Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Občan nemusí čekat na interpelace

Zastupitelé Prahy 6 dnes jednohlasně schválili změnu jednacího řádu Zastupitelstva městské části Praha 6. Změna znamená, že od příštího jednání zastupitelstva se může občan Prahy 6 vyjadřovat bezprostředně k projednávaným věcem a nemusí čekat na vymezený čas, tzv. interpelace.


„Jedná se o krok, který potvrzuje ústavní práva občanů a díky této změně by už neměla nikdy nastat situace, která vylučuje možnost občana bezprostředně a okamžitě reagovat na projednávaná témata“, uvedl starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Změna v jednacím řádu je tak i v souladu se stanoviskem Ministerstvem vnitra ČR. Odstranila také drobnou nepřesnost, která sice nebyla v souladu se zákonem, ale v praxi se to nikdy neprojevilo, neboť za celé minulé období nedošlo k tomu, že by občan nemohl vystoupit.
("Dosavadní Jednací řád totiž umožňoval Zastupitelstvu městské části Praha 6 neudělit během zasedání slovo k projednávané věci občanu, který o to požádal. Jednací řád umožňoval občanu vystoupit v takovém případě k projednávané věci pouze v rámci interpelace, tedy až v době kdy bylo přijato k věci příslušné usnesení.")

Předsedající tak může od příštích jednání zastupitelstva udělit na zasedání slovo k projednávané věci občanu Městské části Praha 6, který o to požádá, a který dosáhl věku osmnácti let, popř. fyzické osobě, která dosáhla věku osmnácti let a vlastní na území Městské části Praha 6 nemovitost. Stejné právo náleží cizímu státnímu příslušníku, který má na území Prahy 6 trvalý pobyt.

Pro průběh rozpravy se stanoví tato pravidla:
a) diskutující může k jednomu bodu vystoupit pouze dvakrát, pokud předsedající nerozhodne vzhledem k důležitosti jednání jinak,
b) pro úvodní slovo předkladatele je určena max. doba 10 minut
c) pro věcné poznámky, interpelace a stanoviska je určena max. doba 5 minut
d) návrh na ukončení rozpravy může podat kterýkoli člen ZMČ, o tomto návrhu se hlasuje bez rozpravy s tím, že se umožní vystoupení členů ZMČ, kteří byli doposud přihlášeni do diskuse"Martin Šalek
tiskový mluvčí ÚMČ Praha 6
msalek{zavináč}praha6{tečka}cz
 220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/obcan-nemusi-cekat-na-interpelace-2006-12-15 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.