Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Na Vítězném náměstí stojí první automatické veřejné WC

V Praze 6 na Vítězném náměstí, nedaleko zastávek tramvaje, je nainstalováno první automatické veřejné WC v Praze 6. Veřejné WC s nepřetržitým provozem je umístěno v reklamní sloupu, který je součástí mobiliáře společnosti JCDecaux.


náhled souboru

“Otevřením tohoto veřejného WC jsme splnili slib a zahájili plnění nové strategie sociálního vybavení v Praze 6,“ zdůvodnil nové toalety starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, který byl tímto úkolem pověřen Radou městské části v červenci loňského roku. Pro naplnění celé koncepce sociálního vybavení vyčlenila radnice v rozpočtu pro letošní rok 23 milionů Kč.

„Současný nepřehledný stav rozmístění a způsob provozování sítě veřejných WC nejen na území Prahy 6, ale i celého města, je alarmující. V současné době je v Praze necelá stovka zařízení veřejných WC, z nichž polovina je ve vestibulech všech stanic metra. Celá třetina zařízení je v Praze 1, v Praze 6 jsou pouze dvě veřejná WC integrovaná s bufetem - Vítězné náměstí, Dlabačov, dvě WC ve stanicích metra - Dejvická, Hradčanská, a nyní i jedno zařízení bezobslužného WC integrovaného do reklamního sloupu na Vítězném náměstí,“ hodnotí starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Plně automatické WC na Vítězném náměstí je napojené na kanalizaci a vodovod. Za pět korun poskytuje uživatelům veškerý komfort. Vstup do toalety registrují podlahová čidla. Pokud by někdo zůstal uvnitř déle než 15 minut, dveře se automaticky odjistí. To umožní pomoci ven člověku, který třeba pro svou indispozici nebyl schopen si otevřít ani běžnou ani záložní klikou na dveřích. Časový limit znepříjemňuje život těm, kteří by si chtěli z prostoru WC udělat noclehárnu. Vzhledem k hygienickému způsobu mytí a vysoušení po každém použití toaleta nemá prkénko. Výdaje za instalovaný mobiliář a za jeho údržbu financuje JCDecaux z reklamy, kterou na mobiliáři poskytuje.

Zároveň je na území Prahy 6 evidováno 35 prodejních stánků, ve většině případů na pozemcích hl. m. Prahy ve správě Technické správy komunikací. Převážně se jedná o stánky staré, nevalně vyhlížející a špatně zabezpečitelné. „Záměrem Prahy 6 je také zajistit postupnou výměnu stávajících prodejních novinových stánků za stánky nové, korespondující s designem ostatních prvků městského mobiliáře a instalaci dalších veřejných toalet na území městské části,“ vysvětluje starosta Tomáš Chalupa.

Pro výměnu stánek za stánek je vytipováno 7 lokalit, pro výměnu stánek za stánek s WC 8 lokalit. Při výměně stánků za nové by se Praha 6 stala vlastníkem stánku, který by následně nabídla formou výběrového řízení k pronájmu. Na všech nových stáncích je plánováno s umístěním 4 propagačních typizovaných ploch (ve formátu Citylight vitríny), kde dvě by byly následně pronajaty ke komerčním účelům (prostřednictvím reklamní agentury vybrané ve výběrovém řízení) a druhé dvě by sloužily pro umístění orientační mapy Prahy 6 a informací z radnice.

V Praze 6 je plánováno s instalací

15 prodejních novinových stánků

8 veřejných toalet

  15 orientačních map

15 ploch pro zveřejňování informací z radnice

30 reklamních ploch


„Jedním z cílů radnice Prahy 6 je i teze Praha 6 – přívětivá městská část. Přívětivost města nebo jeho části tvoří zejména zajímavý a plně vybavený městský parter navržený v lidském měřítku, čitelný pro občana. Městský parter je totiž ta část města, s kterou občan přijde nejvíce do styku, kudy chodí do práce, kde relaxuje nebo nakupuje,“ hodnotí koncept strategie zajištění sociálního vybavení v Praze 6 starosta Chalupa.Martin Šalek
tiskový mluvčí ÚMČ Praha 6
msalek@praha6.cz
 220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/na-viteznem-namesti-stoji-prvni-automaticke-verejne-wc-2006-05-31 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz