Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Omylům lékařů mají bránit náramky

V Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích dostávají nyní pacienti plastový náramek v bílé, zelené nebo červené barvě. Zelený dostanou pacienti s rizikem proleženin a červený pacienti, u kterých hrozí, že upadnou.


náhled souboru
Splést si paní Nováčkovou s paní Dvořáčkovou, to už bude pro příště v některých nemocnicích těžší. Mnoha pacientům to může ušetřit život, kus zdraví nebo alespoň problémy. Také lékaři se totiž mýlí. Více než každý desátý omyl přitom spočívá v tom, že si zdravotníci popletou osoby. A právě tomu mají zabránit identifikační náramky, které začínají používat naše nemocnice.

Faktem však je, že proti většině dalších omylů bílých plášťů tyto náramky neochrání. V Ústřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích dostávají pacienti od včerejška plastový náramek v bílé, zelené nebo červené barvě. Zelený dostanou pacienti s rizikem proleženin a červený pacienti, u kterých hrozí, že upadnou.

"Zatím se to týká operačních oddělení, intenzivní medicíny a geriatrie. Uvidíme, zda se osvědčí - pak bychom jej rozšířili na celou nemocnici," sdělil lékař a organizátor projektu David Marx. "Nemocní často bývají zmatení, omámení, neumí odpovědět. Náramky tuto situaci řeší lépe než označování lůžek, to se neosvědčilo," dodal Marx.

Šance za osm korun
Jeho slova potvrdila i tisková mluvčí nemocnice Magda Thomesová. "Náramek není volně sejmutelný, a to je spolehlivější než třeba náplast se jménem pacienta, která se při opocení nebo dezinfekci odlupovala" uvedla Thomesová. Do náramků, na nichž je uvedeno pacientovo jméno, příjmení a datum narození, investovala peníze nemocnice. "Jako vojenská nemocnice jsme dostali dotaci z ministerstva obrany, šlo o desítky tisíc korun. Jeden náramek vychází tak na osm korun - když si uvědomíte, čemu nakonec může zabránit, je to opravdu směšná částka," vysvětlil Marx.

Zatím pro střešovické pacienty přichystali 9000 náramků, až začnou docházet, objednají další. Ve vojenské nemocnici očekávají, že omylů ubude, ale vědí také, že všechny se vyloučit nepodaří. "Nezaručí to konec všech chyb, ty mají totiž různé příčiny: organizaci práce, přepracování lékařů a sester," usuzuje Marx. Sám považuje za nejrizikovější podávání léků a doufá, že nové identifikační náramky zafungují.

Iniciativa střešovické nemocnice je ale v českém prostředí zatím spíš ojedinělá. "Dnes od rána volají z různých nemocnic a ptají se, jak ty náramky vypadají a k čemu jsou," přiznala Thomesová. Náramky se jinde opravdu příliš nepoužívají. " Vůbec jsme o nich neuvažovali. Časem to asi bude nutnost, ale zatím - a jsem tu čtyři roky -jsme tu případy s omyly a se záměnou pacientů neřešili," sdělila tisková mluvčí Masarykova onkologického ústavu v Brně Zuzana Joukalová.

Podobná opatření, která chrání pacienty, jsou ale jinde ve světě docela běžná. "Zájem o zvýšení bezpečí pacientů se datuje tak od druhé poloviny 80. let, v USA znali náramky již dříve," vypočítává Marx. Náramky se tam používají i v jiných podobách: s čárovým kódem nebo s elektronickým čipem.

Pacienti neprotestují
S náramky s čárovými kódy mají zkušenosti v pražské Nemocnici Na Homolce. Už tři měsíce je používají v plném provozu nemocnice, protože chtějí zabránit omylům. "Chyby se dějí. Pacient třeba hrozně chce ležet u okna, tak si vleze do jiné postele. Pak může dostat jiné léky. Náramky jsou jedna z možností, jak to zlepšit," domnívá se lékařka Alžběta Brožáková.

Vzpomíná, že před časem provedli z iniciativy zdravotních sester průzkum mezi pacienty, zda by jim náramky nevadily. "Většina pochopila, že to má smysl. Teď zkoumáme, co na to po čtvrt roce říká personál - a vypadá to, že to berou pozitivně," popisuje Brožáková zkušenosti z Homolky.

Vstřícný přístup pacientů ohlašují i ze Střešovic. "Rozhodně jsme nezaznamenali žádné odmítavé reakce. Pacientům náramky nevadí ani při mytí, zdají se jim příjemné," řekla Thomesová. Čárový kód také pomohl odbourat tabulky se jménem a rodným číslem u lůžek pacientů, které nevyhovovaly požadavkům na ochranu osobních údajů. Dá se použít i pro výpis elektronických žádanek na některá vyšetření, což urychluje lékařům práci. "Navíc tu odpadá ruční přepisování jakýchkoli údajů, takže se i tady minimalizuje riziko lidské chyby," dodává lékař Luděk Táborský z Nemocnice Na Homolce.

KDE NÁRAMKY NEPOMOHOU

Špatná či pozdní diagnóza:
* Policie vinila dva lékaře chebské nemocnice z nesprávně stanovené diagnózy devatenáctiměsíčního chlapce, který zemřel na střevní neprůchodnost v lednu 2001.
* Vyšetření močových cest se stalo osudné osmdesátiletému muži z Jindřichova Hradce - zemřel na zánět mozkových blan, protože se mu nedostalo včasné pomoci. Sestra nemohla hodinu sehnat žádného lékaře.
* Na zánět hrtanu zemřela dvouletá holčička, aniž nemoc lékařka z Jihlavy včas diagnostikovala.

Nedbalost zdravotníků:
* Protržením tenkého střeva skončila gynekologická operace dvaašedesátileté pacientky, odpovědný primář nemocnice v Náchodě byl odvolán, policie věc odložila.
* Omylem podaný dezinfekční prostředek místo léku zabil rodičku v kladenské nemocnici, sestra, která chybovala dostala podmínečný trest 18 měsíců.
* V kroměřížské nemocnici zemřela při operaci šestadvacetiletá pacientka, které lékaři odstraňovali z dělohy mrtvý plod. Operující lékař byl za nedbalost odsouzen k jednomu roku odnětí svobody podmíněně.

Záměna pravá - levá:
* Chomutovská policie obvinila v roce 2003 z ublížení na zdraví z nedbalosti žateckého ortopeda, který omylem operoval dvacetileté pacientce zdravou pravou ruku místo zraněné levé.

(podle Hradeckých novin, autor: K. Volná, M.Prokešová)

Martin ©alek
tiskový mluvčí
msalek{zavináč}praha6{tečka}cz
tel.  220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/omylum-lekaru-maji-branit-naramky-2005-03-11 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz