Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Park u Pernikářky má netradiční atrakce a fontánku

Nový zrekonstruovaný park otevřela městská část v úvodu prázdnin na Hanspaulce. Revitalizací prošla nejen zelená plocha a torzo dětského hřiště, ale i historické obvodové zdi.


náhled souboru

Park má nyní oddělenou klidovou zónu v podobě anglického parku a dětské hřiště s atypickými herními prvky. Ne všichni s novou podobou parku souhlasí.

„Rekonstrukce respektuje historický charakter lokality, přičemž plně využila celé území parku pro pobyt veřejnosti i dětí," domnívá se místostarosta Jan Záruba, který má na starosti oblast životního prostředí.

Živelné pěšiny v dolní polovině původně historické zahrady, přiléhající k usedlosti Pernikářka, nahradila nová síť parkových chodníčků, které obepínají skupinu jírovců. Těm vévodí nová dominanta parčíku, keramická fontánka s pítky pro osvěžení v parných dnech. „Do této části parku mohou lidé vstupovat i se psy. U vchodu je umístěn stojan s papírovými sáčky a kontejnerem na psí exkrementy," říká Záruba.

Léta zanedbaný park, který Praha 6 získala do svého vlastnictví od Akademie věd předloni, dříve sloužil právě pejskařům k venčení. Revitalizaci parku provázelo prořezání náletových dřevin tak, aby vynikly nejstarší 150 let staré stromy. Z náletových dřevin se zachovaly jen ty, které doplnily strukturu vzrostlých stromu v anglický park. V parku přibyly nové lavičky, u obou vstupů jsou stojany na kola.

Návrh oplocení parku vycházel z původní historické situace a požadavku Národního památkového ústavu. V plném rozsahu tak byla obnovena ohradní kamenná zeď včetně původního místa brány v ose historické lipové aleje. Navíc vznikl nový vstup u dětského hřiště. To se nachází v horní části terasovitého parku a od spodní zahrady je odděleno plůtkem. „Pro dětské hřiště jsme vybrali prvky s vyšší designérskou kvalitou, které kontrastují s historickým prostředím přírodní zahrady," vysvětluje místostarosta Záruba.

Děti se tak mohou vyřádit na nerezovém kopci, „špagetách" – to jsou atypické prolézačky, nebo vahadlové houpačce. Na kamenné desce s důlkem si mohou zahrát klasické kuličky. Nechybí klouzačka ani kolotoč. Někteří místní obyvatelé upozorňují na to, že tyto atrakce děti nebudou využívat, že jsou nepraktické. „Děti jsou hravé a mají spoustu fantazie, věřím, že si je oblíbí a že využívané budou. Určitě to budeme sledovat," slibuje Záruba a dodává, že překvapivě jsou právě tyto prvky na jiných hřištích dětmi vyhledávány.

Součástí rekonstrukce parku byla oprava přilehlé komunikace a veřejného osvětlení v ulici Pražákovská. Radnice za celkovou rekonstrukci zaplatila necelých 9 milionů korun.

„Celé území dostalo důstojný charakter, jaký si tato část Hanspaulky zaslouží," domnívá se místostarosta. Rozhodně také popírá obavy, které šíří mezi obyvateli Hanspaulky místní občanské sdružení Pro Hanspaulku, a sice, že by park mohl v budoucnu padnout za oběť záměrům developerské firmy, která koupila sousední pozemek od Akademie věd. „Úpravu parku jsme se sdružením předem projednávali a garantovali, že i v budoucnu parkem zůstane," řekl Záruba.

(podle čas. Šestka)

Martin Šalek
tiskový mluvčí MČ Praha 6
msalek@praha6.cz
tel.  220 189 957
mob.  602 316 908--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/park-u-pernikarky-ma-netradicni-atrakce-a-fontanku-2010-07-15 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz