidla a krádež automobilu.

Krádeže aut klesají, přesto nejvíce ovlivňují kriminalitu v Praze 6
Právě krádeže automobilů a vykrádání aut patří mezi faktory, které nejvíce ovlivňují kriminalitu v Praze 6. Vyplývá to z policejní zprávy o bezpečnostní situaci v tomto území za loňský rok. Pozitivní však je, že počty případů klesají. V roce 2004 policie evidovala 2 452 případů vykradených aut, což je o 296 méně než v předchozím roce. Zloději také odcizili o 109 aut méně, během roku však z ulic městské části zmizelo 1014 vozů. Nejčastěji se krade Škoda Octavia. „Největší nápad trestné činnosti zůstává stejný, jsou to krádeže a vykrádání aut. Naopak obvod Prahy 6 nepatří k lokalitám, kde bychom zaznamenali zvýšený výskyt distribuce drog,“ říká ředitel policejního obvodu Praha I., Jiří Sellner. I přes úsilí policistů z oddělení kapesních krádeží se o 20 skutků zvedl počet nahlášených kapesních krádeží na 416. „K většině kapesních krádeží dojde v prostředcích MHD a stále více jsou mezi zloději nezletilí cizinci, zejména rumunské nebo bulharské národnosti,“ uvedl Jiří Sellner.
Starosta Chalupa se domnívá, že není řešení, jak podobný typ trestné činnosti úplně zlikvidovat. Auta se kradou všude na světě. Podle jeho názoru by pomohlo výrazné zvýšení počtu policistů v ulicích. „A říkám-li výrazné, pak nemyslím o dvě, tři procenta, ale o mnohem, mnohem víc. Ale to nevyřeší ani naše radnice, ani město. Tady musí zasáhnout stát,“ tvrdí Chalupa.

Rychlost za více než 5 miliónů korun
Ulicí, kde se často stávají „bouračky“ je Evropská třída. Většinou jsou na vině neukáznění řidiči, kteří nedodržují maximální povolenou rychlost. Dopravní policisté průběžně zvyšují kontroly rychlosti v ulicích Prahy 6. V loňském roce zjistili téměř sedm tisíc přestupků při jejím překročení. Řidiči na pokutách za rychlost zaplatili přes pět milionů korun.

Kamery nikdy nespí
V Praze 6 v loňském roce poklesl také počet vloupání a zvýšila se jejich objasněnost. K té policie v Praze 6 využívá i 32 monitorovacích kamer. „Kamerový systém nepřetržitě sleduje místa, kde se nejvíce kradou auta nebo dochází k pouliční kriminalitě. Díky kamerám se naopak dá také prokázat, že se oznámený čin vůbec nestal a jedná se o podvod,“ doplňuje policejní ředitel Jiří Sellner.

Pomohlo by více policistů v ulicích
Magistrátní průzkum pocitu bezpečí zjistil, že ke zlepšení bezpečnosti v Praze by podle jejích obyvatel nejvíce přispělo, kdyby v ulicích bylo více policistů. Více než dvě pětiny občanů by byly ochotny každý měsíc přispívat na zlepšení bezpečnosti ze svého.


(podle www.sestka.cz, foto: K. Maršálová)

Martin ©alek
tiskový mluvčí
msalek{zavináč}praha6{tečka}cz
tel.  220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/v-praze-6-se-lide-citi-bezpecne-2005-06-08 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz