Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Sdružení nájemníků ČR: Praha 6 je v nájemném a prodeji bytů výjimečná

MČ Praha 6 a Sdružení nájemníků ČR navazují spolupráci v oblasti nájemného a prodeje bytů. Zástupci sdružení totiž i přes demonstrace a protesty potvrzují, že Praha 6 může být pro ostatní příkladem. MČ Praha 6 totiž jako první v Praze zavedla při stanovení prodejních cen a výše nájemného nezávislé znalecké posudky.


„Žádnou jinou objektivnější metodu než znalecké posudky zatím nikdo nevymyslel a zřejmě ani nevymyslí. Takovýto postup je v rámci ČR unikátní a Praha 6 může být vzorem i pro ostatní pražské městské části,“ řekla Anna Pachtová, předsedkyně SON pro Prahu a střední Čechy.

Občanům je v případě prodeje z ceny bytu stanovené znaleckým posudkem poskytována sleva, a to až ve výši 40%. Diferencované nájemné, které zohledňuje skutečnou kvalitu bytu, se stanovuje podle znaleckého posudku, a roční výše nájemného tak odpovídá 3% z hodnoty bytu zjištěné posudkem.

„Ukazuje se, že takový postup v řadě případů vede i k nižšímu nájemnému, než je jeho současná výše 95,50 Kč za metr čtvereční. V příštím roce bude diferencované nájemné dokonce ve svém průměru za katastrální území Prahy 6 nižší o 4,68 Kč na metr čtvereční – tedy 90,81 Kč. Žádný cenový šok tak v Praze 6 tak nehrozí,“ řekl Štěpán Stupčuk, místostarosta Prahy 6.

„Nechápu, proč někteří lidé, dokonce členové našich místních organizací proti postupu radnice protestují. Není k tomu žádný důvod. V rámci dlouhodobé komunikace se podařilo se nalézt vyvážený přístup. Po novém roce chystáme společně s radnicí diskuse a semináře s občany, doufám, že se vše vysvětlí,“ Anna Pachtová.

K dnešnímu dni je 97% bytového fondu zajištěno diferencovaným nájemným. Zbývá přeměřit cca 34 bytů.

„Velký problém nastává, právě když někteří nájemníci nechtějí znalce do bytu v majetku městské části pustit. S prodejem bytů je totiž možné začít až ve chvíli, kdy jsou v domě přeměřeny skutečně všechny byty. Kvůli neochotě jednoho člověka tak doplácí další rodiny, které si byt chtějí co nejdříve koupit,“ vysvětluje René Pekárek, místostarosta Prahy 6.

V letošní etapě prodeje bytů se prodejní cena stanovuje na základě znaleckých posudků a MČ Praha 6 jako jediná pražská městská část se snaží stanovit nájemné diferencované. Zohledňují se individuální kvality a charakter bytu a prodejní cenu tak stanovují co nejobjektivněji, s ohledem na skutečnou cenu bytu, tak jak odpovídá jeho kvalitě, poloze a rozloze. Ceny za metr čtvereční při prodeji bytu nyní vycházejí od 17 500 Kč do cca 25 000 Kč. Občanům je z ceny bytu stanovené znaleckým posudkem poskytována sleva, a to až ve výši 40%.

Vyšší nájemné se od roku 2013 dotkne tisíců obyvatel městských bytů v Praze, v Česku totiž končí regulované nájemné. V současné době je průměrný nájem v šesté městské části 95,50 K za metr čtvereční. Od 1. 1. 2013 po ukončení regulace nájemného bude průměrný nájem 90,82 Kč.  Znalecké posudky stanovily, že od 1. 1. 2013 bude průměrný nájem 90,82 Kč. Jako nejdražší byty v Bubenči, kde by se mělo od 1. ledna 2013 nájemné vyšplhat v průměru na 106,23 Kč za metr čtvereční. Naopak nejméně a to 68,75 Kč zaplatí v průměru za metr čtvereční na Hradčanech.--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/sdruzeni-najemniku-cr-praha-6-je-v-najemnem-a-prodeji-bytu-vyjimecna-2012-11-23 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.