Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Praha 6 má rozpočet na rok 2006

Už poosmé předkládal rozpočet starosta Tomáš Chalupa (v minulosti jako zástupce starosty zodpovědný za finance) a stal se tak novodobým rekordmanem městské části.


“Více peněz oproti loňskému roku dáváme do školství, dopravy a městské infrastruktury. Ve všech ostatních oblastech se výdaje snižují,“ vysvětlil starosta Chalupa.

V příštím roce přesáhnou výdaje městské části 1,5 miliard korun. "K investičním prioritám městské části bude patřit pokračování kompletních rekonstrukcí škol a školních areálů, pokračování chodníkového programu a výstavby domu seniorů. S významnými finančními částkami počítáme také pro úpravy zelených ploch a dětských hřišť nebo výstavbu nadzemních a podzemních garáží," sdělil starosta Chalupa. Rozpočet na rok 2006 se může pochlubit tím, že neobsahuje žádné úvěry.

„Vždy se snažíme schválit rozpočet ještě na konci kalendářního roku, abychom nezačínali nový rok v rozpočtovém provizoriu. To se nám letos povedlo i z důvodu, že hlavní město schválilo svůj rozpočet na konci listopadu. Souhlas s rozpočtem městské části v navrhované podobě vyjádřilo 29 zastupitelů, což přesahuje dvě třetiny přítomných zastupitelů. Proti bylo pouze sedm zastupitelů a zdrželi se tři,“ informoval Tomáš Chalupa.

Vybrané akce, které budou v příštím financovány z rozpočtu Prahy 6:

Rekonstrukce ZŠ Dědina 140 mil. Kč
Rekonstrukce ZŠ Benita Juáreze 98 mil. Kč
Stavba garáží s úpravou náměstíčka Kafkova – Wuchterlova 120 mil. Kč
Dům pro seniory Na Dračkách 70 mil. Kč
Rekonstrukce přízemí „Skleněného paláce“ 42 mil. Kč
Dokončení sportovního areálu ZŠ Hanspaulka 28 mil. Kč
Obnova ploch veřejné zeleně na sídl. Dědina 21,5 mil. Kč
Výstavba novinových stánků a WC 20 mil. Kč
Rekonstrukce MŠ Jílkova 20 mil. Kč
Rekonstrukce pavilónů a chodeb MŠ Motýlek 15,5 mil. Kč
Výstavba nadzemních garáží na Dědině 11,4 mil. Kč

Radní Prahy 6 schválila také finanční strategii nakládání s volnými finančními prostředky. Vzhledem k současné situaci - masovému prodeji bytů a chystaným prodejům nebytů – lze očekávat, že z dlouhodobého hlediska nyní je a v několika následujících letech bude Praha 6 ještě v situaci „zásobení se jednorázovými příjmy“.
“Nakládání, hospodaření s těmito jednorázovými unikátními finančními zdroji již dnes má mimořádnou roli pro další tvorbu příjmů. Víme, že možnosti příjmů jednorázových budou v budoucnu pro městskou část již značně omezené,“ tvrdí starosta Chalupa a dodává: „Proto oblast nakládání s volnými prostředky již v současné době pro městskou část představuje významnou oblast.“

U krátkodobých prostředků (cash management) se radnice snaží nalézat na běžných účtech prostředky bez okamžité potřeby použitelnosti v kratším časovém horizontu od cca 1 měsíce do cca 6 měsíců a tyto prostředky se snažit zhodnocovat nad úrok inkasovaný na běžném účtu.

U střednědobých prostředků v rámci stávající či budoucí správy aktiv se radnice snaží u dlužných cenných papírů dbát na vysokou bonitu emitentů, samotných cenných papírů (ohodnocené ratingem dostatečného stupně), skutečnou likviditu, nízkou citlivost na změny sazeb ČNB, event. další faktory. K tomu částečně eliminovat max. podíly zahraničních měn jakožto příliš rizikového faktoru a také částečně eliminovat max. podíl akcií v portfoliu jakožto příliš vysoký podíl rizikového faktoru.

U dlouhodobých prostředků s dokončováním inkasování jednorázových významných příjmů (zejména dokončení prodejů bytů) je třeba definovat jednoznačnou částku k dlouhodobému zafixování do určitého typu málo likvidního nástroje přinášející trvalý stabilní příjem po dobu řady let. Takovými jsou instrumenty typu garantovaných dluhopisů (např. to byly dříve dluhopisy povodňové), nově také garantované certifikáty jako jejich obdoba, příp. jiné podobné produkty.Martin Šalek
tiskový mluvčí ÚMČ Praha 6
msalek{zavináč}praha6{tečka}cz
 220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/praha-6-ma-rozpocet-na-rok-2006-2005-12-22 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz