Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
Pomoc pro Ukrajinu
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Stromem roku Prahy 6 se stal dub letní u zámku Veleslavín

Anketa Strom roku Prahy 6 zná svého vítěze. V hlasování občanů získal první příčku dub letní v parku u zámečku Veleslavín. Do zámeckého areálu, který je ve správě státu, veřejnost dlouhodobě nemá přístup. Městská část Praha 6 však spolu s místními obyvateli usiluje o jeho trvalé otevření.


náhled souboru

Vítězný dub letní se nachází v areálu zámku Veleslavín, který je ve vlastnictví Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Zámecký areál je – navzdory opakovaným námitkám městské části Praha 6 i místních obyvatel – veřejnosti trvale nepřístupný. „Zvolení tohoto krásného stromu jen podtrhává dlouholetou snahu nás a místních, aby do areálu veleslavínského zámku měla veřejnost přístup. Byla by přece škoda, pokud by Strom roku Prahy 6 lidé nemohli vidět na vlastní oči,“ přibližuje starosta Prahy 6 Ondřej Kolář a doplňuje: „Vedeme v této otázce jednání s ÚZSVM a troufám si říci, že také díky jeho vstřícnosti je vše na dobré cestě.“

Přibližně pětadvacet metrů vysoký dub letní obdržel v závěrečném kole ankety Strom roku Prahy 6 celkem 70 hlasů. Přízeň hlasujících získal mimo jiné díky své majestátní koruně o průměru 25 metrů a kmeni o obvodu 350 centimetrů. Strom je hnízdištěm ptactva a má nadprůměrnou sadovnickou hodnotu.

V těsném závěsu – se ziskem 69 hlasů – skončil na druhém místě 14 metrů vysoký buk lesní, který se nachází u podchodu Diskařskou ulicí na Břevnově. Vzhledem k minimálnímu rozdílu v počtu hlasů tak Praha 6 ocení první i druhý strom v pořadí ankety. „Jak vítězný dub na Veleslavíně, tak buk na Břevnově, který nakonec skončil těsně druhý, patří k chloubám naší městské části, proto si ocenění zcela jistě zaslouží,“ dodává starosta Ondřej Kolář.

V závěrečném kole ankety Strom roku Prahy 6 se sešlo celkem 339 platných hlasů. Prvním dvěma nejúspěšnějším stromům plánuje městská část opatřit čestnou plaketu, která kolemjdoucím připomene, o jak významné dřeviny se jedná. Veleslavínský dub letní si budou moci lidé na vlastní oči prohlédnout v sobotu 2. října v rámci akce Den architektury, kdy se zámek na Veleslavíně výjimečně otevře návštěvníkům.--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/stromem-roku-prahy-6-se-stal-dub-letni-u-zamku-veleslavin-mestska-cast-usiluje-o-zpri-2021-08-23 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.