Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

UNIKÁTNÍ FOTOGRAFIE! ČESTNÍ OBČANÉ PRAHY 6 POHROMADĚ

Praha, 18. 2. 2014 – Jiří Suchý, Eva Pilarová, Libor Pešek, Jiří Stránský, Zděněk Mahler, Františka Sokolová a Jiří Navrátil. Těchto sedm čestných občanů městské části Praha 6 a dalších devět členů rodin či blízkých dalších čestných občanů. Tak vypadá unikátní fotografie, na které se při příležitosti setkání čestných občanů společně sešli s Marií Kousalíkovou, starostkou městké části Praha 6.


náhled souboru

„Praha 6 je první pražskou radnicí, která čestná občanství začala už v roce 2002 udílet a čestné občanství městské části Praha 6 bylo uděleno již 37 mimořádným osobnostem,“ řekla Marie Kousalíková.

Během každoročního setkání letos vznikla unikátní fotografie, kterou vám přinášíme. Popisek k fotografii vysvětlující kdo je kdo najdete na konci textu.

18. 2. 2014 ČESTNÍ OBČANÉ

náhled souboru
[ JPG • 154kB • 919×460 (8bit 3ch) ]

OCENENI

Praha 6 má čestných občanů už 37!

V minulosti získali ocenění „Čestné občanství Městské části Praha 6“ mimo jiné první prezident České republiky Václav Havel, jediný český nositel Nobelovy ceny za literaturu básník Jaroslav Seifert, chemik a jeden z nejvýznamnějších českých přírodovědců 20. století Antonín Holý, vynálezce silonu a měkkých kontaktních čoček Otto Wichterle. Dvojnásobná držitelka Českého lva za výkon v hlavní roli herečka Iva Janžurová, zpěvačka s nezaměnitelným hlasem a sopránem o rozsahu tří oktáv Eva Pilarová, ikona divadla Semafor Jiří Suchý, fotbalová legenda Josef Masopust, autor českých bankovek a světoznámý grafik Oldřich Kulhánek.

V září 2013 byl čestnými občany jmenováni: Jan Betka, přednosta motolské ORL kliniky patřící mezi špičkové chirurgy při operacích hlavy a krku. Martin Hilský, fenomenální český překladatel, díky kterému mají Češi kompletně přeložené dílo Williama Shakespeara. Otto Pick, diplomat, expert na mezinárodní vztahy a předseda akademické rady diplomatické akademie MZV.

KOMPLETNÍ PŘEHLED VYZNAMENANÝCH V LETECH 2002 – 2012 ZDE: www.praha6.cz

NA FOTOGRAFII:

Horní řada zprava:

Zdeněk Mahler - doktor filosofie a pedagogiky, scénárista a spisovatel

Libor Pešek – světoznámý dirigent

Jiří Stránský - prozaik, básník, filmový a televizní scénárista, dramatik a překladatel z angličtiny, politický vězeň,

Jiří Navrátil – publicista, překladatel

Františka Sokolová – dcera Jana Patočky, českého moderního filosofa

Marie Kousalíková – starostka městské části Praha 6

Jana Seifertová – dcera Jaroslava Seiferta, básníka a nositele Nobelovy ceny za literaturu

Eva Pilarová - česká zpěvačka s rozsahem hlasu tři a půl oktávy, trojnásobná vítězka ankety Zlatý slavík v kategorii zpěvaček

poslední zprava Miloš Balabán – prasynovec podplukovníka Josefa Balabána - člen protinacistické odbojové skupiny Tři králové

Uprostřed horní a dolní řady vpravo:

Jiří Suchý - divadelník, textař, skladatel, autor a herec

Dolní řada zprava:

Ludmila Holá – manželka světoznámého vědce chemika Antonína Holého

Jaroslava Karbanová – neteř štábního kapitána Václava Morávka - člen protinacistické odbojové skupiny Tři králové,

Olga Lopaurová – partnerka armádního generála Tomáše Sedláčka

Libuše Špačková-Benešovámanželka generálmajora Antonína Špačka, veterána II. světové války, příslušníka Československé obrněné brigády, předsedy Československé obce legionářské

Anna Konopásková – manželka hokejové legendy Stanislava Konopáska

Ludmila Wichterlová – manželka světoznámého vynálezce kontaktních čoček Otto Wichterleho

Hana Fajtlová – manželka Františka Fajtla, generálporučíka, československého stíhacího pilota, účastníka protinacistického odboje.--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/unikatni-fotografie-cestni-obcane-prahy-6-pohromade-2014-02-18 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.