Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

V dejvickém parku Nikoly Tesly nastane „výboj“

Konečně je jasno, jaký pomník bude připomínat významného elektrotechnika srbského původu narozeného v Chorvatsku Nikola Teslu ve stejnojmenném parku v Praze 6 – Dejvicích. Půjde o stylizovaný „výboj“ autorů Stefana Milkova a Jiřího Trojana, resp. elektrický výboj znamenající hybnou sílu a základní kámen Teslových vynálezů a jako nástroj jeho proslulých prezentací, kdy mu byly tehdejší veřejností přisuzovány až nadpřirozené schopnosti.


náhled souboru

„Návrh Stefana Milkova vychází ze zadání soutěže a čitelně a výtvarně vyjadřuje téma Nikoly Tesly. Sochu je možné vnímat jak z velké vzdálenosti, tak i v bližším detailu. Neustále udržuje diváka v napětí," domnívá se vedoucí odboru územního rozvoje Prahy 6 Ing. Arch. Bohumil Beránek a dodává: "Všechny návrhy na pomník jsou nyní k vidění ve výstavní síni v tzv. Skleněném paláci v Bubenči."

Schválený návrh pomníku je výsledkem druhého pokusu o nalezení vhodného ztvárnění připomínky Nikoly Tesly. První pokus k cíli nevedl. Po skončení veřejné anonymní soutěže na pomník Nikoly Tesly a prověření nemožnosti použití ani jedné ze tří druhých cen bylo proto rozhodnuto vypsat novou soutěž, tentokrát pro vyzvané výtvarníky. Z téměř dvou desítek referenčních přihlášek bylo vybráno do soutěže 5 výtvarníků: Lukáš Bradáček, Ivana Macháčková, Stefan Milkov, Petr Schel a Čestmír Suška.

Všichni soutěžící návrhy odevzdali v termínu a splnili vypsané soutěžní podmínky. Předložené návrhy byly posuzovány k tomuto účelu schválenou výtvarnou porotou a následně i kulturní komisí a to z těchto hledisek:

§ vypovídací schopnost vlastního zpracování návrhu a jeho vazba na osobnost a dílo Nikoly Tesly.

§ prostorové působení pomníku v rámci řešeného prostoru parčíku Nikoly Tesly.

Porota a následně radní Prahy 6 vybrali návrh výtvarníka Stefana Milkova (spoluautor Ing. arch. Jiří Trojan), který je z uvedených posuzovaných hledisek nejvhodnější a nejlépe vyjadřuje téma Nikoly Tesly.

Na realizaci pomníku byla limitně vymezena částka 1,85 mil. korun a zahrnuje výrobu vlastního uměleckého díla, dopravu do místa určení, jeho osazení, eventuálně projektovou a stavební přípravu. Za dalších 650 tisíc provede radnice parkové úpravy, vytvoří systém cest přímo spojených s vlastním pomníkem, doplní park městským mobiliářem a instaluje elektro přípojku k nasvícení pomníku. Pomník by měl v parku stát na jaře příštího roku.

Základní kámen pomníku V parku Nikoly Tesly byl poklepán už v roce 2006 u příležitosti 150. výročí jeho narození. Slavnostnímu aktu byl přítomen i chorvatský prezident Stjepan Mesič. Složit hold památce Tesly přišli i rektor ČVUT Václav Havlíček, srbský velvyslanec Vladimir Vereš, chorvatský velvyslanec Viktor Brož a tehdejší starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, který při svém projevu ocitoval z dopisu Tesly, který napsal pražskému primátorovi a představitelům ČVUT:

„Ve své mysli ještě stále zachovávám drahé vzpomínky na vaše krásné město. Inspiraci, již jsem tam získal, je i nyní užitečná v mé práci. Moje úcta k obdivuhodnému lidu Československa, tomu světlonoši civilizace, nelze vyjádřit slovy. Chovám nejvroucnější přání, aby byl i dále úspěšný." Nikola Tesla pobýval v tehdejším Československu v letech 1936 až 1937.

Nikola Tesla žil v letech 1856 až 1943. Studoval vlastnosti dvoufázových a vícefázových proudů. Sestrojil a patentoval četné elektrické stroje a přístroje, například v roce 1887 elektrický motor na střídavý proud a o čtyři roky později takzvaný Teslův transformátor, zdroj vysokého střídavého napětí o vysokém kmitočtu. Zabýval se i bezdrátovou telegrafií. Byla po něm pojmenována jednotka magnetické indukce. V letech 1936 až 1937 pobýval Tesla v tehdejším Československu. Prezident Edvard Beneš mu udělil Řád bílého lva 1. třídy a získal také čestný doktorát věd na Českém vysokém učení technickém. V roce 2003 byla postavena jeho busta ve studiovém domě Českého rozhlasu, který se zapojil do mezinárodního multimediálního projektu Teslovo celosvětové sdružení.

Technický popis pomníku:
Bronzový odlitek / podstavec prořezaný / zaskleno materiálem Aluglass / nápis NIKOLA TESLA 1856 – 1943, zevnitř prosvícený, sloužící zároveň jako večerní podsvícení plastiky. Rozměry v 270x495x225

Návrhy dalších výtvarníků na facebooku Prahy 6 ZDE

Martin Šalek
tiskový mluvčí Prahy 6
msalek{zavináč}praha6{tečka}cz
tel.  220 189 957
mob.  602 316 908--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/v-dejvickem-parku-nikoly-tesly-nastane-vyboj-2011-02-24 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.