Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Rodina Badžova zapřela každou druhou vydělanou korunu

Praha 6 podává trestní oznámení na manžele Moniku a Jana Badžovy za podvod. Za posledních dvanáct měsíců nepřiznali 53 procent svých příjmů a na základě toho jim byly vyplaceny vyšší sociální dávky. Každou druhou vydělanou korunu tak Badžovi zapřeli.


náhled souboru

Vyplynulo to z čestného prohlášení paní Moniky Badžové. Dokládala na formulářích o výši příjmů nepravdivé údaje ve snaze získat vyšší sociální dávky a čerpat tak neoprávněně finanční prostředky z veřejných peněz.

Zároveň starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa vyzývá k rezignaci zastupitele Prahy 6 za Stranu zelených Martina Skalského za nabádání k protiprávnímu jednání ze strany radnice a porušení zastupitelského slibu zvýhodňováním jedinců na úkor ostatních občanů městské části a členku Komise pro sociálně bytové otázky za Stranu zelených Ivanu Janišovou za nekompetentnost a poškozování dobrého jména Prahy 6. Kvůli neetickému chování a poškozování dobrého jména Prahy 6 by své působení v zastupitelstvu měla zvážit také zastupitelka za Stranu zelených Petra Kolínská, která se v případu také angažovala.
"Minimálně by se měla od něj distancovat a příslušným pracovníkům úřadu omluvit," dodal starosta.

Rodina Badžova, která se přela s radnicí Prahy 6 o nárok na prodloužení nájemní smlouvy v obecním sociálním bytě, v žádostech podváděla. Novinářům to dnes řekl starosta Tomáš Chalupa. Radnice se proto v nejbližších dnech chystá podat na rodinu trestní oznámení pro podvod. Úřad nesrovnalosti objevil až poté, co paní Badžová dodala poslední potvrzení o svém příjmu. Radní mezitím nájemní smlouvu k bytu ze sociálních důvodů v Břevnově prodloužili až do 14. listopadu 2008.

Rodina Badžova uváděla různým institucím odlišné výdělky. Zatímco dohoda o provedení práce, na základě které se vyplácejí sociální dávky, říká, že Monika Badžová dostane 5000 korun měsíčně, na potvrzení o příjmu potřebném k získání sociálního bytu je měsíční výplata 14.650 korun. Badžová částku pak prohlášením upravila na výdělek za dva měsíce. Některé pracovní smlouvy a z nich plynoucí výdělky manželé Badžovi pak nepřiznali vůbec.

Podle Moniky Badžové je však jediným důvodem, proč Praha 6 rodině nechtěla prodloužit smlouvu, její romský původ. "Bílí nám vyčítají, že se neumíme chovat a přizpůsobit, ale nedávají nám k tomu šanci," prohlásila už dříve Badžová. Rodinu v médiích bránila také ministryně Džamila Stehlíková nebo Kateřina Jacques ze Strany zelených, které popisovali manžele jako vzorné a pracující obyvatele.

Smlouvu radní prodloužili minulý týden. "Je to moje chyba, přiznávám to," řekl dnes Chalupa, který pod tlakem, který byl na radnici vynaložen, se za prodloužení přimluvil. Radnice byla totiž Stranou zelených, Sdružením Romea a některými médii obviňována z rasismu a asociální politiky. Badžovi ale budou muset vzorně pracovat, aby si udrželi nájemné vztah až do listopadu. Pokud o práci přijdou, budou se moci hlásit na radnici. "Nebudeme tolerantní k tomu, že se nechají po čtyřech dnech zneschopnit," dodal Chalupa.

Badžovi také podle radnice v prohlášeních pro tisk uváděli o více než dva tisíce korun vyšší nájemné, než jaké ve skutečnosti platili.

Z šetření také vyplývá nízký počet odpracovaných dnů Jana Badži: „Od roku 1997 odpracoval z 2932 možných pracovních dnů pouze celkem 512 dní. To je 17procentní pracovní aktivita,“ komentoval pracovní morálku Chalupa. Badžovi se přitom domáhají splnění údajného slibu tehdejšího starosty Prahy 6 Pavla Béma z roku 1999, který jim podle nich slíbil byt na dobu neurčitou za podmínek, že budou dva roky pracovat a platit nájemné. V roce 1999 přitom Badžo napracoval 34 dnů, v roce 2000 žádný a v následujícím roce jen 20 dnů. „I kdyby někdy bývalý starosta Pavel Bém podobný slib vyslovil, těžko si lze představit jeho vymáhání po odpracování pouhých 54 dnů během tří let,“ domnívá se Chalupa.

Sociální bydlení je v Praze 6 určeno pouze na dobu pěti let těm rodinám, které jsou ochotny pracovat na svém začlenění do společnosti; rozhodně nikoli nastálo. Podmínkou možnosti prodloužit termínovanou roční nájemní smlouvu na sociální byt o další rok je předložené potvrzení, že některý z rodinných příslušníků pracuje, a potvrzení příjmů rodiny za loňský rok.

(s využitím ČTK)

Příloha s výroky vytvářející obraz rodiny Badžových v prohlášeních členů Strany zelených a některých organizací (tlak na městskou část)

„Tato romská rodina se dobře stará o tři nezletilé děti.“

„Nepatří mezi pasivní příjemce pomoci.“

(Džamila Stehlíková, ministryně vlády ČR pro lidská práva a národnostní menšiny)

„Vzorná romská rodina z Břevnova má skončit na ulici jen proto, že je chudá. Ačkoliv manželé Badžovi dobře pečují o tři děti, platí nájem, nežijí ze sociálních dávek a nemají dluhy.“

„Badžovi hospodaří s necelými patnácti tisíci měsíčně; polovinu vydají za bydlení.“

„Nežijí ale ze sociálních dávek a na úkor společnosti, jejich práce rodinu uživí.“

(Kateřina Jacques, poslankyně Strany zelených)

„Politika Prahy 6 je asociální. Doplácejí na diskriminační přístup Rómů ke vzdělání a latentní rasismus části bílé populace.“

„Badžovi se začlenili do většinové společnosti, což vůbec není běžné.“


(Ivana Janišová, členka Komise pro sociálně bytové otázky za Stranu zelených)

„Nadace Romea je přesvědčena, že se radnice Prahy 6 snaží ze své městské části "vypudit" Romy.“

(Zdroj: www.praha6.zeleni.cz)

„Když nechal vsetínský starosta Jiří Čunek vystěhovat z městských bytů neplatiče nájemného, strhnul se skandál. V Praze přitom dochází k daleko zjevnějšímu bezpráví. Vzorná rómská rodina z Břevnova má skončit na ulici jen proto, že je chudá. Ačkoliv manželé Badžovi dobře pečují o tři děti, platí nájem, nežijí ze sociálních dávek a nemají dluhy.“

(Tisková zpráva základní organizace Strany Zelených v Praze 6)

„Situace dospěla velmi daleko a bojím se, že Praha 6 chce rodinu stůj co stůj vystěhovat.“

„Je to klasický způsob selhání principu solidarity. V Praze 6 ale nefunguje, přitom nejde o to, že by Praha 6 neměla dostatek bytů.“


(Petra Kolínská, zastupitelka Prahy 6 za Stranu zelených, předsedkyně krajské organizace Strany Zelených)

„Rodina pracuje, řádně platí, vyskytne se zádrhel, v podobě kohosi jako účetní firmy, která není schopná vystavit potvrzení a výši výdělku za loňský rok. Radnice po nějaké době dojde k závěru, že rodina už v bytě bydlí dlouho a že je čas na to, aby se vystěhovali.“

(Patrik Banga, Romea.cz)

„Zhruba po půlročním intenzivním jednání s radnicí, kdy jsme se snažili rodině nějakým způsobem neúspěšně pomoci.“ „My se domníváme, že postup radnice je neoprávněný a asociální.“

(Martin Skalský, zastupitel Prahy6 za Stranu zelených)

„O co vám jde, do toho vám přeci nic není, jestli pracují načerno.“

(Lenka Kučerová, novinářka Romea.cz a spolupracovnice M. Skalského, zastupitele SZ)Martin Šalek
tiskový mluvčí MČ Praha 6
msalek@praha6.cz
tel.  220 189 957
mob.  602 316 908
ICQ 199–901-370--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/rodina-badzova-zaprela-kazdou-druhou-vydelanou-korunu-2008-08-11 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz