Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Průběžně vede Wizz Air a Austrian Airlines

Soutěž Nejtišší dopravce na Letišti Praha má první průběžné vyhodnocení, v červnu byly nejlepší společnosti Wizz Air a Austrian Airlines.


náhled souboru

Dnes byly zveřejněny první výsledky 3. ročníku soutěže NEJTIŠŠÍ DOPRAVCE na Letišti Praha. Za měsíc červen zvítězila letecká společnost Wizz Air v kategorii proudových letadel a společnost Austrian Airlines v kategorii vrtulových letadel.

Soutěž o NEJTIŠŠÍHO DOPRAVCE je již pravidelně vyhlašována Letištěm Praha ve spolupráci s Městskou částí Praha 6 a to na období, kdy je letecký provoz na Ruzyni nejintenzivnější, v letošním roce od června do října. Smyslem akce je pozitivní motivace leteckých společností k vstřícnému přístupu k životnímu prostředí s důrazem na otázku hluku.

Letiště Praha do hodnocení zařadilo 10 leteckých společností, které budou v roce 2009 na pražské letiště létat nejčastěji s proudovými letadly, a 3 aerolinky budou soutěžit v kategorii vrtulových letadel.

K vyhodnocování soutěže je využíván monitorovací systém ANOMS8, který sleduje komplexní hlukovou situaci v okolí Letiště Praha. Tvoří jej 13 stacionárních měřících a meteorologických stanic, 2 mobilní měřící stanice, server pro zpracování naměřených dat a velmi moderní software. Když letadlo hlučí více než ostatní nebo nedodrží předepsané příletové či odletové postupy, daný dopravce v souladu s pravidly soutěže ztrácí body.

„Kromě opatření technických, jako např. používání nových letadel, je třeba dělat i opatření organizační a právě probíhající třetí ročník soutěže je jedním z nich,“ řekl starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. „Přínos je v tom, že všichni dopravci vidí, jak se jejich pilotům daří zcela exaktní a přesně měřitelná kritéria dodržovat. Soutěží se snažíme apelovat na prestiž leteckých společností. Výsledkem je zlepšení kvality bydlení a života v okolních částech letiště," vysvětluje starosta Tomáš Chalupa.

Vrchní ředitel Letiště Praha pro Letecký obchod, provoz a řízení majetku Jiří Pos při této příležitosti uvedl: „Aby byla soutěž objektivní, probíhá v systému ANOMS8 podrobná kontrola dat, jedná se například o eliminaci vlivů meteorogických jevů na měření hluku nebo o separaci neleteckého hluku. Zároveň se v letošním ročníku přihlíží k efektivnímu využití sedačkové kapacity letounů, lepší ohodnocení tedy získají společnosti, které lépe obsadí svá letadla.“

Podrobná pravidla jsou publikována na internetových stránkách letiště www.prg.aero v sekci Životní prostředí, kde jsou stejně jako na webu Prahy 6 pravidelně zveřejňovány průběžné výsledky soutěže. Konečné výsledky budou známy do 20. 12. 2009.

Výsledky za červen jsou na adrese: http://www.prg.aero/cs/site/o_letisti/zivotni_prostredi/Nejtissi_dopravce_2009/Vysledky_2009.htm
Samotná soutěž je na adrese: http://www.prg.aero/cs/site/o_letisti/zivotni_prostredi/Nejtissi_dopravce_2009/pravidla_2009.htm

 Martin Šalek
tiskový mluvčí MČ Praha 6
msalek@praha6.cz
tel.  220 189 957
mob.  602 316 908
ICQ 199–901-370--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/prubezne-vede-wizz-air-a-austrian-airlines-2009-08-20 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.