Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

V Písecké bráně se sešly slavné stavby Prahy 6

V Písecké bráně začala výstava Slavných staveb Prahy 6 spojená se křtem stejnojmenné knihy.


náhled souboru

Hotel Praha ze sedmdesátých let pro elitní návštěvníky metropole, velkolepý Strahovský stadion s pohnutým osudem nebo rozsáhlá budova letiště v Ruzyni...publikace, která právě přichází na pulty knihkupců, dosvědčuje, že architektura Prahy 6 má co nabídnout.

"Věřím, že se autorům knihy, editorovi, nakladatelství, grafikovi a řadě dalších spolupracovníků podařilo vytvořit knihu, která může alespoň trochu přiblížit naši čtvrť. Čtvrť, do které mnoho stavitelů situovalo architektonické skvosty, čtvrť, kde stále žije mnoho lidí, kteří se o tyto skvosty chtějí starat, čtvrť, kterou mám tak rád, na kterou jsem pyšný a ve které jsem nyní starostou," říká v úvodu knihy Slavné stavby Prahy 6 starosta Tomáš Chalupa a dodává: "Stát v čele městské části, která je takovým architektonickým skvostem jako právě Praha 6, pro mne znamená radost i velký závazek. Vždyť právě architektura vždy byla a je odrazem doby, jejího životního stylu a celkové kulturní úrovně společnosti. Každý nově postavený dům či stavba je nejen pýchou svého majitele, ale také vizitkou architekta, města či obce a společnosti."

„Pro Prahu 6 pochopitelně je několik staveb, které překračují rámec dokonce České republiky. K těm patří především slavná Müllerova vila od Adolfa Loose, to je vůbec nejslavnější dílo, které najdete ve všech čítankách moderní architektury,“ řekl Petr Urlich, architekt a editor knihy.

Nejstarší budova, kterou autoři do výběru zařadili, pochází z jedenáctého století, naopak nejnovější budovou dostavenou teprve letos je Národní technická knihovna.

Výběr architektů čítá 72 staveb seřazených jednak podle toho, kde stojí, a taky podle jejich funkce. Hlavním kritériem výběru byla kvalita architektury. „To znamená od věhlasných autorů nebo i od méně známých autorů, ale s kvalitní realizací,“ dodal Petr Urlich.

Kniha Slavné stavby Prahy 6 navázala na dříve vydané tituly z nakladatelství Foibos mapující slavné vily jednotlivých krajů nebo nejnověji stavby pražských městských částí. „Začínáme dalšími městy, máme vytipováno 166 měst v republice s fantastickou architekturou a věříme, že tento velký projekt někdy dokončíme,“ tvrdí Oldřich Janota z nakladatelství Foibos.

Výstava je ke shlédnutí v Písecké bráně na Hradčanech až do 13. října, každý den kromě pondělí od 13 – 19 hodin.

Video z vernisáže výstavyMartin Šalek
tiskový mluvčí MČ Praha 6
msalek@praha6.cz
tel.  220 189 957
mob.  602 316 908
ICQ 199–901-370--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/v-pisecke-brane-se-sesly-slavne-stavby-prahy-6-2009-09-21 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.