Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
Zápis ukrajinských dětí do mateřských a základních škol / Запис дітей з України до дитячих садочків та загальноосвітніх шкіл
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Tunely trasy metra "A" z Dejvic do Motola kompletně proraženy

V pondělí 26. listopadu byly slavnostně ukončeny ražby tunelů na prodloužení trasy A metra ze stanice Dejvická do Motola. Oba dva štíty – Tonda a Adéla – dorazily do stanice Dejvická a jejich řezné hlavy se dostaly na konec obratových kolejí pod ulicí Evropská.


náhled souboru
Slavnostnímu a velmi významnému okamžiku pro celou výstavbu tohoto nového úseku metra byli přítomni nejvyšší představitelé Prahy, Dopravního pod niku, společnosti Metrostav a další hosté.

„Tonda a Adéla svou pouť podzemím Prahy dnes končí. Jejich práce byla náročná a záslužná a díky unikátní tunelářské technologii navíc i maximálně šetrná a bezpečná. Chtěl bych ocenit práci všech, kteří se podíleli na dokončení ražby ještě před plánovaným termínem,“ řekl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

„Pro nás má dnešní den velký význam, velmi jsme o prodloužení metra A usilovali. Asi před 10 lety byla v Praze 6 velká petice. Podepsalo se kolem 30 tisíc občanů, že chceme prodloužit metro. Protože Vítězné náměstí, kde je konečná stanice metra prozatím, je jeden velký dopravní uzel. Je tam záchytné parkoviště pro autobusy, pro auta. Prodloužením metra bude doprava částečně odkloněna. A velký význam má i stanice Motol, protože dětská nemocnice Motol je spádová pro občany Prahy 6," řekla starostka Městské části Praha 6 Marie Kousalíková.

„Prodloužení trasy metra A usnadní dopravu především obyvatelům Prahy 5 a 6. Cesta z nemocnice Motol na Můstek se namísto současné půl hodiny zkrátí na pouhých 15 minut. Zrychlení dopravy do fakultní nemocnice Motol ocení přibližně 930 tisíc pacientů ročně, ale i návštěvy hospitalizovaných, kteří se do nemocnice vypraví," uvedl generální ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy Milan Křístek.

„Prodloužení metra A bude mít samozřejmě významný dopad na zlepšení dopravní obsluhy této části Prahy. Metro je jednoznačně nejpohodlnější, nejčistší a nejrychlejší doprava v systému městské hromadné dopravy,“ uzavřel Josef Nosek, náměstek primátora hl. m. Prahy odpovědný za dopravu.

Každý ze štítů vyrazil 4177 metrů tunelu, nejvyššího výkonu dosáhla Adéla, když za jeden den zvládla 37 metrů. Celkem štíty odtěžily čtvrt milionu krychlových metrů horniny a osadily 32 400 železobetonových segmentů, které tvoří definitivní ostění tunelů. Jeden stroj obsluhovalo deset specialistů, kteří pracovali ve čtyřech směnách.

„Osvojit si práci s těmito výjimečnými stroji bylo náročné, ale po důkladné teoretické přípravě jsme se velice rychle s nejmodernější tunelářskou mechanizací naučili pracovat a vyškolili dostatek posádek tak, že harmonogram jsme plnili po celou dobu prací,“ řekl David Cyroň z Metrostavu, který za jejich chod odpovídal.

Tonda se na cestu z Vypichu vydal 12. dubna 2011 a Adéla ho následovala o tři měsíce později – 14. července 2011. Podle plánu měly štíty dorazit do Dejvic 4. prosince 2012. Štíty budou v následujících dnech rozebrány a po repasi připraveny na další nasazení.

Výstavba trasy V.A metra pokračuje podle harmonogramu i ve všech čtyřech stanicích i na jejich napojení na povrch. Tunely budou v následujících měsících vystrojeny a budou v nich pokládány koleje. Cestující by se na nové trase měli svézt v roce 2014.--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/padl-posledni-kus-tunelu-metra-z-dejvic-do-motola-2012-11-26 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.