Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Soud zamítl návrh na vystěhování modlitebny z domu v Praze 6

Modlitebna, kterou před 60 lety zřídila pravoslavná církev ve sklepení obytného domu v Praze 6 - Bubenči, se zatím stěhovat nemusí. Samosoudce obvodního soudu pro Prahu 6 včera zamítl žalobu společenství vlastníků, které požadovalo vystěhování kaple a navrácení nebytových prostor. Dům i mobiliář modlitebny byl v roce 2001 státem vyhlášen za kulturní památku.


"Z hlediska lidského nesouhlasím s právním názorem žalující strany, že se věc týká pouze vlastnických práv. Jde i o ochranu veřejného zájmu," uvedl soudce Jan Pavlíček. Žalobu zamítl jako předčasnou, protože společenství vlastníků nemá potřebný souhlas magistrátu k přemístění památky a ani s hlavním městem nezačalo jednat.

Právní zástupce majitelů budovy Daniel Šplíchal předpokládá, že se zřejmě odvolají. "Domnívám se ale, že vlastníci nechtějí církev z domu vystěhovat. Podle mě by zvážili, kdyby jim nabídla vyšší částku za pronájem prostor," řekl po jednání ČTK.

Podle obhájce Jaroslava Procházky se církev pokouší věc mimosoudně vyřešit a započala jednání o zvýšení nájmu. Vlastníkům zatím nabídla částku 700 korun ročně za metr čtvereční a požádala městskou část, zda by se také na zachování modlitebny finančně nepodílela. "Jednání s obcí nejsou dokončena," doplnil.

Metropolitní kancléř pravoslavné církve Václav Míšek si myslí, že se majitelé odvolají. "Zřejmě to místo chtějí využít ke komerčním účelům," řekl ČTK.

S tím ale nesouhlasí jeden z členů společenství vlastníků Rudolf Říha. "Osobně mi nevadí, že církev tady je, spíše je to problém na úrovni nájmu. Církev nemá snahu se domluvit," sdělil.

Dva domy v Rooseveltově ulici postavilo ve 20. letech minulého století družstvo ruských azylantů, většinou pedagogů a vědců. Většina z nich byla po roce 1945 odvlečena do sovětských koncentračních táborů a zbylí byli násilně vystěhováni. Když byli pravoslavní věřící po roce 1945 vykázáni z kostela sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, část předmětů byla převezena právě do bubenečské kaple, která vznikla v suterénu jednoho z domů.

V roce 1995 byly na zdi domu odhaleny desky, které připomínají osudy původních družstevníků. I když ministerstvo kultury později vyhlásilo objekt památkou, je údajně připraveno své rozhodnutí zrušit. Nejsmutnější je podle Procházky skutečnost, že lidé, kteří se nyní snaží modlitebnu vystěhovat, získali byty bezúplatně a "historicky zadarmo". "Já osobně bych byl pyšný, kdybych něco podobného v domě měl," uvedl.

(podle ČTK, autor: K.Vrána )

Martin ©alek
tiskový mluvčí
msalek{zavináč}praha6{tečka}cz
tel.  220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/soud-zamitl-navrh-na-vystehovani-modlitebny-z-domu-v-praze-6-2005-05-25 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz