Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

DETEKTIV POPRVÉ O SMRTI BEZDOMOVCE NA HRADČANSKÉ, POLICISTÉ DOSTALI NOVÉ ALKOHOL TESTERY

Praha, 12. 8. 2014 – UVNITŘ ZPRÁVY FOTOGRAFIE K POUŽITÍ. Jan Záruba, místostarosta městské části Praha 6 dnes slavnostně předal mimořádné ocenění detektivovi Václavu Štulcovi, který jako první zasahoval 21. července 2014 u smrtelného incidentu na Hradčanské, při kterém po napadení agresorem zemřel jeden bezdomovec. Policii prostřednictvím městské části Praha 6 poděkovala také sestra zemřelého. Policie dostala od radnice čtyři nové soupravy alkohol testerů Dräger 7510 za bezmála 220 tisíc korun pro místní oddělení – Břevnov, Dejvice, Ruzyně a Vokovice.


náhled souboru

Detektiv vůbec poprvé veřejně detailně popsal první minuty po napadení.

„Pokoušel jsem se, aby se napadený muž postavil. Silně z něj byl cítit alkohol. Klekl jsem si k němu a řekl mi už jen, že byl napaden a pak už příliš nereagoval. Celou dobu jsem se věnoval tomu, jestli neztrácí vědomí, jestli dýchá, což bylo v pořádku a zavolal jsem záchranku. Mezitím jsem „vytěžoval“ jednoho svědka, který jako jediný asi z původních čtyř lidí na zastávce zůstal. Ten mi řekl, že do muže kopali a bili ho. Pak už přijela policie a záchranka. Napadený měl jen zakrvácený nos, ale jinak na něm žádné zranění vidět nebylo. Neschopnost komunikace jeho jsem přisuzoval opilosti, bohužel nikdo nemohl tušit, že ten člověk má vnitřní krvácení,“ řekl Václav Štulc, detektiv z osmého oddělení obecné kriminality, Služba kriminální policie a vyšetřování - PČR OŔ Praha I.

Napadený muž nakonec zemřel, agresor z místa utekl. Policie po útočníkovi pátrala několik hodin. Nakonec byl po třetí hodině odpoledne dopaden v Suchdole.

„Právě detektivův zásah, kdy poskytoval pomoc a zároveň vyslechl přítomného svědka od něhož zjistil detailní popis pachatele, pomohl k tomu, že byl násilník ještě v den incidentu odpoledne dopaden. Takovéto brutální napadení nemá v Praze 6 obdoby. Smrt kvůli 350 korunám je mimořádnou ukázkou lidského hyenismu. Zásah policisty dokazuje, že je práce policie potřebná a nenahraditelná. Bezpečnost občanů je prioritou a ve spolupráci s policií uděláme vše pro to, aby se podobné útoky nemohly dále opakovat,“ řekl Jan Záruba, místostarosta Prahy 6, v jehož gesci je oblast bezpečnosti.

Policii prostřednictvím městské části Praha 6 poděkovala také sestra zemřelého.

„Nebyl tak úplně bezdomovec v pravém slova smyslu, k tomuto způsobu života se dostal až po rozvodu, kdy zůstal sám a zabíjel čas pitím, které měl v oblibě již dlouhou dobu a které bylo příčinou jeho rozvodu. Byli jsme každý měsíc v kontaktu, snažil se pracovat, chodit na brigády a i přes léčení v léčebně se vracel k pití. Vybral si tento způsob života sám, a přesvědčoval mě že vše zvládá. Je mi nesmírně líto, že umřel tak brutálním způsobem, nebyl to žádný zlodějíček a průšvihář, byl to obyčejný člověk, hodný, pracovitý, šikovný a ve střízlivém stavu neobyčejně vtipný a fajn brácha a strejda mých dětí. Bohužel všechny své psychické problémy nastrkal do lahve s pitím. Děkuji Vám moc, za pomoc při dopadení vraha,“ napsala v děkovném dopise Jaroslava R., sestra zemřelého.

Detektiv také upozornil na lhostejnost veřejnosti.

„Tato brutalita, se kterou jsem se setkal, je bohužel dneska už skoro běžná a nikdo nebo většina z nás na to nijak nereaguje. Chápu, že ty lidi, kteří mě žádali o to, abych mu nějak pomohl, už mu nemohli pomoct stejně jako já, ale mohli mu pomoct ve chvíli, kdy tam na něj útočník skákal, kdyby tam zasáhli, byli tam tři čtyři lidi, to by stačilo. Nikdo z nich nezavolal policii,“ řekl Václav Štulc, detektiv z osmého oddělení obecné kriminality, Služba kriminální policie a vyšetřování - Policie ČR OŘ Praha I.

Darovaná technika by měla umožnit efektivnější činnost a urychlit šetření

Městská část Praha 6 se rozhodla přispět darem movitých věcí za 220 000 Kč ke zlepšení technické vybavenosti policejních útvarů Policie ČR v Praze 6. Místní oddělení policie Dejvice, Vokovice, Břevnov a Ruzyně byla nově vybavena Alcotest Dräger 7510 s kompletním příslušenstvím a mobilními tiskárnami. Díky tomu bude práce policistů efektivnější při eliminaci negativních jevů a zvýšení bezpečnosti účastníků silničního provozu, zejména v souvislosti s porušováním zákazu požívání alkoholických nápojů řidiči na území Prahy 6.

náhled souboru
[ JPG • 222kB • 1280×852 (8bit 3ch) ]

1.

náhled souboru
[ JPG • 308kB • 1280×852 (8bit 3ch) ]

2.

náhled souboru
[ JPG • 373kB • 1280×852 (8bit 3ch) ]

3.

náhled souboru
[ JPG • 388kB • 1057×850 (8bit 3ch) ]

4.

12. 8. 2014 - ÚČASTNÍCI SLAVNOSTNÍHO PŘEDÁNÍ DARŮ:

 PhDr. Jan Záruba, místostarosta městské části Praha 6 v jehož gesci je oblasti bezpečnosti

plk. Mgr. Karel PROMMER, ředitel Policie České republiky – Obvodní ředitelství Praha I

npor. Bc. Pavel Just, vedoucí 8. oddělení obecné kriminality, Služba kriminální policie a vyšetřování - PČR OŘ Praha I

AKCE:

Slavnostní předání 4 souprav alkohol testrů Dräger 7510 pro čtyři místní oddělení policie – Dejvice, Břevnovn, Vokovice a Ruzyně.

Slavnostní předání finančního ocenění policisty por. Mgr. Václava Štulce, který svým pohotovým jednáním po přivolání záchranky napomohl k okamžitému dopadení pachatele brutálního zabití osoby ve rvačce na Hradčanské dne 21. července 2014.

SOUPRAVY ALKOHOL TESTERŮ PŘEVZALI:

npor. Bc. Miroslav Berka - vedoucí MOP Dejvice - PČR OŔ Praha I - přebírající 1 soupravu alkohol testru Dräger 7510 pro své oddělení   Dejvice;

npor. Bc. Jiří Vokál - vedoucí MOP Břevnov - PČR OŔ Praha I - přebírající 1 soupravu alkohol testru Dräger 7510 pro své oddělení Břevnov;

npor. Mgr. Karel Krykorka - vedoucí MOP Vokovice - PČR OŔ Praha I - přebírající 1 soupravu alkohol testru Dräger 7510 pro své oddělení Vokovice;

npor. Ing. Jan Zoubek - vedoucí MOP Ruzyně - PČR OŔ Praha I - přebírající 1 soupravu alkohol testru Dräger 7510 pro své oddělení Ruzyně.

MIMOŘÁDNÉ OCENĚNÍ:

por. Mgr. Václav Štulc - detektiv 8. odd. SKPV - PČR OŔ Praha I - finančně oceněný za mimořádný čin částkou 10.000,- Kč.--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/praha-6-detektiv-poprve-o-smrti-bezdomovce-na-hradcanske-policiste-dostali-nove-alkoh-2014-08-12 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.