Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Starostům došla trpělivost

Pražští starostové odmítají nechat tunelovat městské části státem! Na dnešním prvním společném setkání starostů městských částí Praha 1 – 22, které proběhlo na radnici Prahy 6, se kromě vzájemného představování a domlouvání se dalších pravidelných schůzek začalo zostra. Hlavním tématem jednání totiž byl nový zákon o sociálních službách, který začne platit od nového roku a který bude mít konkrétní dopady na všechny pražské radnice.


náhled souboru
Stát totiž dosud na vyplácení dávek sociální podpory neposlal finanční prostředky. Úřady městských částí Praha 1-22 dlouhodobě vykonávají nejen samosprávnou činnost (veřejný pořádek, čistota, doprava, péče o zeleň a životní prostředí, správa majetku, rozvoj území, rozvoj kultury a volnočasové aktivity), ale i agendu v přenesené působnosti, tedy agendu, kterou na jednotlivé radnice delegoval stát (státní sociální podpora, agenda stavebních úřadů a živnostenských, evidence osob a osobních dokladů, matrika aj.).

Stát odmítá svou agendu zcela hradit a proto musí městské části Praha 1-22 dotovat z obecních rozpočtů mzdy zaměstnanců vykonávajících státní agendu, energie apod. V průměru u těchto městských částí dochází k situaci, že dotují více než polovinu nákladů na státní administrativu.

“Už jsme si zvykli, že dotujeme výkon státní správy. S novým zákonem o sociálních službách platným od ledna však hrozí, že se situace ještě zhorší a budeme dotovat nejen administrativu, ale i samotné dávky. To je nepřijatelné. Proto nám došla trpělivost,“ řekl starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa dodal: „Proto v našich rozpočtech na příští rok chybí částky, které tam mají přijít od státu. A jelikož se tak zatím nestalo, hrozí pozdní vyplácení některých státních dávek těm, kteří na ně mají nárok.“
„Odmítám dotovat stát a navrhuji nevyplatit ani korunu, dokud stát nedoručí do městských pokladen příslušné částky,“ navrhl nekompromisní řešení starosta Prahy 19 Pavel Žďárský.
Milena Kozumplíková, starostka Prahy 3 dokonce stávající systém nazvala „tunelováním městských částí“.

Starostové se pak jednohlasně shodli na znění následujícího usnesení:

Starostové městských částí Praha 1-22:

1/ Vyjadřují nespokojenost s nastavenými pravidly financování systému státní sociální podpory.

2/ Odmítají nadále dotovat stát v nákladech na zabezpečení agendy státní sociální podpory a nově dokonce i v oblasti dávek samotných.

3/ Chápou rok 2007 jako poslední, kdy městské části budou akceptovat dotování veškeré státní agendy na úkor ostatních samosprávných činností (veřejný pořádek, čistota, doprava, péče o zeleň, územní rozvoj apod.) a požadují sjednocení systému vyplácení státních příspěvků v celé České republice.

4/ Hlásí se nadále k principu přiblížení úřadů občanům a jsou připraveni poskytnout veškeré technické i administrativní zázemí pro výkon státní správy, ale nadále pouze za podmínky plné úhrady nákladů ze strany státu s tím spojených a stanovení jasných pravidel vztahu stát vs. samospráva.

5/ Konstatují, že plnou zodpovědnost za současný stav nesou předcházející vlády.

6/ Ustavují pracovní skupinu pro další jednání s Ministerstvem financí, Ministerstvem práce a sociálních věcí, Ministerstvem pro místní rozvoj a hl.městem Prahou a ve složení: P. Hejma (Praha 1), T. Chalupa (Praha 6), D. Vodrážka (Praha 13), P.Žďárský (Praha 19), A. Vlásenková (Praha 21).

Starostové se dohodli na další schůzce 19. ledna 2007. Tentokrát bude hostitelem Praha 1.

Seznam zúčastněných starostů na dnešním setkání:

Ing. Petr Hejma, starosta Prahy 1
Jana Černochová, starostka Prahy 2
Milena Kozumplíková, starostka Prahy 3
Bohumil Koukal, starosta Praha 4
JUDr. Milan Jančík, starosta Prahy 5
Mgr. Tomáš Chalupa, starosta Prahy 6
Marek Ječmének, starosta Prahy 7
Ing. Jan Jarolím, starosta Prahy 9
Ing. David Vodrážka, starosta Prahy 13
Ing. Miroslav Franěk, starosta Prahy 14
Jiří Petříš, starosta Prahy 15
Mgr. Karel Hanzlík, starosta Prahy 16
Jitka Synková, starostka Prahy 17
Mgr. Ivan Kabický, starosta Prahy 18
Pavel Žďárský, starosta Prahy 19
Bc. Ivan Liška, starosta Prahy 20
Andrea Vlásenková, starostka Prahy 21Martin Šalek
tiskový mluvčí ÚMČ Praha 6
msalek@praha6.cz
 220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/starostum-dosla-trpelivost-2006-12-12 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz