Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
Pomoc pro Ukrajinu
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Názvy některých ulic dostanou "vysvětlivky"

Lidé v Praze 6 se dozví, po kom a proč se jejich ulice jmenuje.


náhled souboru
Občané z pražské Janouškovy ulice budou mít černé na bílém, že mají v adrese jméno rozvraceče republiky: Antonín Janoušek v roce 1919 vedl bolševickou Slovenskou republiku rad. A i kvůli němu teď městská část Praha 6 rozjíždí nevšední projekt: pod smaltové cedulky s názvem ulice přibude ještě jedna vysvětlující původ názvu.
"Bude se to týkat zhruba dvou stovek ulic, jejichž název odkazuje na nějakou osobnost či událost," říká starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Stopy minulosti Například obyvatelé ulice U baterie se tak dozvědí, že z místa jejich bydliště bombardovaly v roce 1848 kanóny generála Windischgrätze Prahu. Nebo lidi z Volavkovy ulice zjistí, že mají co do činění s vysokým poválečným kádrem KSČ a redaktorem Rudého práva. Právě místopisné relikty minulého režimu byly impulzem k chystanému projektu. "Když jsme před tři čtvrtě rokem vedli debatu o možném přejmenování ulic některých komunistických potentátů, tak jsme zjistili, že málokdo z občanů ví, po kom se jejich ulice jmenuje," vysvětluje Chalupa.

Inspiraci si radnice vzala z Itálie, kde jsou podobné cedulky běžné. S umístněním prvních "vysvětlivek" chce začít příští rok. "Musíme totiž získat od majitelů příslušných domů souhlas s umístněním dalších cedulek," dodává Chalupa.


(s využitím Hospodářských novin, autor: V. Šnídl)

Video ZDEMartin Šalek
tiskový mluvčí MČ Praha 6
msalek@praha6.cz
tel.  220 189 957
mob.  602 316 908
ICQ 199–901-370--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/nazvy-nekterych-ulic-dostanou-vysvetlivky-2008-02-20 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.