Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Nejpůsobivější vily republiky jsou k vidění v Dejvicích

Příznivci zdařilé architektury mohou zhlédnout putovní výstavu Slavné vily Čech, Moravy a Slezska ve zdařilých prostorách Národní technické knihovny v Praze 6. Milovníci soudobé i historické architektury si tak rozhodně přijdou na své. Výstava přibližuje osudy staveb i jejich architektů.


náhled souboru

V parteru Národní technické knihovny můžete shlédnout řadu působivých staveb moderní a současné architektury na území České republiky. Vily, které rozhodně stojí za pozornost, si můžete prohlédnout prostřednictvím panelů s legendami.

Na je výběr vil, které autoři projektu považují za nejzdařilejší. K vidění jsou exteriéry i interiéry staveb. Ke zhlédnutí se nabízí i soudobé stavby v minimalistickém duchu. Vily, které výstava představuje, byly postaveny v 19., 20. a 21. století.

Kurátor Ladislav Zikmund vybral pro soubornou výstavu 120 nejzajímavějších staveb. Za pozornost stojí například neogotická kamenná vila Ferdinanda Herglotze z Chebu. Na výstavě zaujme vila Suk, vila v Šestajovicích, rodinný dům od architektů Rusína Wahla nebo rodinný venkovský dům Gustava Helmhackera.

Architektonické modely přibližují celkovou podobu vil
U řady staveb jsou k nahlédnutí i architektonické modely, díky kterým si návštěvník stavbu lépe prostorově představí. K vidění je například zdařilý model vily Náhlovského od architekta Dušana Jurkoviče, který proslul stavbami s výraznými lidovými prvky. O jeho nejslavnější vile čtěte ZDE

Většina modelů je na výstavě nekolorovaných. Ve výběru nechybí ani zdařilá funkcionalistická Liskova vila, která byla letos vůbec poprvé zpřístupněna veřejnosti. Více se dozvíte ZDE

Prostor výstavy je oživen i ukázkami dobového sedacího nábytku. K vidění jsou soudobá i funkcionalistická designová křesla nebo i kusy z ohýbaného bukového dřeva. Nechybí ani soudobá plastová židle Pantonka.

Návštěvník se může seznámit i se způsobem někdejšího servírování. Skleněné užitné předměty jsou opatřeny datací a umožňují tak lepší představu o tehdejší bytové kultuře.

Expozici připravilo vydavatelství Foibos u příležitosti vydání publikace Slavné vily Čech, Moravy a Slezska. O knižní edici čtěte ZDE

Výstava trvá až do 28. 11. 2010 na adrese Technická 6, Praha 6 - Dejvice. Parter je v pracovní dny otevřen od 7 do 21 hodin. V sobotu od 9 do 18 hodin, v neděli je zavřeno. Vstupné je zdarma.

Poznání architektury Prahy 6
V rámci výstavy je na den 23. 11. na 17 hodin připravena přednáška s názvem "Slavné stavby Prahy 6". V noční studovně ji přednese Petr Urlich. Vstupné na přednášku je 50,- Kč, kapacita je omezena. Přihlašování probíhá prostřednictvím korespondenčních lístků na letácích, (sběrná místa na FA ČVUT a v NTK), emailem na , telefonicky na 274774985.

Fotogalerie z vernisáže výstavy, které se zúčastnila i první dáma České republiky Livia Klausová

(podle Novinky.cz)

Martin Šalek
tiskový mluvčí
msalek{zavináč}praha6{tečka}cz
mob.  602 316 908
tel.  220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/nejpusobivejsi-vily-republiky-jsou-k-videni-v-dejvicich-2010-11-19 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.