Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Strážníci v Praze 6 se připravují na trhy i kapsáře

Rozsvícené stromečky, štědrovečerní kapr a dárečky, Vánoce tak, jak je známe. Adventní doba ale nemusí být jen synonymem klidu a pohody.


náhled souboru

Je také rájem pro různé podvodníčky a kapsáře. Strážníci Prahy 6 ohlídají vánoční trhy, prodej pyrotechniky nebo například hřbitovy.

„Den před Štědrým večerem chystáme zvýšené kontroly na hřbitovech kvůli vyšší koncentraci lidí. Pozornost hlídky zaměří také na vánoční trhy na Vítězném náměstí a obchodní centra. Větší počet lidí na jednom místě totiž vždy láká kapsáře a zloděje,“ poznamenal ředitel Městské policie v Praze 6 Viktor Richter s tím, že obyvatelé bývají při vánočním shonu často nepozorní a mají u sebe větší finanční hotovost.

Prevence krádeží ale začíná právě u nich. „Především by lidé měli dávat větší pozor na své peněženky, zejména v místech, kde se shlukují a dochází ke tlačenicím, ve kterých mají kapsáři přímo ideální podmínky. Lépe je i v nákupním shonu sledovat, co se děje v bezprostředním okolí. V žádném případě také není dobré nechávat ve vozidlech zavazadla a cenné věci,“ doporučil starosta Tomáš Chalupa, do jehož kompetence bezpečnost v Praze 6 spadá.

Pozornost budou strážníci věnovat také prodeji pyrotechnických předmětů. Ředitel Richter poskytl pár rad pro bezpečnější používání pyrotechniky. Základním pravidlem je nenakupovat ohňostroje, dělobuchy a ohňopády u stánků, ale v kamenných obchodech. Vždy by měl být přiložen návod k použití a označena kategorie nebezpečnosti. První třída je prodejná bez omezení věku, ale i v tomto případě by dítě mělo umět přečíst návod k obsluze a také mu porozumět. Pyrotechniku II. třídy lze pořídit až od osmnácti let, ani rodiče by mladším potomkům neměli takové výrobky kupovat. Pyrotechnika III. a IV. třídy již patří pouze do rukou profesionálů a je neprodejná bez příslušného povolení. Pokud pyrotechnika nevybuchne, neměli by se ji lidé rozhodně pokoušet opět zapálit nebo rozebrat. Špatné skladování a vlhkost může zpomalit dobu výbuchu. Pokud návod neradí jiný postup, doporučuje se půl hodiny vyčkat a pak pyrotechniku vložit do nádoby s vodou.

Pozorní by měli být podle Richtera při příchodu zimy také majitelé chatek a zahradních domků v okrajových částech Prahy 6. „Ve vlastním zájmu je dobré svůj majetek dobře zabezpečit, nenechávat v objektech žádné cenné předměty, a i přes nepřízeň počasí domky občas zkontrolovat. Strážníci se samozřejmě budou dělat namátkové kontroly, ale někdy nelze z vnějšího pohledu zjistit, zda se do objektu někdo vloupal,“ uzavřel.

Na lince 156

Celostátně hledaného prozradily odpadky
Celostátně hledaného muže prozradilo 31. října přehrabování v kontejneru na Lotyšském náměstí. „Dělal okolo sebe značný nepořádek, strážníci ho proto vyzvali k prokázání totožnosti a zjistili, že je po něm vyhlášeno pátrání,“ uvedla zástupkyně obvodního ředitele Městské policie Michaela Roháčková. Při osobní prohlídce před předvedením na policii u něj navíc hlídka nalezla kapesní a vyhazovací nůž, nůžky a pilník.

Strážníci zachránili zraněného muže
Staršího pána, který 23. října uvízl v ulici Jugoslávských partyzánů zraněný ve svém bytě, zachránili spolu s jeho ošetřovatelkou strážníci. „Žena do bytu chodila pravidelně v pondělí a pátek, muž jí ale ten den neotevřel. Žena u sebe sice měla klíče od bytu, ale neměla dovoleno je používat,“ informovala zástupkyně obvodního ředitele Městské policie Prahy 6 Michaela Roháčková. Kvůli podezření, že je muž v ohrožení života, se strážníci snažili do bytu dostat. „Po otevření bytu nalezli na zemi ležícího pětaosmdesátiletého pána, který byl silně dezorientován a nemohl se hýbat. Strážníci ihned zavolali rychlou záchranou pomoc, která ho převezla k lékařskému ošetření do nemocnice,“ uzavřela Roháčková.Martin Šalek
tiskový mluvčí MČ Praha 6

tel.  220 189 957
mob.  602 316 908
ICQ 199–901-370--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/straznici-v-praze-6-se-pripravuji-na-trhy-i-kapsare-2009-11-27 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.