Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
Pomoc pro Ukrajinu
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Pojmenování stanic metra

Radní hlavního města Prahy schválili názvy nových stanic na prodlouženém úseku trasy A z Dejvické do Motola. Jako definitivní byly po zvážení řady hledisek, zejména s ohledem na přestupní vazby na povrchovou dopravu a místopis, zvoleny názvy BOŘISLAVKA, VELESLAVÍN, PETŘINY a MOTOL.


náhled souboru

Vyjádření starostky MČ Prahy 6 Ing. Marie Kousalíkové k pojmenování stanic metra:

Praha má řadu podivuhodností. Jednou z nich je i pojmenování stanic metra. Vedle trochu nelogických pojmenování přídavným jménem jako Hradčanská či Staroměstská, dříve např. Mládežnická, jsou i pojmenování, která geograficky neodpovídají místu či katastru, např. na Praze 6 je stanice Hradčanská v Dejvicích, stanice Dejvická na rozhraní katastru Bubenče a Dejvic (mimochodem historické centrum Dejvic dnes Proboštský dvůr na Hadovce leží blíž k stanici metra Bořislavka než současné Dejvické).

Při prodlužování metra A západním směrem vznikají čtyři nové stanice a již si vyvolaly diskusi o svém pojmenování. Původně jich mělo být pět, ale po sloučení stanice v místě Hadovky a v sídlišti Červený vrch vznikla jedna rozhraní a ta byla Radou HMP dne 12.6.2012 definitivně pojmenována jako stanice Bořislavka. Toto pojmenování odpovídá historickému pojmenování místa, vycházející ze zemědělské usedlosti, která v těchto místech bývala. Vyskytly se ale i jiné varianty jako Horoměřická (snad z důvodu, že se odtud jede na sever Horoměřickou do této obce) či stanice Červený vrch (snad, že je na dohled sídliště Červený vrch). Nakonec však převážil názor akcentovat historické či zvykové názvy v místě a stanice byla pojmenována Bořislavkou čemuž se budoucnosti podřídí i návazné povrchové stanice tramvaje a autobusů.

Pro některé, které potřebují některé podpůrné argumenty k tomuto závěru, uvádím následující:

  • vlastní Červený vrch jako přírodní vyvýšenina leží cca 400 metrů od stanice Bořislavka vzdušnou čarou a jen 350 metrů od další stanice metra A Veleslavín.

  • sídliště Červený vrch se rozkládá od výstupu z metra stanice Bořislavka po výstup ze stanice metra Veleslavín

  • sídliště Červený vrch se skládá z dvou podélných pásů s časově a výrazově odlišnou architekturou – sídliště Červený vrch a sídliště Kladenská

Z výše uvedeného patrno, že volba historického názvu Bořislavka pro tuto stanici vychází ze závěrů místopisné komise, která respektovala původní názvy v místě, hranice historických katastrů a místopisná pojmenování, na která jsou občané zvyklí.--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/pojmenovani-stanic-metra-2012-06-14 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.