Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Takový byl rok 2005 v Praze 6

Krátké ohlednutí za uplynulým rokem.


náhled souboru

Leden
Rada městské části schválila miliónovou pomoc pro Asii, postiženou katastrofou po zásahu ničivé vlny tsunami.

Kolem 300 obyvatel Dolního Sedlce se stalo občany Prahy 6. Městská část se též zvětšila o asi 588 tisíc metrů čtverečních území, které původně patřilo Suchdolu.

Na mimořádném jednání se zastupitelé Prahy 6 postavili proti projektu modernizace rychlodráhy z Prahy do Kladna. Zdvojkolejnění trati s vedením v tubusu označili za nepřijatelné.

Dejvické divadlo dostalo z obecního rozpočtu příspěvek 38,1 milionu korun na období od 1. 1. 2005 do 30. 6. 2008. Zastupitelé snížili dotaci o 3,2 milionu korun, aby motivovali vedení divadla k větší finanční samostatnosti.

Gabriela Demeterová hrála na podporu nových varhan pro břevnovský klášter.

Únor
Po Bělohorské ulici vyrazil ke Kaštanu jedenáctý masopustní průvod. Masky byly tentokrát pohádkové.

ZŠ Červený Vrch se díky rekonstrukci stala úplně bezbariérovou školou. Vozíčkáři využívají nový výtah.

Radnice na internetových stránkách zavedla „Elektronické tržiště“, kde se odehrávají veřejné zakázky do 2 milionů korun. Za tuto ojedinělou službu získala ocenění Zlatý erb v kategorii nejlepší elektronická služba.

Třetí ročník cyklistického zimního maratónu, který startuje z Dejvic, přilákal 150 cyklistů. Na trati byl sníh a mrzlo.

Spejbl s Hurvínkem oslavili 10 let v Dejvicích.

Březen
Praha 6 zavedla ověřování vlastnictví nemovitosti pomocí dálkového přístupu ke katastru nemovitostí. Jedná se o další krok při naplňování obecního programu „Slušná radnice“, tedy programu prosazujícím transparentnost práce radnice a zjednodušení a zrychlení úředních postupů.

V Písecké bráně se uskutečnila unikátní výstava fotografií z expedic cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky.

Děti ze ZŠ Dědina slavnostně odemkly opravenou Šestákovu studánku v Divoké Šárce.

Skupina Tata bojs z Hanspaulky se stala kapelou roku v soutěži hudební akademie Anděl 2004.

Duben
Velký jarní úklid na šestce se znovu dotkl všech ulic a chodníků. Za první týden se odvezlo téměř 1000 kubíků rostlinného i domovního odpadu, kvůli kterému radnice rozmístila po území městské části celkem 85 velkoobjemových kontejnerů. Zároveň bylo během prvního týdne odtaženo 300 aut neukázněným řidičům.

První ročník Petřinského poháru, soutěže v aerobiku.

Florbalisté Tatranu Střešovice získali popáté v řadě mistrovský titul v elitní soutěži florbalové ligy vítězstvím nad FC Pepino Ostrava.

Na Vítězném náměstí se soutěžilo o nejhezčí vyrobenou čarodějnici, která skončila na hranici. Odpoledne plné her navštívily stovky dětí.

Šestka kvete. Radnice založila nové květinové záhony na téměř dvaceti místech. Zkrášlují například Prašný most, náměstí Českého povstání,ulici Evropská, Na Petřinách či památníky v Technické ulici a na náměstí Svobody.

Zastupitelé rozhodli o administrativním sloučení základních škol Dědina a Vlastina, dvou z nejmenších škol v Praze 6 co do počtu žáků. Od září budou fungovat pod jedním jménem ZŠ Dědina.

Květen
Oslavy 60. výročí konce války ve znamení spojenců slavilo několik desítek tisíc lidí na Dejvické ulici. Akce s názvem Dejvická demarkační jim nabídla nejrůznější národní pokrmy tehdejších spojenců. K výročí radnice vydala hymnu se stejným názvem, kterou složil Ivan Hlas a nazpívali interpreti žijící v Praze 6. CD s hymnou je uloženo v devátém pilíři Karlova mostu jak poselství budoucím generacím. V rámci oslav investovala radnice 250 tisíc korun do oprav a vyčistění všech pamětních desek a pomníků, kterých je v Praze 6 je 141 a které připomínají osobní statečnost z dob největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva.

Metro povede k letišti. Na prodloužení trasy A a její stopě se po řadě měsíců jednání shodli představitelé hlavního města a starostové dotčených městských částí Prahy 6, 5, 13, 17 a Zličína.

Koupaliště Petynka zažilo zatěžkávací zkoušku. Na konci studeného května se konečně oteplilo a během jediného víkendu aquapark navštívilo 5500 lidí.

Červen
Novým orientačním systém v Praze 6. Téměř 900 cedulí usnadňuje orientaci při hledání nejrůznějších cílů.

Začala výstavba mimoúrovňové křižovatky na Malovance, na poliklinice Pod Marjánkou byla investorem zřízena informační kancelář.

Praha 6 jako první městská část představila vlastní logo.

Program Stop graffitti má úspěchy. Posprejovaných ploch je podle monitoringu polovina než v roce 2001.

Dětský den na Petynce plný cirkusových představení a koupání pro děti zdarma.

Červenec
Armáda umožnila parkování na ploše bývalého autobazaru u Petynky. Městská část se snaží plochu odkoupit.

Chodníkový program se rozjel na Ořechovce a v Břevnově, uzavřela se řada ulic.

Do obory Hvězda se vrátil rybníček a opravily se hlavní cesty.

Po 15 letech začal opět fungovat přívoz přes Vltavu ze Sedlce do Zámků.

Větrná bouře kácela stromy.

Srpen
Rada městské části zastavila přípravu projektu na podzemních garáže na Puškinově náměstí.

Na tržnici u Vítězného náměstí shořely dřevěné stánky.

Loď Tajemství bratří Formanů získala prodloužení nájmu. Každý rok se uskuteční zdarma tři představení pro děti a seniory.

Září
Praha 6 slavila 85. narozeniny - starosta Tomáš Chalupa udělil ocenění „Čestný občan Prahy 6" monsignoru Janu Machačovi a generálmajoru Antonínu Špačkovi, v Divoké Šárce se uskutečnilo jediné představení Prodané něvěsty pod širým nebem, Jiří Suchý převzal klíče o d zrekonstruovaného sálu Globus na Dejvické, kam se přestěhovalo divadlo Semafor, opravená usedlost Ladronka se poprvé otevřela veřejnosti. V objektu je restaurace a zázemí pro sportovní areál.

Radnice poprvé ocenila nejlepší učitele na školách v Praze 6.

Sportovní a zábavný den Plný Džbán se poprvé přesunul na Ladronku.

Otevření nově postavené budovy mateřské školy Bělohorská 174.

Noviny Šestka vyšly poprvé s novou grafickou podobou titulní strany.

Říjen
Radnice odstartovala vlídnou kampaň, která má naučit nepořádné pejskaře uklízet po svých zvířatech.

V předpolí břevnovského kláštera se konalo již 12. posvícení.

Vedení radnice představilo projekt na revitalizaci sídliště Dědina. Za 330 milionů korun se mají opravit zelené plochy, škola, domy a postavit garáže.

87. výročí vzniku ČSR si lidé připomenuli slavnostním shromážděním u Písecké brány.

Odhalení pomníku slavnému chemikovi O. Wichterlemu na Petřinách před Ústavem makromolekulární chemie.

Listopad
Mimořádné jednání zastupitelů o dopravních stavbách v Praze 6 vyvolali peticí občané. Zastupitelé podpořili stavbu Pražského i Městského silničního okruhu s tím, že prioritu má metro.

Slavnostní předání opravené ZŠ Hanspaulka, Otevření nové kuchyně a jídelny na ZŠ Pod Marjánkou a Petřiny-jih.

Položení základního kamene budoucího nákupního centra Šestka na Dlouhé míli.

Prosinec
V ulicích Prahy 6 budou uklízet vedle firem i nezaměstnaní, bezdomovci, vězni a lidé vykonávající alternativní trest. Řeší se tak údržba problematických míst.

První přechod pro chodce v hlavním městě v ulici Ruzyňská u základní školy TGM osvětlují zabudovaná LED svítidla. Tímto způsob nasvícený přechod má přispět ke zvýšení bezpečnosti na silnici.

Radní schválili i pro rok 2006 finančních dary formou projektu Arcidiecézní charity Praha „Adopce na dálku“ indickým dětem jako příspěvek na školné, ošacení, školní potřeby a základní zdravotní péči.

Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze získá od Prahy 6 finanční dar ve výši 600 000 korun na nové oddělení následné péče, určené pro pacienty vyžadující ošetřovatelskou péči.

Na výrobu nových varhan do baziliky svaté Markéty v Břevnovském klášteře se už podařilo vybrat zhruba dvě třetiny potřebné částky. Nový nástroj a opravy části původní barokní skříně budou stát zhruba deset milionů korun.

...a trocha statistiky roku 2005 na závěr

Radní přijali rekordní počet usnesení
Na 32 jednáních rady v loňském roce přijali radní rekordní počet usnesení, celkem 1030! V roce 2004 jich rada přijala 1018 a o rok dříve 991.

Tiskové oddělení vyprodukovalo za loňský rok 163 tiskových zpráv, tj. průměrně 13 zpráv měsíčně.

Akcí pro veřejnost, které produkovala radnice, proběhlo v loňském roce 46 (nejmasovější a finančně nejnáročnější byla akce Dejvická demarkační v rámci oslav 60ti let konce války), z toho bylo deset setkání s občany různých katastrálních území Prahy 6.

Webové stránky navštíví více jak 20 tisíc lidí měsíčně
Za rok 2005 navštívilo webové stránky Prahy 6 celkem 264.481 unikátních návštěvníků! (V roce 2004 to bylo 156.317 návštěvníků). Průměrná měsíční návštěvnost webu městské části byla vloni 22.040 lidí.

Zájem o SMS z radnice stoupá
K 31. 12. 2005 bylo zaregistrováno k odběru SMS zpráv z radnice 1035 občanů. Během roku 2005 se nově zaregistrovalo 252 občanů (1.1.2005 odebíralo SMS zprávy 783 občanů). Za loňský rok bylo odesláno 57 SMS zpráv (tj. průměrně 1 esemeska týdně), za rok 2004 to bylo 60 zpráv, přičemž při zahájení této služby 3. 6. 2004 bylo zaregistrováno 486 lidí.

Téměř čtvrt milionu dopisů ročně
Během roku bylo na podatelnu radnice doručeno 201 tisíc dopisů a odesláno jich bylo dokonce 220 tisíc. V rámci Prahy jde o jedno z největších množství korespondence u městské části. Počet úředníků pracujících na radnici v poměru k počtu obyvatel městské části je však jeden z nejmenších v Praze.Martin Šalek
tiskový mluvčí ÚMČ Praha 6
msalek@praha6.cz
 220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/takovy-byl-rok-2005-v-praze-6-2006-01-06 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz