Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
Zápis ukrajinských dětí do mateřských a základních škol / Запис дітей з України до дитячих садочків та загальноосвітніх шкіл
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Praha 6 vyvěsila vlajku Sokola. Vyjadřuje tím poctu sokolským obětem za svobodu

Na stožáru u Vítězného náměstí v Praze 6 dnes vlaje sokolská vlajka. Městská část ji zde vyvěsila u příležitosti Památného dne sokolstva, který je připomínkou obětí členek a členů Sokola v boji za svobodu a demokracii.


náhled souboru

Památný den sokolstva je od loňského roku zařazen do kalendáře významných dnů České republiky. Náleží k 8. říjnu jako připomínka tragických událostí roku 1941. V tehdejším Protektorátu Čechy a Morava nacistická tajná policie v noci ze 7. na 8. října zatkla a mučila 1 500 sokolských činovníků, z nichž naprostá většina do konce války zahynula. Téže noci také zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich podepsal úřední výměr o rozpuštění České obce sokolské, jejíž organizační aparát v masovém měřítku sloužil československému odbojovému hnutí.

Sokol vznikl v prosinci roku 1861 jako tělovýchovná organizace, jež zároveň šířila vlastenecké myšlenky, podporovala rozvoj české (československé) občanské společnosti a významně se podílela jednak na vzniku samostatného Československa, jednak na protinacistickém odboji za druhé světové války. Zásadním skutkem sokolského odboje se stala spolupráce při atentátu na Reinharda Heydricha v roce 1942. Po komunistickém puči Sokol jako samostatná a dobrovolná organizace zanikl a k jeho obnově došlo až s příchodem demokracie v listopadu 1989. V současnosti má Sokol přibližně 160 tisíc členů a působí i v zahraničí.

Vztyčením sokolské zástavy městská část Praha 6 vzdává hold všem členkám a členům Sokola, kteří se v minulosti postavili diktatuře a bezpráví, a to mnohdy za cenu položení vlastního života, a oceňuje rovněž dlouholetou úlohu Sokola ve výchově ke sportu a zdravému způsobu života.

Městská část si dlouhodobě velmi váží všech sokolských aktivit na území městské části, které podporuje nejrůznějšími způsoby – finančními příspěvky na činnost, podílí se na spolupořádání akcí, organizuje výstavy. V loňském roce uspořádala v Písecké bráně výstavu Nestáli stranou, která připomínala statečnost a význam sokolů při formování státu nebo v jeho kritických momentech během další historie republiky. Paní Květoslavu Prücknerovou, členku Sokola Dejvice II, ocenila Praha 6 v roce 2016 titulem Čestný občan, v loňském roce odhalila dodatkovou ceduli u Vaníčkovy ulice, která je pojmenována na památku náčelníka ČOS Jindřicha Vaníčka.--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/praha-6-vyvesi-vlajku-sokola-vyjadruje-tim-poctu-sokolskym-obetem-za-svobodu-2020-10-07 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.