Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Praha 6 bude bohatší o národní památku

Kostelu na Vinohradech, kubistickému domu na Starém Městě, průhonickému zámku a čističce v Bubenči se dostane větší ochrany Praha. Stanou se novými národními kulturními památkami.


náhled souboru

Po dvou letech půstu tak v hlavním městě vzroste počet národních kulturních památek na šestačtyřicet. 
„Národní kulturní památka představuje statut nejvyšší možné ochrany. To by mělo být definitivní zárukou zachování původního vzhledu i při případných zásadních rekonstrukcích,“ říká ředitel pražské pobočky Národního památkového ústavu Michael Zachař. Vedle nemovitostí seznam, počínaje prvním červencem, doplní ještě úryvek latinského překladu Dalimilovy kroniky.

V posledním rozhodnutí vlády je patrný trend povyšovat čím dál více i památky technického charakteru. V Praze o tom svědčí nominace čistírny odpadních vod v Praze 6-Bubenči. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století posunula Prahu mezi jedno z prvních evropských měst s moderním kanalizačním systémem.

Pražské památky podle Zachaře obecně nepatří k bezprostředně ohroženým. Přesto, povýšením na stupeň národní kulturní památka získává památka kromě zvýšeného stupně ochrany i zaslouženou vyšší prestiž mezi návštěvníky.

Podle informací z ministerstva kultury prohlášení nových nemovitostí za národní kulturní památku nebude znamenat zvýšené finanční nároky na rozpočet města či státu.

Kostel na Vinohradech, dům na Starém Městě, čistírna v Bubenči i zámek v Průhonicích byly až do včerejška kulturními památkami, jejichž chod a opravy jsou financovány stejným způsobem, jako v případě národní kulturní památky. Rozdíl je ale patrný ve výši sankce za špatnou péči. U kulturních památek jde do výše dvou milionů, za nesprávné hospodaření s národní kulturní památkou o dva miliony více.

Prestižní status národní kulturní památka, který se uděluje od roku 1962, získaly v Praze mezi prvními budovy Národního muzea a Národního divadla.

(podle Deníku.cz)

 

Stará čistírna odpadních vod v Bubenči získala také 3. místo v hlasování veřejnosti o 7 divů Prahy 6. 
V letech 1895 – 1906 byl v Praze podle projektu anglického inženýra W. H. Lindleye vybudován stokový kanalizační systém vč. čistírny odpadních vod. Čistírenská technologie – česla, lapače písku i sedimentační nádrže jsou ukryta v podzemí a  s minimálním poškozením dodnes prezentují mistrnou práci s cihlou. Přestože byla původně uvažovaná kapacita  pro 400 tis. obyvatel, zařízení sloužilo až do roku 1967. V dnešní době zde působí Ekotechnické muzeum, které zpřístupňuje veřejnosti tuto unikátní technickou památku.

Pamatková péče má své místo mezi prioritami Rady Městské části Praha 6

Nové nemovité a movité národní kulturní památky

Reportáž TV6

 

Martin Šalek
tiskový mluvčí MČ Praha 6
msalek@praha6.cz
tel.  220 189 957
mob.  602 316 908--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/praha-6-bude-bohatsi-o-narodni-pamatku-2010-02-08 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz