Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Praha 6 projedná rychlodráhu

Starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa svolal na pondělí mimořádné jednání zastupitelstva. Zastupitelé by na něm měli zaujmout stanovisko k projektu modernizace železniční trati Praha - Kladno.


náhled souboru
Vláda přitom ve středu jednala o tom, zda zařadí projekt ministerstva dopravy na modernizaci části této trati do kategorie projektů Private Public Partnership (PPP).
Ta umožňuje soukromým subjektům podílet se na financování veřejných investičních akcí.
Podle mluvčího ministerstva financí Marka Zemana bylo jednání o projektu přerušeno a bude pokračovat příští týden.
„Ministr financí předpokládá jeho schválení,“ řekl o projektu na moderní trať na letiště v Ruzyni mluvčí Zeman.
Slova o očekávaném kladném výsledku potvrdili i lidé z ministerstva dopravy. Zeman přesto zdůraznil, že schválení projektu ještě neznamená, že se trať začne stavět. Také ministr obrany Karel Kühnl (US) odmítá jakkoli spojovat středeční jednání vlády se schvalováním výstavby trati. „Vláda rozhodovala o tom, zda projekt bude zařazen do systému PPP,“ důrazně prohlásil ministr.
Starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa však jejich názor nesdílí. Podle něho vláda projednávala materiál, který byl odlišný od toho, který jeho městská část obdržela od společnosti PRaK koncem loňského roku.
Starosta Chalupa také tvrdí, že návrh zatím projednávaného vládního usnesení obsahuje větu ukládající ministru dopravy, aby provedl veškeré kroky k zahájení územního řízení pro výstavbu trati nejpozději do konce letošního března. I proto svolal ještě před středečním jednáním vlády všechny zastupitele Prahy 6.

(podle MFD ze dne 14.1.2005, autor: S. Knětický)

Téma rychlodráhy a metra se objevilo i v dalším deníku – Večerníku Praha (viz. následující článek)

Rychlodráha? Strčte si ji za klobouk!

Ostré kritice čelí česká vláda zejména ze strany Prahy 6. Terčem sporu je projekt vlády na výstavbu rychlodráhy z Prahy na Kladno. Praha 6 i nadále usiluje o prodloužení metra z Dejvické na nedaleká sídliště a ruzyňské letiště.

Novou vlnu pobouření rozpoutala snaha vlády prosadit rychlodráhu z Prahy přes ruzyňské letiště do Kladna. Vláda má tuto odvážnou vizi v rámci projektů partnerství veřejného a soukromého sektoru. Rychlodráha se měla projednávat spolu s druhým projektem, výstavbou parkoviště a rozšířením areálu vojenské nemocnice ve Střešovicích. Jednání ale bylo odloženo na příští týden. Právě tyto dva projekty kritizuje radnice Prahy 6.
„Nikdo z vlády se neobtěžoval nám ani dát vědět, že se projekty budou projednávat. K rozšíření nemocnice nám do současnosti neposlali ani čárku,“ stěžoval si starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.
Rychlodráha přitom zasáhne zásadním způsobem do obydlených oblastí Prahy 6 a úpravy v nemocnici ve Střešovicích se šesté městské části týkají také.
„My usilujeme od začátku o prodloužení metra z Dejvické. Pokud ale chce vláda prosadit rychlodráhu, na které my zájem nemáme, měla by nám dát alespoň vědět,“ komentoval starosta postup vlády.
Podivně zní i slova mluvčího ministerstva financí Marka Zemana, který o středečním projednávání projektů na vládě tvrdil, že rozhodně nejde o to, kdy začne realizace zmiňované stavby. „V předloženém vládním materiálu byl také odstavec, který vládě zadává, aby do konce letošního března bylo zahájeno územní řízení pro rekonstrukci buštěhradské trati, z níž projekt rychlodráhy vychází,“ potvrdil zdroj blízký vládě. Podle jeho slov by na základě téže listiny měla vláda ve věci projektů oslovit i Prahu 6, magistrát a další zainteresované subjekty. To se ale nestalo.
„Na pondělí jsem svolal předsedy všech stran v zastupitelstvu a chystáme jednotné a jednoznačné stanovisko radnice, které pak předložíme vládě na zasedání příští středu,“ dodal Chalupa.

(podle Večerníku Praha ze dne 14.1.2005, autor: J. Mračno)


Další názory a informace:
ZDE (metro)
ZDE (rychlodráha)

Martin ©alek
tiskový mluvčí
msalek{zavináč}praha6{tečka}cz
tel.  220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/praha-6-projedna-rychlodrahu-2005-01-14 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz