Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Praha 6 vyhlašuje dotace na opravu památkových objektů

Jste vlastníkem památkově ­chráněného domu a plánujete jeho opravu, restaurátorské práce nebo rekonstrukci? Až do 15. února můžete požádat o dotaci na tyto práce.V rozpočtu na rok 2022 je na památkové dotace vyčleněno celkem 720 tisíc korun.


náhled souboru

Žadatelé z těchto peněz mohou uhradit maximálně 65 % z celkových nákladů památkové obnovy. Peníze z dotačního programu je možné použít jen na stavební a restaurátorské práce, které povedou k zachování historické a památkové hodnoty objektu, naopak z nich nelze hradit například modernizaci vytápění, zdravotně technických instalací a elektroinstalací, re­a­lizaci nástaveb a přístaveb objektů, ale ani pořízení průzkumů a projektové dokumentace. „Památková ochrana těchto objektů ­často majitele od rekonstrukce spíše odrazuje. Požadavky na použité materiály, technologie a stavební postupy jsou totiž mnohdy finančně i časově náročnější. Proto i letos chceme finančně podpořit a motivovat majitele k jejich ochraně a obnově,“ říká radní Eva Smutná, která má památkovou péči v gesci.

 Loni uspěly tři projekty

Dotační program na podporu obnovy památkově či historicky významného objektu či souboru radnice vypisuje už od roku 2008. Praha 6 tak mimo jiné postupně přispěla na obnovu Jurkovičovy vily v Bubenči, obnovu vily od Josefa Gočára v ulici Tychonova, na postupné stavební úpravy venkovské usedlosti v Ruzyni nebo objektu Kaple Nejsvětější Trojice na Hadovce.

V roce 2021 částka 79 tisíc korun pomohla při opravě vstupu a dvou oken v chodbě vily v ulici U Letohrádku královny Anny 3, na opravu vřetenového dřevěného schodiště kostela sv. Gotharda šlo 172 tisíc a na havarijní opravu prejzové střechy na západní straně kostela sv. Matěje 330 tisíc korun.

 Dotace jsou určené na zachování či obnovu památkové hodnoty objektů, které jsou:

 - nemovitostí zapsanou na seznam kulturních památek nalézajících se na území Prahy 6

 - nemovitostí v Pražské památkové rezervaci, ve vesnické památkové rezervaci Ruzyně či v památkových zónách Prahy 6, které jsou významné a důležité z hlediska památkové ochrany a jejich uplatnění ve veřejném prostoru

- movitou věcí – kulturní památkou na veřejně přístupném místě v Praze 6

- významným objektem, jeho částí nebo součástí, které jsou důležité z hlediska památkové péče a uplatnění ve veřejném prostoru, ačkoli nejsou kulturními památkami ani se nenacházejí v památkové rezervaci nebo zóně.

Žádosti doručené na radnici se zhodnotí podle předem daných kritérií. Mezi ně se řadí společenský přínos nebo kvalita zpracování předloženého projektu, připravenost žadatele opravu realizovat a výše spolufinancování ze strany žadatele. Podporu lze poskytnout i zpětně na již realizované, respektive práce započaté 1. července 2021, které splňují kritéria tohoto programu. Práce – ta platí jak pro už započaté opravy, tak pro ty, které vlastníci ještě připravují – musejí být dokončené v letošním roce. Žadatel je povinen nejpozději do 18. listopadu požádat zástupce městské části o stanovení termínu závěrečné kontroly provedených prací. Pokud se kontrola neuskuteční nejpozději do 5. prosince, nárok na čerpání dotace zaniká.

Jak žádost podat?

Žádost o dotaci pro rok 2022 lze podat pouze na předepsaném formuláři platném společně se všemi požadovanými doklady do 15. února. Jedno vyhotovení se podává v tištěné podobě, druhé elektronicky. Nedílnou součástí žádosti o památkovou dotaci je kladné závazné stanovisko Odboru památkové péče MHMP k předmětné obnově.

Zásady pro poskytování Památkové dotace pro rok 2022 včetně veškerých formulářů ­najdete na  www.praha6.cz, případné dotazy zodpoví Martina Čečilová na e-mailu nebo na telefonu  220 189 975.--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/praha-6-vyhlasuje-dotace-na-opravu-pamatkovych-objektu-2022-01-03 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.