Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Praha 6 jako první zřídila vlastní LDN

Městská část získá do péče budovu Léčebny dlouhodobě nemocných v Chittussiho ulici v Praze 6. Doposud byl dům v majetku státu a o bezplatném převodu rozhodla vláda.


„Tímto krokem je zajištěno pokračování provozu léčebny a zajištění péče o dlouhodobě nemocné, kterou městská část v tomto zařízení již léta zabezpečuje a pravidelně finančně podporuje,“ uvedla místostarostka J. Trnková a dodala, že svěření tohoto objektu velmi vítá. Zbavuje městkou část obav o další osud tohoto zařízení.

Léčebny dlouhodobě nemocných jsou většinou součástí zdravotnických zařízení nebo fakultních nemocnic. Pouze Léčebna dlouhodobě nemocných v Praze 6 – Bubenči, v ul. Chittussiho, byla zřízena radnicí Prahy 6 a to už v roce 1992.

Až do roku 1997 fungovala léčebna jako rozpočtová organizace s kapacitou 100 lůžek. Jediným příjmem byl každoroční příspěvek od radnice, která hradila veškeré výdaje investiční i neinvestiční, přičemž na jen zajištění provozních výdajů vynaložila během šesti let částku přesahující 76 mil. Kč.

„Kromě každoročního příspěvku hradí městská část podle potřeby i vybavení léčebny“, řekl ředitel bubenečské léčebny MUDr. Jiří Malý a dodal. „Například před čtyřmi lety to byla kompletní výměna všech lůžek za nová polohovací lůžka včetně matrací za zhruba 3 miliony korun. Lůžka jsou polohovací i výškově, takže se velmi zlepšila i možnost pohybu samotných pacientů.“

Od roku 1998 hospodaří bubenečská léčebna dlouhodobě nemocných jako příspěvková organizace. Protože tržby od zdravotních pojišťoven nepokrývají veškeré náklady léčebny, poskytuje Praha 6 i nadále každoročně na krytí ztráty z hospodaření neinvestiční příspěvek. Za období 1998 - 2004 tak obdržela LDN z rozpočtu radnice téměř 37 mil. Kč.

„Od vzniku léčebny až do loňska tedy financovala městská část provozní výdaje léčebny celkem částkou zhruba 113 mil. Kč“, sečetl dosavadní náklady z rozpočtu městské části na léčebnu starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Na letošní rok radnice opět přispěje léčebně na provoz částkou téměř 10 mil. korun.

Martin ©alek
tiskový mluvčí
msalek{zavináč}praha6{tečka}cz
tel.  220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/praha-6-jako-prvni-zridila-vlastni-ldn-2005-04-06 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz