Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

O Největšího Čecha Prahy 6 soutěžilo sedmnáct osobností

Nejnovější školní projekt ZŠ Benita Juáreze v Bílé ulici v Praze 6, který proběhl minulý měsíc, představila ředitelka školy Maja Bihelerová. Žáci se inspirovali soutěží O největšího Čecha, kterou pořádá Česká televize a přizpůsobili si toto téma svým „menším“ poměrům. Soutěžilo se tedy o „Největšího Čecha Prahy 6“.


náhled souboru
A že právě řada velikánů je spojena s Prahou 6 je vidět z následujících řádek. Mezi nominovanými byli nejen současní politikové Václav Havel a Václav Klaus, ale i věhlasní vědci, jako je například chemik Otto Wichterle nebo biochemik Antonín Holý, a také umělci Jiří Suchý a režisér František Vláčil, případně sportovci, jako Roman Šebrle.

Žáci si vybrali, koho představí
Ze seznamu, který sestavili učitelé, si třídy druhého stupně vybraly po jedné osobnosti. Cílem projektu bylo sehnat o dotyčném co nejvíce informací ze všech možných zdrojů. U žijících byly samozřejmě nejcennější osobní rozhovory žáků s celebritou a zapůjčené fotografie z rodinných archivů. Druhou částí projektu bylo vytvořit prezentaci, informační panel, aby se návštěvníci výstavy o velikánovi dozvěděli co nejvíce. Tvořivosti se meze nekladly, takže na výstavě byly k vidění nejen zajímavé panely, ale i výtvarné produkce, dobové předměty, fotografie, písemnosti i vlastnoruční výtvory žáků. Někteří žáci se převlékli do kostýmů, které měly vyjádřit prostředí, kde se jejich osobnost pohybuje. Nápady byly opravdu nevšední. Chemik Wichterle měl před svým panelem sestavu z chemického skla, sestru Akvinelu připomínala dívenka v kostýmu řeholnice, Roman Šebrle byl sestaven v životní velikosti z jeho závodního dresu.

Aby to prvňákům nebylo líto
Myšlenka představit slavné rodáky byla sice nad síly žáků prvního stupně, ale paní ředitelka to vyřešila. Třídy prvního stupně připravovaly prezentaci oblíbených pohádkových postav. Soutěžili vedle sebe Hurvínek s Ferdou mravencem, pejsek s kočičkou i princ Bajaja. Některé děti obcházely návštěvníky výstavy a rozdávaly kartičky se svým oblíbencem. Prostě chtěly získat nejvíc bodů a vyhrát. Ti, kdo přišli 13. dubna na vernisáž výstavy, dostali anketní lístky, na nichž zaškrtávali osobnosti či pohádkové postavy, jejichž prezentace je zaujala nejvíc.

Výsledky ankety návštěvníků projektu
Celkem bylo odevzdáno 322 hlasovacích lístků. Každý návštěvník měl možnost označit tři nejlepší projekty. Vyšší ročníky 1. stupně si mohly vybrat, zda se chtějí zabývat pohádkovou postavou, nebo občanem Prahy 6. Třídy 4. A a 4. B se rozhodly přidat k 2. stupni a třída 4. A v projektu zvítězila. Její prezentace Václava Havla získala největší počet hlasů.

NEJVĚTŠÍ ČECH PRAHY 6

Pořadí - Největší Čech Prahy 6 (Povolání) - Počet hlasů

1 Václav Havel (dramatik) 91
2 Otto Wichterle (chemik) 59
3 Roman Šebrle (atlet) 56
4 Vlasta Burian (komik) 54
5 Václav Klaus (prezident) 37
6 Prof. Antonín Holý (biochemik) 34
7 Jiří Hanzelka (cestovatel) 31
8 Akvinela (řeholní sestra) 29
9 František Bílek (sochař) 27
10 Petr Šabach (spisovatel) 25
11 Jiří Suchý (zpěvák a herec) 23
12 František Fajtl (letec) 19
13 Josef Masopust (fotbalista) 17
14 Tomáš Sedláček (dělostřelec) 15
15 Anastáz Opasek (kněz) 13
16 František Vláčil (režisér) 12
17 František Marek (herec) 8

NEJSLAVNĚJŠÍ POHÁDKOVÁ POSTAVA

Pořadí - Pohádková postava - Hlasy

1 HURVÍNEK 83
2 FERDA MRAVENEC 82
3 KRTEČEK 60
4 TŘI PRASÁTKA 55
5 HLOUPÝ HONZA 51
6 PEJSEK A KOČIČKA 49
7 PRINC BAJAJA 28
8 DRAK 20

(podle Týdeníku školství, autor: Z. Šťástková a www.zsbila.cz)

Martin ©alek
tiskový mluvčí
msalek{zavináč}praha6{tečka}cz
tel.  220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/o-nejvetsiho-cecha-prahy-6-soutezilo-sedmnact-osobnosti-2005-05-11 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz