Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Praha 6 bojuje za chodníky z kamenné mozaiky

Praha 6 se snaží vrátit chodníkům v historické části Bubenče a Dejvic povrch, který sem patří, tedy kamennou mozaikovou dlažbu. Při realizaci oprav a úprav jedná s investory, aby jako finální povrch už nevolili asfalt.


náhled souboru

Odbor dopravy a životního prostředí se snaží koordinovat nejen správce inženýrských sítí, aby pokud možno časově sjednotili opravy a rekonstrukce, ale také požaduje, aby se v památkové rezervaci vraceli k původním povrchům a místo asfaltu volili kamennou mozaikovou dlažbu. Letos takto proběhla ve spolupráci s Pražskou plynárenskou a Technickou správou komunikací oprava Bubenečské ulice, následovat by měla Jilemnického ulice a na přelomu června a července ulice Na Hutích. Praha 6 za to pomáhá investorům s vyprojektováním finálních povrchů a získáním stanoviska památkářů. „Prosazení mozaiky není úplně jednoduché, protože vylití asfaltem je mnohem jednodušší a levnější. Přesto se budeme s každým dalším opravovaným chodníkem snažit prosazovat mozaiku,“ říká místostarosta pro dopravu Jiří Lála a doplňuje, že nejtěžší bývá získat souhlasné stanovisko od památkářů, kteří jsou tak paradoxně největší brzdou toho, aby se chodníky nevracely pouze do stavu před rekonstrukcí, tedy do asfaltu.

Jde nejen o vzhled

„Kamenná mozaika na chodnících nejenže vypadá lépe, ale má i další výhody. Mírní dopady klimatických změn na život ve městě, protože se řadí mezi takzvané vsakovací povrchy, tedy po takovém chodníku neodteče voda pryč jako u asfaltu,“ nabízí další výhody zastupitel Petr Píša. Výhodou je i rozebíratelnost mozaiky – při dalších opravách či rekonstrukcích stačí kamenné kostky vyndat, místo opravit a opět je složit do původního obrazce, což vypadá lépe než asfaltová záplata. Návrh vzoru, do nějž se chodníky skládají, připravuje městská část, upravují a schvalují památkáři.  
Městská část se snaží v této praxi i nadále pokračovat tak, aby asfalt z chodníků starých Dejvic a Bubenče časem zmizel. Platí to i pro ulice, jejichž kompletní rekonstrukce připravuje Technická správa komunikací. V nejbližší době by mělo jít o ulici Generála Píky, Jaselskou, Ve Struhách nebo Šáreckou.

Praha 6--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/praha-6-bojuje-za-chodniky-z-kamenne-mozaiky-2020-06-01 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.