Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Na varhany se vybraly dvě třetiny částky

Organizátoři sbírky na výrobu nových varhan do baziliky svaté Markéty v Břevnovském klášteře v Praze 6 už vybrali zhruba dvě třetiny potřebné částky. Nový nástroj a opravy části původní barokní skříně budou stát zhruba deset milionů korun. Nové varhany by měly poprvé zaznít příští rok na jaře.


náhled souboru
Sbírku vyhlásil předloni na podzim Spolek břevnovských podnikatelů a živnostníků. Přispívají jednotlivci, dvoumiliónovou dotaci dala i radnice Prahy 6, konají se benefiční koncerty (viz. Tříkrálový koncert).
"Vypadá to velice dobře," poznamenala za pořadatele sbírky Marie Bělohlávková k nynějšího stavu konta.

Barokní varhanní skříň vznikla podle návrhu stavitele kostela Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Původní varhany do ní byly umístěny v roce 1775. Po více než sto letech byly opraveny; skříň však byla poškozena, varhany nebyly tak kvalitní.

Koncem 70. let 20. století zahájil další rekonstrukci nástroje soukromý varhaník. Varhany rozebral, většinu částí údajně odcizil a skříň ještě více poškodil.

Nyní se v kostele používají elektronické varhany. Nový nástroj má být hotov do dubna příštího roku, kdy uplyne sté výročí povýšení obce Břevnov na město.

Už letos 14. ledna čeká klášter děkovná bohoslužba, kterou bude sloužit opat Clemens Lashofer z rakouského kláštera Göttweig. Lashofer hned po pádu socialismu pomáhal obnovovat život benediktinů. Mše se uskuteční u příležitosti 1013. výročí posvěcení benediktinského Břevnovského kláštera.
"Zpívat bude známý chlapecký sbor Boni Pueri. Kázat bude evangelický farář Miloš Rejchrt," uvedla Bělohlávková. Kázání evangelického kněze na katolické bohoslužbě má připomenout to, že v době zakládání kláštera nebyli křesťané v Čechách rozděleni, byli v jedné církvi, dodala.

(podle ČTK, autor: M. Burian)Martin Šalek
tiskový mluvčí ÚMČ Praha 6
msalek@praha6.cz
 220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/na-varhany-se-vybraly-dve-tretiny-castky-2005-12-30 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz