Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Obří křižovatka propojí tunely

V Patočkově ulici už začala stavba nové křižovatky. Dělníci razí průzkumné štoly. Mimoúrovňová křižovatka Malovanka by měla v prosinci 2007 zklidnit dopravu za severním portálem Strahovského tunelu. Stavba, jež je součástí městského okruhu, bude stát celkem 1,2 miliardy korun.


náhled souboru
Kanalizace z Břevnova i Brusnice se musí přeložit
„Ještě než započne výstavba soustavy tunelů Malovanka-Prašný most-Špejchar, musíme zprovoznit křižovatku Malovanku, a ještě předtím přeložit veškeré inženýrské sítě, protože jinak bychom zablokovali tuto část Prahy na řadu měsíců,“ říká František Polák z Metrostavu. Začíná se proto dvěma nejzákladnějšími problémy: přeložením kanalizace, jež sbírá odpadní vody z celého Břevnova, a svedením koryta Brusnice. Právě do štoly, kudy povede nová přeložka kanalizace, jsme sešplhali. Razí se netradičně: sbíječkami.
Lidé z okolních vil se báli toho, že zde budou dělníci střílet. To však nehrozí. Z 864 metrů je již většina hotova, zbývá dorazit jen zhruba čtyřicet metrů.
„Větší problémy už by nastat neměly, je zde poměrně stabilní břidlice,“ říká Václav Jelen z Energie Kladno, která pracuje pro Metrostav. Až do poloviny štoly se raziči pohybovali v navážce, jež sem byla za staletí svezena z nejrůznějších staveb na Pražském hradě.
V únoru by měla být štola hotova, pak se do ní položí sklolaminátové trubky o průměru 1,2 až dva metry. Okolí trubky se vystříká cementovopopílkovou směsí.
„Pak tady uděláme takový bypass a kanalizaci opět propojíme,“ říká asistent stavbyvedoucího Martin Stárek.
Spoutání posledních pár stovek metrů volných břehů čeká i potok Brusnici, jež teče pod Prahou většinou v trubkách.

Kaskáda rybníků zklidní a osvěží
Vody potoka budou svedeny pod povrch země v místě mimoúrovňové křižovatky. Díky tomu však čekají Pražany příjemné změny.
„Vznikne tady kaskáda rybníků, kde budou moct lidé v klidu procházet od břevnovského kláštera až na Malovanku určitou oázou klidu, “ říká Stárek. Kromě úpravy stávajících vodních ploch se lidé nejen z Břevnova dočkají nového rybníka.
Ten vznikne právě poblíž usedlosti Malovanka na místě zchátralých bývalých garáží, kde dlouhé roky přespávali bezdomovci.
Jak břehy Brusnice, tak okolí rybníka bude vydlážděno se souhlasem památkářů do žluta. „Jak se bude ten nově vzniklý rybník jmenovat?“ zamýšlí se Stárek. To prý nikdo neví. „Metrostaváci“ mu zatím nepoeticky říkají „Stavba 3427“.
„Propána, tak o tom jsme ještě neuvažovali, to bude muset řešit komise pro místopis, samozřejmě ve spolupráci s občany,“ vyděsil se těsně před vánočními svátky starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Méně hluku, a také méně zplodin
„Doprava u Strahovského tunelu je nyní katastrofální, všichni doufáme, že bude méně zplodin a hluku, až se křižovatka vybuduje,“ říká Chalupa.
Prozatím auta po výjezdu ze Strahovského tunelu celé desítky minut popojíždějí. Brzda, jednička, plyn.
Lidi bydlící kolem budoucí křižovatky čeká ještě dvouleté martýrium, než se situace v okolí zklidní. Po odvedení kanalizace a potoka Brusnice se začne dělat přímo na křižovatce Malovanka. Práce tam začnou zhruba v polovině příštího roku.
Křižovatka, proti níž se bouřili někteří obyvatelé okolí, by měla začít sloužit za dva roky.
Nové komunikace mají mít dva jízdní pruhy široké 3,5 metru s rozšířením o připojovací a odbočovací pruhy. Součástí stavby bude systém pěších cest, navazující na existující, a lávka nad Patočkovou ulicí. Veškeré údaje o výstavbě křižovatky Malovanka v Praze 6 se lidé dozvědí v novém informačním centru v budově polikliniky Pod Marjánkou.

(podle MFD, autor: O. Franzlová)Martin Šalek
tiskový mluvčí ÚMČ Praha 6
msalek@praha6.cz
 220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/obri-krizovatka-propoji-tunely-2005-12-28 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz