Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
Pomoc pro Ukrajinu
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

PRAHA 6: Děti mají unikátní zelenou učebnu, radnice na ni přispěla desítkami tisíc korun

Meteorologická stanice, speciální naučné panely a nově i japonský červený javor. Tak vypadá unikátní venkovní zelená učebna Základní školy Dlouhý lán v Praze 6. Slavnostně ji ve čtvrtek odpoledne otevřela Marie Kousalíková, starostka městské části Praha 6 a speciální host – populární meteoroložka Dagmar Honsová. Radnice na zřízení venkovní učebny přispěla 53 tisíci korunami.  V Praze 6 je to už osmá zelená učebna a budují se další.


náhled souboru

„Praha 6 je jednou z nejzelenějších městských částí metropole. Zelené učebny podporujeme už od roku 2008 a to, že jejich počet stoupá, je pro děti velmi cenné. Učebny jsou totiž jedinečnou příležitostí, kde se děti můžou seznámit s chodem přírody a jejími zajímavostmi,“ řekla Marie Kousalíková, starostka městské části Praha 6.

Starostka pak společně s ředitelkou školy Annou Jelínkovou, Ondřejem Balatkou, radním Prahy 6 pro oblast školství a meteoroložkou Dagmar Honsovou zasadili v zelené učebně japonský červený javor.

Jak ZELENÁ UČEBNA (základ „VÝUKOVÉ ZAHRADY“) vypadá?

Od roku 2007 tady mají žáci meteorologickou stanici, škola se s ní zapojila do mezinárodního projektu Globe (The Global Learning and Observation to Benefit the Environment). V meteorologické stanici žáci volitelného předmětu Ekologie pravidelně měří data, která zasílají do NASA.

„Je výborné, že už žáci základní školy pronikají to tajů meteorologie a sbírají a měří cenná data, která umožňují sestavovat profesionální předpovědi a zvyšují jejich úspěšnost. Platí totiž přímá úměra v množství naměřených dat a úspěšnosti předpovědi počasí,“ řekla při otevření zelené učebny populární česká meteoroložka Dagmar Honsová.

Dalším krokem školy při zřizování učebny bylo zapojení se do projektu Ptáci v našich zahradách, který vede společnost Ornita. V rámci tohoto projektu žáci vyrobili budky, rozvěsili na stromy a pozorovali hnízdění ptáků i vyvádění mláďat. Samozřejmě, že v zimě přikrmovali ve vyrobených krmítkách.

V minulém roce vznikly dva nové pěstební záhony. Děti 3. tříd zde pěstují jarní zeleninu a bylinky pro projekt Jíme zdravě. Žáci 7. třídy pěstují kromě jarní zeleniny také brambory a dýně, které v hodinách vaření spotřebují.

V tomto roce škola ve spolupráci s občanským sdružením Ornita vybudovali Zelenou učebnu. Vznikla s výraznou finanční podporou MČ Praha 6 (grant v oblasti ekologických aktivit) a s finanční podporou společnosti Ornita.

Sestává ze stolů a lavic, ale především z naučných panelů projektu Ptáci v našich zahradách. Děti všech tříd školy malovaly ptáky podle předloh. Nejzdařilejší můžete vidět na panelech vytvořených žáky.

„Veškeré ilustrace vytvořily naše žákyně. Všichni žáci školy kreslili ptáky, nejlepší 4 žákyně pak nakreslily celkem 40 nádherných encyklopedických ilustrací, které jsou součástí panelů,“ řekla Anna Jelínková, ředitelka školy.

Granty městské části Praha 6 pro ekologickou oblast jsou přidělovány od roku 2007. Školy se do nich se "zelenými učebnami" (vč. naučných stezek, arboret a skleníků v areálu školy) hlásí od roku 2008.

"Zelenou učebnu už má v Praze 6 celkem osm základní škol - Bílá, A. Čermáka, Dědina, J. A. Komenského, Marjánka, Na Dlouhém lánu, Norbertov a Petřiny – jih. Budovat ji začala ZŠ Červený vrch,“ doplnil Ondřej Balatka, radní Prahy 6 pro oblast školství.

17. 10. 2013 Zelená učebna

náhled souboru
[ JPG • 402kB • 1280×564 (8bit 3ch) ]

Slavnost Slavnostní otevření učebny.

náhled souboru
[ JPG • 483kB • 1280×854 (8bit 3ch) ]

Vystoupeni Vystoupení dětí.

náhled souboru
[ JPG • 348kB • 1280×878 (8bit 3ch) ]

Dar Marie Kousalíková, starostka městské části Praha 6 (vlevo) předává ředitelce školy Anně Jelínkové ...

náhled souboru
[ JPG • 447kB • 1280×854 (8bit 3ch) ]

Sazeni Společné sázení javoru - na fotografii zleva: Dagmar Honsová, meteoroložka; právě nahrnující zem ...

náhled souboru
[ JPG • 257kB • 1280×854 (8bit 3ch) ]

Vystava--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/praha-6-deti-maji-unikatni-zelenou-ucebnu-radnice-na-ni-prispela-desitkami-tisic-koru-2013-10-18 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.