Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Slavný Slamník bude na prodej

Nad budoucností legendární bubenečské restaurace by měli bdít památkáři.


náhled souboru
Slavná bubenečská restaurace Na Slamníku stojí na svém místě od konce 16. století a patří mezi desítku nejstarších hospod v Praze. Ani to jí však nezaručuje světlou budoucnost.

Restauraci, která je v konkurzu, totiž hrozí, že se během léta ocitne v dražbě. Ta se ostatně měla konat už 26. června. Vyvolávací cena rozlehlé restaurace se třemi sály byla stanovena na 6,9 milionu korun, dá se ale předpokládat, že nový majitel za ni nakonec zaplatí mnohem víc.
„Dražba byla odložena, protože soud musí rozhodnout o oprávněnosti prodeje,“ říká Petra Poláková z dražební společnosti Clanroy Sales.

O svou oblíbenou hospodu se nebojí jen starousedlíci, ale také místní radnice. Její vedení dokonce zvažovalo, že by Praha 6 restauraci koupila.
„Nakonec jsme ale usoudili, že přestože jde o významnou stavbu, funkce veřejných prostředků daňových poplatníků má být jinde než v uchování pěkné hospody,“ říká starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Vedení městské části hodlá objekt sledovat dál. „Máme zájem, aby Slamník zůstal restaurací. Největší roli hlídacího psa však nemáme my, ale památkáři,“ řekl Chalupa. Historická budova s obrovskou restaurací je totiž zařazena do seznamu kulturních památek metropole.

Srdeční záležitost
„Kdyby chtěl nový majitel přestavět Slamník třeba na hotel, musel by sáhnout k technickým nebo stavebním změnám, musí požádat o souhlas náš odbor. Bez našeho souhlasu by mu stavbu nikdo nezkolaudoval,“ říká ředitel magistrátního odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jan Kněžínek. Prohlásil také, že by nějaké razantní změny nedopustil.
„Budeme chtít, aby objekt sloužil nadále tak, jak se do seznamu památek zapsal. Tedy jako restaurace,“ říká Kněžínek. Rád přiznává, že pro jeho generaci je kultovní restaurace hodně srdeční záležitostí. „Chodili jsme tam všichni na rock-and-roll,“ upřesnil.


(podle Pražského deníku, autor: J. Němec)Martin Šalek
tiskový mluvčí ÚMČ Praha 6
msalek@praha6.cz
tel.  220 189 957
mob.  602 316 908
ICQ 199–901-370--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/slavny-slamnik-bude-na-prodej-2007-06-25 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz