Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Uctili jsme památku československých občanů odvlečených hned po válce do ruských gulagů

Pražský primátor Zdeněk Hřib a místostarosta Prahy 6 Jan Lacina dnes v Rooseveltově ulici v Praze 6 společně uctili památku několika stovek československých občanů, které od 11. května 1945 začaly unášet speciální jednotky Rudé armády SMĚRŠ do ruských pracovních táborů – takzvaných gulagů.


náhled souboru

Jak připomněl pražský primátor, někteří byli zavražděni ještě v Praze, většina z nich zahynula během nucených prací v Sovětském svazu, někteří se po deseti letech nedobrovolného pobytu na Sibiři vrátili v 50. letech domů do Československa a do Prahy.

„Všiml jsem si, že se letos během oslav Dne vítězství a 75. výročí konce války konečně otevřeně probírají všechny souvislosti spojené se začátkem, průběhem i závěrem 2. světové války. Tedy nejenom výklad dějin, které nám tady po dlouhá desetiletí servírovala sovětská a komunistická propaganda,“ konstatoval u pamětních desek v Bubenči místostarosta Jan Lacina. „Jsem velmi vděčný svému někdejšímu kolegovi z redakce týdeníku Reflex Vladimíru Bystrovovi, že se mu podařilo založit spolek Oni byli první a uchovat tuto velmi závažnou událost v domácí historické paměti. Nebýt toho, během několika málo let by vzpomínka na bílou imigraci – převážně z řad ruské, běloruské a ukrajinské inteligence – vyprchala a nenávratně by zmizel zjevný důkaz toho, že se tu po válce Rudá armáda nechovala jako na osvobozeném, nýbrž jako na dobytém území,“ konstatuje místostarosta Lacina.

Co znamená „Oni byli první“? Podle výboru, který spolek založil, jde o vůbec první československé oběti komunismu, který se u nás oficiálně prosadil až o tři roky později – po únorovém puči v roce 1948.

Do sovětských táborů se pouhé dva dny po ukončení 2. světové války dostali také lidé, kteří se mohli potenciálně stavět proti připojení Podkarpatské Rusi k Sovětskému svazu, dále osoby, jež se skutečně nebo domněle angažovaly ve strukturách Slovenského státu, čeští reemigranti z Ruska po roce 1917, ruští legionáři a další, konstatují k vysvětlení souvislostí oficiální stránky Ministerstva obrany ČR.

Nejznámějším odvlečeným do ruských pracovních táborů byl československý legionář a generál Sergej Vojcechovský, který v gulagu po necelých šesti letech nepřežil tvrdé pracovní podmínky. Místostarosta Jan Lacina při dnešní příležitosti připomněl, že Praha 6 usiluje o jeho trvalou památku – ať už tím, že inspiruje českou armádu, aby po něm pojmenovala své budoucí centrum novodobých veteránů v Dělostřelecké ulici, nebo pojmenováním některé z nově vzniklých ulic jeho jménem.

Praha 6

DATUM PUBLIKACE: 11.05.2020

DALŠÍ INFORMACE: http://www.sestka.cz/2019/6/zprahy-6-doruskych-gulagu


SOUBORY KE STAŽENÍ
náhled souboru
[ JPG • 402kB • 1200×1600 (8bit 3ch) ]


NEJNOVĚJŠÍ AKTUALITY


--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/uctili-jsme-pamatku-ceskoslovenskych-obcanu-odvlecenych-hned-po-valce-do-ruskych-gula-2020-05-11 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz