Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Soutěž o Nejšetrnějšího leteckého dopravce začala

Společným podpisem „pravidel“ na tiskové konferenci odstartovala generální ředitelka Letiště Praha Ing. Hana Černochová a starosta Prahy 6 Mgr. Tomáš Chalupa soutěž o Nejšetrnějšího leteckého dopravce k životnímu prostředí.


náhled souboru

Soutěž je určena pro všechny letecké společnosti, které létají na/z letiště Praha – Ruzyně. Vyhlašovatelem soutěže se stala Praha 6 ve spolupráci s Letištěm Praha.

„Vyhlášenou soutěží se snažíme apelovat na prestiž leteckých společností. Každá z nich bude v pozici, že může vyhrát a být nejlepší. A pevně věřím, že všechny letecké společnosti usilují o jediné – být nejlepší. Průměr v tvrdé konkurenci nestačí. A tato snaha pochopitelně přinese to, o co nám jde. Zlepší se kvalita bydlení a života v okolních částech letiště," vysvětlil starosta Tomáš Chalupa.

Generální ředitelka Letiště Praha Hana Černochová se také domnívá, že letecký trh je dnes extrémně konkurenční.
„Letecké společnosti zažívají v poslední době výrazné tlaky z mnoha důvodů. A jeden z pozitivních prvků, které mohou vést i k marketingové podpoře letecké dopravy, je znalost informací o tom, jak letecké společnosti plní svou širší zodpovědnost, tzn. jak jsou šetrné k životnímu prostředí. Společnost, která dodržuje pravidla a odchyluje se nejméně od stanovených postupů má pravděpodobně nejlépe zvládnutou vnitřní organizaci a tím i nejlépe vycvičené své posádky,“ říká Černochová.

„Kromě opatření technických, jako např. používání nových letadel, výstavba terminálů či příprava nových drah, které přenesou provoz severně od Prahy, je třeba dělat i opatření organizační a vyhlášená soutěž je jedním z nich,“ tvrdí radní Jiří Hermann. „Přínos je v tom, že všichni dopravci uvidí, jak se jejich pilotům daří zcela exaktní a přesně měřitelná kritéria dodržovat. Své postavení si pak mohou kdykoliv vylepšit, ale i pohoršit,“ doplnil Hermann.

Prioritou vyhlašovatele je profesionalita mezinárodního standardu a odpovědný vztah k okolnímu prostředí. Letiště Praha je dodavatelem vstupních dat získávaných průběžně v rámci kontinuálního monitorování hlukových hladin vybraných monitorovacích stanic v okolí letiště Praha – Ruzyně pomocí certifikovaných procesů, které letiště má povinnost provádět podle mezinárodních standardů. Zároveň se bude kontrolovat dodržování letecké trajektorie.

Hlukové limity hlídá již od ledna 2005 jedenáct monitorovacích stanic v okolí letiště. Dvanácté je přímo na letišti. Jen za loňský listopad zjistila čidla 36 případů překročení limitů.
„Za každý decibel hluku navíc se platí pokuta 5000 korun,“ řekla Eva Říhová z letiště. Poplatky za hluk však platí každé letadlo, které na Ruzyni přistává. „Ročně se na poplatcích vybere přibližně sto milionů korun. Ze zákona musíme tyto peníze investovat do protihlukových opatření, jako je například výměna oken,“ dodala Říhová. Za posledních sedm let na to letiště dalo 437 milionů korun.

Letadla překračují hlukové limity
* září 2005: z celkového počtu 13 458 letadel na ruzyňském letišti jich 58 překročilo hlukové limity
* říjen 2005: z 12 911 letadel, která zamířila do Ruzyně, jich 24 nedodrželo stanovené normy
* listopad 2005: z 11 311 letadel porušilo normy 36

Soutěž bude probíhat od 1.1.2006 do 30.9.2006. Výsledky nalezne každý v týdenním cyklu (vždy v úterý, následující po hodnoceném týdnu) na www.prg.aero, ve složce Společnost/Životní prostředí/Soutěž a na www.praha6.cz pod speciálním odkazem v menu (ZDE). Po ukončení soutěže dne 30.9.2006 bude v říjnu vyhlášen Nejšetrnější letecký dopravce roku 2006. 

Letiště v Praze se řadí mezi jedno z nejrychleji rostoucích ve střední Evropě. Loni už překročilo hranici deseti milionů pasažérů za rok. Ve srovnání s počátkem roku 1990 odbavuje zhruba desetkrát víc lidí. V letech 1999 až 2002 byly vyloučeny nejhlučnější starší stroje. Mezi 22 hodinou večer a 6 hodinou ranní mohou přistávat a vzlétat jen letadla s nejnižší hlučností.Martin Šalek
tiskový mluvčí ÚMČ Praha 6
msalek@praha6.cz
 220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/soutez-o-nejsetrnejsiho-leteckeho-dopravce-zacala-2006-01-05 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz