Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

PRAHA 6: GYMNÁZIUM EVROPSKÁ ZŮSTANE ZACHOVÁNO

Praha, 23. 1. 2013 – Velký zvrat týkající se budoucího osudu gymnázia Evropská nastal ve středu odpoledne. Vloni v listopadu magistrát rozhodl, že neotevře první ročník gymnázia ve školním roce 2013/2014. Po výtkách radních Prahy 6 i vedení školy a velkých protestech studentů nakonec magistrát své rozhodnutí zrušil. Gymnázium Evropská zůstane zachováno.


náhled souboru

„Jsme velmi rádi, že magistrát uznal argumenty a společné úsilí vedení Městské části Praha 6 i vedení gymnázia Evropská a zároveň studentů i veřejnosti, se nakonec vyplatilo. Zároveň bychom příště velmi ocenili, pokud by s námi magistrát takto závažná rozhodnutí o změnách jako je rušení gymnázia projednával v předstihu a nestavěl veřejnost před hotovou věc,“ říká Ondřej Balatka, radní pro oblast školství MČ Praha 6.

Magistrát v závěru roku: V Praze 6 zrušíme gymnázium Evropská

Loňské rozhodnutí magistrátu překvapilo nejen členy Rady městské části Praha 6, ale i jednotlivé zastupitele a mnohé odborníky z oblasti vzdělávání, s nimiž Praha 6 spolupracuje. Mnozí žáci ze základních škol s výtvarným zaměřením poté byli v situaci, kdy si podali přihlášku na obor s ojedinělým zaměřením, u kterého hrozilo, že nebude otevřen. A obávali se, že další obdobná příležitost jim již nabídnuta nebude.

„Nepovolení prvního ročníku gymnázia ve školním roce 2013/2014 by znamenalo de facto jeho zánik a ukončení úspěšné tradice,“ řekl ředitel této školy Pavel Drtina. Zároveň by to podle něj znamenalo ukončení úspěšné tradice i zmaření možnosti rozvoje hudebního nebo výtvarného nadání žáků, kteří z jakýchkoli důvodů nevyhledávají po ukončení základní školy úzce specializované střední umělecké školy a konzervatoře.

Proti překvapivému rozhodnutí magistrátu vystupovali i ředitelé dalších škol. „Považuji za nutné podpořit zachování Gymnázia na Evropské jménem naší školy, jménem žáků, rodičů i učitelů. Rozhodnutí pražského magistrátu nás zaskočilo a pro žáky v devátých třídách přineslo velké zklamání i mnoho komplikací,“ řekla v reakci na oznámení magistrátu Jana Kindlová, ředitelka Základní školy Petřiny – Sever.

„Žádná další střední škola nenabízí tento obor pro žáky devátých tříd. Z naší školy do těchto tříd pravidelně nastupovali žáci a i v tomto roce sem naši absolventi mířili. Rodiče žáků se dotazují, zda není možno toto rozhodnutí zvrátit. Prosíme Vás o intervenci na příslušných místech. Byli bychom rádi, kdyby došlo k revokaci tohoto neuváženého rozhodnutí,“ přidává se i Anna Jelínková, ředitelka Základní školy Na Dlouhém lánu.

INFOBOX:

Gymnázium je součástí příspěvkové organizace Vyšší odborná škola pedagogická a sociální, Střední odborná škola pedagogická a Gymnázium, Praha 6, Evropská 33. V Praze jinde neexistuje srovnatelné zaměření ve čtyřletém gymnaziálním všeobecném vzdělávání. Pro školní rok 2012/2013 byla místo dřívějších dvou tříd otevřena pouze jedna třída z důvodu zachování kvality vzdělávání při snižujícím se počtu absolventů základních škol. V této třídě je 32 žáků, ve dvou třídách předchozího ročníku je průměr 26,5 žáků na třídu.

Také v letošním roce je velké zájem o přijetí, protože gymnázium nabízí prostor pro rozvoj nadání těm dětem, které nemají vyhraněný zájem studovat na středních uměleckých školách, ale chtějí dosáhnout všeobecného vzdělání s možností pokračování ve studiu na vysokých školách nebo vyšších odborných školách, často uměleckého nebo umělecko-vědného zaměření.

Budova školy je od ledna 2012 kulturní památkou, postavena byla jako Reálné gymnázium z celonárodní sbírky organizované paní Hanou Benešovou. S výjimkou válečných let a období normalizace vždy sloužila jako gymnázium, v posledních 20 letech s esteticko výchovným zaměřením. Gymnázium zde tedy není přívažek nebo přílepek k pedagogické škole (ta zde sídlí od roku 1974), ale rovnocenná součást instituce. Právě estetické zaměření propojuje přirozeně gymnázium s ostatními obory střední školy.--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/praha-6-gymnazium-evropska-zustane-2013-01-23 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.