Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Radnice dodá na opravy svých domů dalších 150 mil. korun

Po rozsáhlé privatizaci obecního bytového fondu, při které se vlastníky bytů v její poslední vlně stává zhruba 6000 nájemníků, zbude městské části ve vlastnictví 85 bytových domů,tj. 1384 bytů. Ty radnice chce postupně rekonstruovat.


náhled souboru

Jelikož nájemné vybrané v těchto bytech nestačí krýt náklady na rekonstrukci samotných domů, souhlasili radní s poskytnutím dotace (vnitřního úvěru) ve výši 151,7 mil. korun na krytí rozdílu mezi vybraným nájemným z bytů v neprivatizovaných domech a výší potřebných finančních prostředků na opravy těchto domů.

“Peníze z nájmů jsme vždy formou rekonstrukcí a oprav vraceli do obecních domů zpět. Nyní vybrané nájemné už při stávajících cenách stavebních prací na rekonstrukce nestačí,“ vysvětlil starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Dotaci neboli vnitřní úvěr vezme radnice z vlastní podnikatelské činnosti městské části. Splácet zpět do rozpočtu začne od roku 2010 částkou 30 milionů korun ročně s pětiprocentním úrokem.

Proč je nutná dotace z rozpočtu?
V roce 1991,kdy byl majetek svěřen městské části, jsou ceny stavebních prací, údržby nebo správy určeny nabídkou a poptávkou, tedy ceny jsou tržní. Naproti tomu až do roku 2006 bylo nájemné v převážně části bytů regulované, teprve od roku 2007 je možné nájemné postupně navyšovat s tím, že v roce 2010 se předpokládá úplná deregulace. Do té doby bylo možné zvyšovat nájemné, jen pokud se zvýšením souhlasily obě strany, tržní nájemné je v jen malé části bytů, kde se uzavírala smlouva v posledních letech.

Důsledkem růstu tržních cen na jedné straně a de facto stagnací výše nájemného na straně druhé je propad ve výnosech. Za rok 2006 byla ztráta 75 mil. Kč (v tomto roce se zahájily některé celkové rekonstrukce domů, např. Ve Střešovičkách, "Skleněný palác", dva domy na Dejvické atd.), za rok 2007 byla ztráta 13 mil. Kč.

Z tohoto důvodu se postup celkových rekonstrukcí zastavil a na domech byly prováděny jen dílčí opravy a samozřejmě opravy havarijního charakteru. „Pro každý dům, který si necháváme v majetku, máme zpracovaný passport, takže známe přesně jeho výnosy i náklady,“ řekl starosta Chalupa.

Pokud by měla být celková rekonstrukce domů financována postupně jen z vybraného nájemného z bytů v konkrétních domech, které zůstanou v majetku obce, trvalo by rekonstruování obecního bytového fondu odhadem 15-20 let! (Od r. 2009 bude předpokládané nájemné v obecních bytech 100 mil. ročně, po odečtení nákladů na revize, správce, pojištění, právníky, opravy volných bytů atd. zbude zhruba 75 milionů korun. Oproti tomu částka nutná na rekonstrukci těchto domů dosahuje 1,1 mld. Kč!)
Martin Šalek
tiskový mluvčí MČ Praha 6
msalek@praha6.cz
tel.  220 189 957
mob.  602 316 908
ICQ 199–901-370--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/radnice-doda-na-opravy-svych-domu-dalsich-150-mil-korun-2008-12-04 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.